Vládnout může podle Pečinky buď vláda v demisi, anebo úřednická vláda. Vše teď záleží na prezidentu Miloši Zemanovi. „Rozhodně tímto dnem skončila taková ta standardní česká politika a začala volební kampaň,“ míní Pečinka. Paradoxem této situace je, že právě v den, kdy Sobotka oznámil plán na svou demisi, vyšel termín podzimních voleb, tedy 20. a 21. října, oficiálně ve Sbírce zákonů.

ČSSD může ze situace těžit?

A i když Sobotka všechny svým krokem překvapil, může z toho ČSSD podle Pečinky před volbami těžit.

„Tím, co premiér Sobotka udělal, získal pro ČSSD takovou jistou výhodu, protože nastavil to budoucí aranžmá. Ten hlavní politický konflikt ve volbách bude ANO versus ČSSD,“ míní Pečinka. Znamená to podle něj, že v hlavním konfliktu a v boji o voliče budou soupeřit dvě hlavní vládní strany.

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka analyzuje překvapivý krok Bohuslava Sobotky

Video
délka: 03:14
720p 480p 360p 240p

Bohumil Pečinka analyzuje demisi Bohuslava Sobotky. Martin Bartkovský

Sobotka tak zřejmě „vypálil rybník“ všem. A to i stranám v opozici. Hlavní pozornost se teď bude upínat na prezidenta Miloše Zemana, který se už ve středu potká s vicepremiérem Andrejem Babišem. „Bude strašně záležet na rozhodnutí prezidenta, který může celou situaci prodlužovat, anebo naopak může jednat racionálně rychle,“ říká ve své analýze Pečinka.

„Sobotka se nenechal přelstít“

Sobotka se navíc podle Pečinky nenechal přelstít Babišovým prohlášením, že pokud by byl odvolán, tak by si nechal všechna svá ministerstva a neodvedl by ANO do opozice.

Podle Pečinky teď bude záležet na dalších hráčích

Video
délka: 01:43
1080p 720p 480p 360p 240p

Bohumil Pečinka o tom, co přijde po pádu vlády. Martin Bartkovský

„Což by byla nejhorší situace, která by mohla nastat. Protože by byl ve vládě a zároveň by byl v opozici a mohl by se vydávat za mučedníka,“ míní komentátor. A svým rozhodnutím podat demisi celé vlády prý Sobotka vzal vítr z plachet také samotnému Miloši Zemanovi, který tak nebude moct protahovat další jednání. „Myslím, že všechny překvapil. A bude záležet na tom, jak se budou chovat ostatní hráči,“ tvrdí Pečinka o Sobotkovi. A zároveň nevěří, že by se politici dohodli na předčasných volbách, které by byly buď v létě, anebo v září.

 

Fotogalerie
11 fotografií