Evropě hrozí orbánizace, tvrdí ministr. „Byl by to konec celého poválečného projektu“

Autor: ČTK, pk - 
25. 6. 2018
14:33

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v pondělí varoval před „orbanizací“ Evropy, která by podle něj znamenala konec celého poválečného projektu spolupráce evropských zemí. Asselborn to řekl novinářům při příchodu na pravidelné jednání ministrů zahraničí a obrany členských zemí EU. Narážel tak na kroky maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Populisté nemohou v Evropě získat navrch. Nesmíme se dostat na cestu orbánizace Evropy,“ řekl Asselborn s narážkou na Orbána, jehož přístup k migrační problematice, ale třeba i k nevládním organizacím či médiím, z něj dělá někdy „černou ovci EU.

Sám maďarský premiér v minulosti hovořil o své vizi „neliberální demokracie“ a zdůrazňuje svou úlohu ochránce křesťanských hodnot, které prý západní liberální uspořádání dostatečným způsobem nebrání. V dubnu v parlamentních volbách jeho strana Fidesz obhájila ústavní většinu.

Podle Asselborna by případné vítězství podobně orientovaných uskupení v evropských zemích znamenalo konec celého poválečného projektu spolupráce států na kontinentu a přesvědčení, že kooperace je lepší, než když se jednotlivé státy snaží řešit problémy každý za sebe.

Migrační otázka je základní otázkou lidskosti“

„Myslím, že tenhle duch musí skončit. Migrační otázka je základní otázkou lidskosti,“ poznamenal Asselborn. Unijní spor o migraci tak podle něj není jen otázkou udržení volného pohybu v EU, ale ohrožuje samotné přežití EU.

V neděli v Bruselu o migrační problematice jednali vrcholní představitelé 16 zemí bloku. Státy visegrádské skupiny, tedy kromě Maďarska také Slovensko, Polsko a Česká republika, se rozhodly schůzky neúčastnit. Nedělní schůzka byla uspořádána jen pár dní před čtvrtečním řádným summitem unie, kde se bude o migraci také hovořit.

Diktátor! Diktátor!  Protest v Budapešti proti tažení Orbánovy vlády proti univerzitě založené miliardářem Sorosem:

Video "Diktátor! Diktátor!" Protest v Budapešti proti tažení Orbánovy vlády proti univerzitě založené miliardářem Sorosem - Reuters
720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
flesch2z ( 28. června 2018 20:24 )

Lucembursko nepřijímá čmoudy, tak ať ten chcípák sklapne. A Juncker je fašista, stejně, jako byl jeho fotr.

hejhej ( 25. června 2018 15:33 )

Pořád lepší orbánizace něž islamizace Evropy. Pan Orbán je politik, který hájí zájmy svých lidí a neleze do řiti krávě Merkelové jako např. Macron( má zvláštní vztah ke starým ženám, že by gerontofil?)

salto ( 25. června 2018 14:45 )

Možná by do toho pidistátečku co má tak rozumné politiky měli poslat 10-20 tisíc migrantů a lucemburčané by jim mohli ukazovat svůj chápavý lidský postoj.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa