Navíc největší obětí pak bývají právě ti, co na prezidenta reagují, zatímco se on a spol. cynicky baví v hradních komnatách. Vsadím se, že jedna lahev laciného moku nezůstala na Hradě zavřená i kvůli kauze „kalašnikov“, která jako vždy spustila bizarní virtuální realitu. ODS, jež se v opozici zle nudí, ji dokonce chtěla řešit i ve sněmovně, zatímco Petr Gazdík se znovu nutil do vtipné reakce. Zase tak zůstal „zděšen a šokován“.

Vysvětlovat Zemanův miliontý bonmot, jak jsme si zvykli říkat téměř všemu, co prezident říká, přišel do Událostí, komentářů zcela vážně i politolog Kamil Švec. Bylo mi ho zcela vážně líto. Chudák politolog se díky Zemanovi v přímém přenosu brutálně ničil jako každý, kdo přijde do hlavní publicistické relace vědecky vysvětlovat vtipy Zdeňka Izera. A zvlášť když prezident ve skutečnosti spíš než k zastřelení premiéra onu mladou studentku vyzval, aby hlavu vlády změnila ve svobodných volbách.

Ano, vím: Zeman je stále prezident, zatímco Izer ještě ne. A co řekne prezident… Problém je, že Zeman, podobně jako pozdní Václav Klaus, nastolil novou realitu. Hradní pětiletku pojal jako zrcadlo vkusu většiny svých voličů a permanentní boj se svými nevoliči. Média, mluvící převážně jazykem těch druhých, ho proto nikdy na jeho vlastním hřišti neporazí. Naopak: čím víc se budou vážně zabývat „bonmoty“, tím víc nás jich stihne.

A že to bolí, jak víme. První obětí podobných reakcí na prezidenta bývá rozum. Jakmile se totiž začnete rozumně zabývat hloupostmi… Je to smutné, ale i na Zemana začíná platit metoda amerického bulvárního novináře; ten před časem oznámil, že přestává psát o Paris Hilton, protože vše kolem ní je jen virtuální realita. Nic víc než účelový čoud, chcete-li. A právě ignorace nejvíc bolí – a taky funguje. Takže jestli mě tu ještě jednou nachytáte, jak píšu o prezidentových bonmotech, zastřelte mě kalašnikovem.

Návštěva prezidenta Zemana na jižní Moravě:

Fotogalerie
30 fotografií