Europoslankyně Dlabajová o našem vlivu v Bruselu: Češi se podceňují, máme na víc

Autor: Lucie Bednárová, info.cz - 
10. 9. 2018
18:10

Studovala politologii na univerzitě v italské Padově a pracovala v zahraničí, když Česko ještě nebylo členem EU. V roce 2014 se dostala do Evropského parlamentu, kde nyní hájí zájmy Čechů a hádá se kvůli tomu i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Proč Češi na Unii nadávají a myslí si, že v ní nic nedokážou? Blesku se o tom rozpovídala europoslankyně Martina Dlabajová (42, ANO).

Je pravda, že je Česko příliš malé a slabé na to, aby v EU zvládlo něco prosadit?

Určitě ne. EU má 28 členských zemí a Česko je jedenáctá největší, co se týká počtu obyvatel. Co by pak muselo říkat takové Lucembursko nebo Malta? Oba státy mají pouze okolo půl milionu obyvatel. Zbytečně se podceňujeme a je to škoda. Máme všechno k tomu, abychom byli v EU vidět.

Co je tedy potřeba udělat?

Musíme začít doma. Je třeba lidem ukazovat, proč je dobré být v EU, a ne pořád jen kritizovat a vzbuzovat opovržení. Češi mají zažitý stereotyp, že v Bruselu o nás rozhodují ONI. Není to pravda, protože i MY jsme Evropa a můžeme do rozhodnutí mluvit. Pryč jsou doby, kdy naši premiéři či ministři nebyli schopni se na vrcholných jednáních se svými zahraničními protějšky dohodnout, protože neovládali jazyk a neuměli se v mezinárodním prostředí pohybovat.

Co může ovlivnit europoslanec?

Významnou roli máme při tvorbě evropských zákonů, které dopadají na každodenní život lidí. Je proto důležité, abychom byli u toho a nenechali si nic utéct. Já se o to snažím od samého začátku. Jde mi o to, aby se Češi měli stejně dobře jako lidé v západní Evropě.

Z čeho máme v Evropě největší prospěch?

Podařilo se prosadit mnoho skvělých věcí, které mají dopad na české občany. Zrušili jsme roamingové poplatky za volání v zahraničí, takže už nehrozí, že lidem po návratu z dovolené přijdou vysoké účty za telefon. Konečně se naplno otevřelo téma dvojí kvality potravin, kdy se v našich obchodech běžně prodávaly třeba jogurty známých značek s nižším procentem obsaženého ovoce než v západních zemích. To samé platí o kvalitě například pracích prášků. Dále se nám povedlo citelně ulehčit hledání práce a stáží v zahraničí. Je toho ale samozřejmě více.

Přesto doma na EU neustále nadáváme.

Já myslím, že se to pořád postupně zlepšuje. Stále si ale hledáme v Evropě své místo. Potřebujeme jasnou a srozumitelnou vizi, čeho v EU chceme dosáhnout.

Neškodí EU snahy některých velkých zemí, jako je Francie a Německo, chránit své pracovní trhy před levnější konkurencí ze středoevropských států včetně ČR?

Škodí a já se proti tomu snažím bojovat. Jde o ohrožení volného trhu a volného pohybu služeb v Evropě, na kterých je EU postavena a z čehož máme i my, Češi, prospěch. Dokonce jsem se kvůli tomu střetla s francouzským prezidentem Macronem, který tato populistická opatření prosazuje. Spolu s Evropskou komisí tvrdí, že cílem nové legislativy je narovnat mzdy v EU, s čímž sice souhlasím, ale není to tak jednoduché. Ve skutečnosti chtějí zabránit našim firmám ve vstupu na zahraniční trhy. České společnosti se už nyní při práci v zahraničí potýkají s vyššími finančními náklady, a pokud by něco takového vstoupilo v platnost, bude to ještě horší. V konečném důsledku to pocítí i jejich zaměstnanci.

