Den předtím se totiž rozpadla jihočeská krajská koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012. Důvod je tradičně český: nemovitost. Jen to tentokrát není byt, penzion ani nevěstinec, ale „chatička“ na Lipně za téměř 5 milionů korun. Tu pro Zimolu i jeho náměstka z ČSSD Jaromíra Slívu méně obvykle staví hejtmanův podřízený, konkrétně předseda představenstva Jihočeských nemocnic a člen představenstev všech osmi zdravotnických zařízení v kraji Martin Bláha.

Zimola si za to mladého muže cení na 7,2 milionu korun ročně, což je na české permanentně deficitní zdravotnictví nadmíru slušná gáže. Víc než její výše ale zarazí celá konstrukce, jíž by stěží vysvětlil i kouzelník se ztracenými občankami Jiří Čunek. Kdyby podobnou měla i Zimolova chatička na Lipně, spadne mu na hlavu při prvním mejdanu s jeho Miss Blond. Zimola je hejtmanem od roku 2008 a nějakou dobu i poslancoval, takže by mohl vědět, že něco takového nikdy nevysvětlí. Jako by se ve funkci nenaučil, že s nemovitostmi se to dnes v politice dávno dělá jinak.

VIDEO: Takhle Zimola v předvolební debatě Blesku mluvil o svém tažení proti Bohuslavu Sobotkovi a tzv. Lánském puči

Video
délka: 03:26
480p 360p 240p

Zimola o tom, jak s rebely chtěl »sejmout« Sobotku: Byla to jen milá večeře. Blesk TV

Přesto je to divný konec. Zimola je jeden ze dvou posledních politiků trvale upadající ČSSD, kteří vloni znovu dokázali vyhrát krajské volby. V roce 2013 patřil k hradním povolebním pučistům proti premiérovi a šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, za což ho stihla partajní karanténa. Teď se vracel. Sobotku znovu tvrdě zkritizoval i na nedávném sjezdu ČSSD a vida, měsíc poté končí sám. Takové překvapení už dávno neumí ani v Ordinaci v růžové zahradě.

Po Michalu Haškovi, Zdeňku Škromachovi a Jeronýmu Tejcovi je tak Zimola čtvrtým pučistou, co prozatím končí. Dál se díky svému slibu krýt odteď „Slávkovi“ záda drží jen ministr vnitra Milan Chovanec, pátý pučista.

VIDEO: Projev Jiřího Zimoly na nedávném sjezdu ČSSD

Video
délka: 03:36
1080p 720p 480p 360p 240p

Jihočeský hejtman Zimola z ČSSD: Babiš dobře maže, pojede rychle a dravě. Jan Jedlička, Blesk TV

VIDEO: Nařídil hejtman „zaříznout“ peníze pro místní televizi? Podívejte se, co se kolem toho dělo

Video
délka: 01:52
1080p 720p 480p 360p 240p

AUDIO: Hejtman nařídil „zaříznout“ peníze pro místní televizi? redakce BleskTV

Fotogalerie
14 fotografií