Víte, že…

Martina Dlabajová je patronkou Českého hnutí Speciálních olympiád, které podporuje mentálně postižené sportovce. V roce 2016 podpořila vydání knihy Baťových myšlenek v anglickém jazyce a letos přivezla do Evropského parlamentu v Bruselu tradiční vlčnovskou Jízdu králů.

Video: Operace Sophia má za úkol rozbíjet síť pašeráků, která organizuje přechod uprchlíků přes Středozemní moře. Často mají vojáci ale problém poznat, kdo je pašerák a kdo uprchlík…

Video Operace Sophia má za úkol rozbíjet síť pašeráků, která organizuje přechod uprchlíků přes Středozemní moře. Často mají vojáci ale problém poznat, kdo je pašerák a kdo uprchlík… - EUNAVFOR Sophia
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
tomik007 ( 10. září 2018 21:40 )

ANO - ofsem pravdou je to, ze dodavaji jenom to co domorodi nakupci vyzaduji

Antonin Blaha ( 10. září 2018 21:37 )

 To co slecna uvedla jako uspech jsou totalni hovadiny proti tomu co Unie provadi.Slecna musi tuto zidobolsevickou instituci hajit ,kde by za nic nedelani dostavala takove nadstadartni financni ohodnoceni?💩

demokratura ( 10. září 2018 19:56 )

dotaz :: když nám tu západ cíleně posílá odpadní potraviny a potraviny mnohem nižší kvality není to rasimus přímo v praxi? nebo je to pomalá genocida?

demokratura ( 10. září 2018 19:43 )

klerofašistické havloidní mafie vítačů islámských inženýrů a obohacovačů kultury ods,top,stan,kdu,zel , běžte volit výzvy vědců ,fašos elit a havloidů :kdo odmítá vítat islámské teroristy ten je xenofob a komouš každodenní zprávy z eu Afghánec pobodal v Paříži sedm lidí Policie zadržela na severovýchodě Paříže muže afghánské národnosti, který v centru metropole pobodal sedm lidí, stát už jen ČR spojenectvím s USA podporuje mezinárodní terorismus , porušování mezinárodního práva, lidských práv,mučení lidí v koncentrácích USA, porušováni charty OSN ,čr jako každý spojenec USA ,narušování územní celistvosti jiných zemí, okupace bez mandátu OSN 2003 okupace Iráku pod vylhanou záminkou , až 1 500 000 obětí ČR je zločinný režim , a účastí na misích bez mandátu OSN, se ČR rovná kolaborantům s nacistickým německem , Trump varuje Asada před ofenzivou v Idlibu,(proti usa =CIA islámským teroristům) Rusko obnovilo bombardování 4. září 2018 https://zpravy.idnes.cz/trump-varovani-asad-syrie-097-/zahranicni.aspx?c=A180904_060950_zahranicni _bur přesně tak USA brání teroristy alkajdy v sýrii a vyhrožují Sýrii a Rusku aby neosvobodilo Idlíb, od teroristů ,ve středozemním moři proti sobě stojí dvě vojenské flotily USa a Ruska, USA otevřeně podporují islámské teroristy v Sýrii ,už několikrát jich stovky zachránili pomocí vrtulníků, a tzv. humanitárních autonusů ve chvíli kdy stáli těsně před porážkou, každý spojenec USA podporujeící USA podpruje terporismus, a doupuští se tak žločinu podpory teroprismu jako vláda USA 15. března 2011 začalo v Sýrii t.z.povstání Arabské jaro, od samého začátku podporované zprvu finančně a zbrojně Spojenými státy americkými, hlavně jejich CIA. občanskou válku v arabských zemích puče muslimského bratrstva vyvolaly USA Vůdci arabských revolt se školili za americké peníze http://www.novinky.cz/.../231298-vudci-arabskych-revolt... Řada mladých vůdců nynějších arabských re

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa