Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Onkolog Klener: Počet nádorů stoupá, ale umíme je léčit!

Autor: sim - 
27. února 2010
05:00

Nikdo v Česku nemá větší zkušenosti s těžkými případy rakoviny než přední český onkolog a bývalý prorektor pro vědu na Univerzitě Karlově, Pavel Klener.

„Počet nemocných sice stoupá, ale úmrtnost ne. U některých typů nádorů dokonce klesla. Mnoho onemocnění umíme dnes už úspěšně léčit a některá dokonce vyléčit,“ říká Pavel Klener, který v těchto dnech vydal příručku pro lékaře o nejnovějších léčebných postupech.

Jak pokročila léčba rakoviny za poslední roky?

„Udělali jsme významné pokroky. Počet nemocných sice stoupá, ale úmrtnost ne. U některých typů nádorů dokonce klesla. Mnoho onemocnění umíme dnes už úspěšně léčit a některá dokonce vyléčit. A může za to nejen objev nových léků, ale i diagnostické metody. Máme k dispozici moderní zobrazovací postupy, které odhalí nádorové ložisko, jež nebylo na klasickém rentgenu vůbec vidět.“

Co byste označil za další velkou novinku?

„Určitě zavedení cílené léčby, která brání přeměně normální buňky na nádorovou. Jedním z nových léčebných postupů je používání látek, tzv. blokátorů, které zabraňují tvorbě vyživovacích cév, které zásobují nádor potřebnými živinami.“

510562:gallery:true:true

Jak si vysvětlujete, že počet nemocných roste?

„Uspokojivé vysvětlení tohoto celosvětového trendu chybí. Pravděpodobně za to může stále se zhoršující životní prostředí, průmysl, nezdravá životospráva, nedostatek pohybu a obezita.“

Mohou lidé zmírnit genetické dispozice k rakovině?

„Genetickou dispozici neovlivníte, ale můžete se hlídat. Pokud máte v rodině nějaký typ rakoviny, měli byste chodit na pravidelné preventivní prohlídky, aby se na případný nádor přišlo včas a mohla se co nejdříve zahájit účinná léčba.“

Má nádor nějakou inkubační dobu?

„Žádná inkubační doba neexistuje. Některé druhy nádorů rostou velmi rychle, jiné naopak pomalu. Dobu od vzniku nádorového ložiska do jeho zjištění nelze přesně určit. Každý typ nádoru je jiný a je k němu třeba přistupovat individuálně.“

Je pravda, že co jiný kraj, to jiné léčebné postupy?

„U každého onemocnění lze zvolit různé postupy a každý může danou nemoc vyléčit. V Česku se lékaři mají řídit doporučeními České onkologické společnosti.“

Největší šanci na vyléčení mají prý Pražáci?

„Mnoho mimopražských onkologických pracovišť je vybaveno lépe než některá centra v hlavním městě. Pokud má ale nemocný dojem, že jeho léčba není správná, může si vyžádat konzultaci i na jiné klinice.“

Jak jsme na tom ve srovnání se světem?

„Měl jsem příležitost navštívit pracoviště v západní Evropě a USA a mohu říci, že naše onkologie má srovnatelnou úroveň. Všechny nové léky jsou co nejdříve registrované k použití v Česku a stávají se součástí léčebných postupů. Dostupnost péče je u nás mnohdy lepší než na západě.“

Desatero doporučované lékaři

Udělejte všechno pro to, aby nádor ve vašem těle nedostal vůbec žádnou šanci propuknout. Dejte na osvědčené rady odborníků.

1. Nekuřte a nechoďte do zakouřených místností. I pasivní vdechování kouře z cigaret škodí.

2. Netloustněte! Braňte se obezitě a snažte se udržet se na ideální váze.

3. Hýbejte se, pokud možno každý den. Jděte na procházku, zapomeňte na výtah, vyběhněte do bytu po schodech.

4. Jezte zdravě. Zařaďte do svého denního jídelníčku 500 g ovoce a zeleniny.

5. Omezte pití alkoholu na maximálně jednu až dvě skleničky denně.

6. Nepřehánějte opalování! Hodně slunce vyvolává rakovinu kůže.

Rakovinou plic jsou ohroženi především kuřáci. Nádory v plících odhalí rentgen, ale už může být pozdě. Rakovinou plic jsou ohroženi především kuřáci. Nádory v plících odhalí rentgen, ale už může být pozdě. | Scom

7. Dodržujte zdravotní a bezpečnostní pravidla, pokud pracujete a manipulujete s rakovinotvornými látkami.

8. Vyhledejte lékaře! Pokud objevíte na těle sebemenší bulku, změnu na pigmentovém znaménku nebo máte jakékoliv krvácení bez známé příčiny.

9. Navštěvujte gynekologa. Ženy by měly jednou ročně podstoupit preventivní prohlídku, jejíž součástí je stěr z děložního hrdla, a samovyšetřením si kontrolovat prsy.

510556:gallery:true:true

10. Choďte každé 2 roky na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři. Od 50 let do 55 let podstupte jednou za rok a od 55 let každé dva roky test na skryté krvácení ve stolici.

Vědci dávají nemocným novou naději

Nádory jsou jedním z největších strašáků, ale za poslední léta novinky v léčbě stále více rozšiřují počty pacientů, kteří rakovinu porazili a nebo v těle s tou potvorou řadu let žijí. Je možné odhalit metastázy ještě před jejich vznikem ze vzorku krve? Lékaři už znají odpověď: Ano! Novou vyšetřovací metodu určenou pro ženy s rakovinou prsu používají díky grantu v Onkologické klinice 1. lékařské fakulty UK.

Výslek za měsíc

Lékaři tu vybraným pacientkám odeberou krev nebo vzorek kostní dřeně, pošlou ho na speciální laboratorní vyšetření a asi za měsíc znají výsledek. Jedná se o složitou genetickou metodu. Poznají, jestli se rakovinotvorné buňky vydaly už z nádoru dál do organismu a hrozí, že založí metastázy.

Nádor bez šance

Metoda je pozoruhodná v tom, že odhalí nebezpečí nádoru, který nebyl léčbou zcela zvládnut, přestože obvyklá vyšetření jsou negativní. „Metastázy nejsou vidět ani na mamografu. Ale my už o riziku recidivy víme a pacientky s pozitivním nálezem sledujeme, nebo pokračujeme dál už v započaté léčbě,“ řekla Blesku docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky.

Zatím jen v Praze

„Vyšetření je vhodné pro mladé ženy, u kterých hrozí, že se rakovina znovu vrátí, a u pacientek s agresivnějšími nádory,“ doplnila onkoložka. Metoda se už ve světě na klinikách používá v rámci výzkumných programů pět let, u nás dva roky, a to jen na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty uk. Vyšetření stojí asi šest tisíc korun. Pacientky tuto částku hradí jen v případě, že nespadají do lékaři vytipované rizikové skupiny. „Myslím, že během roku budou tuto metodu využívat další pracoviště v celé České republice,“ doufá doktorka Tesařová z onkologické kliniky.

510557:gallery:true:true

Očkování šité na míru pacientům

V Brně vzniklo nové vědecké centrum, kde se zabývají vývojem nových léků na rakovinu přímo na míru nemocným. Pacient podstoupí genetické vyšetření a z nemocné tkáně se experti pokusí vyrobit vakcínu, kterou vpíchnou nemocnému do těla a budou se snažit vybudit jeho imunitní systém. V ideálním případě sama imunita rozvoj rakoviny zastaví nebo ji dokonce porazí. Odborníci ale zdůrazňují, že od výzkumu k zavedení nového typu léku do lékařské praxe může být hodně daleko. Několik let se léky jenom vyvíjí a pak minimálně pět let trvají klinické zkoušky, během kterých 95 procent všech testovaných léčiv zmizí, protože se ukážou neperspektivní. Ale přesto každým rokem pacientům jejich šance na úplné uzdravení stoupají.

Hudba budoucnosti: rakovinu vyléčí za pár let možná injekce Hudba budoucnosti: rakovinu vyléčí za pár let možná injekce | Scom

Nové objevy českých lékařů

Čeští vědci se vývoje nových látek nejen účastní, ale sami přicházejí s významnými objevy. Miroslav Strnad objevil látku odvozenou od rostlinných růstových hormonů, která dostala jméno podle místa objevu – olomoucin. Látka má velký protinádorový účinek, zjednodušeně řečeno umí ovlivnit růst nádorů, a už se začala vyrábět.

Velký boom poslední doby

Velký průlom znamenala v poslední době také biologická léčba, která se v kombinaci s chemoterapií ukázala jako velmi účinná zbraň proti různým typům rakoviny. Biologická léčba je k tělu mnohem šetrnější a má méně vedlejších účinků. Spočívá v tom, že nádor vlastně vyhladoví, protože blokuje tvorbu cév, které tumor vyživují.

Jak si prodloužíte život s rakovinou

Odborná konzultantka přílohy, primářka onkologie na Bulovce MUDr. Vladimíra Stáhalová, radí, jak žít déle, když máte rakovinu:

● léčit se na onkologické klinice mající zkušenosti s vaším typem nádoru

● vyžádat si stanovisko i od dalšího specialisty

● docházet na pravidelné kontroly i po úspěšné léčbě

● nebát se požádat o pomoc psychologa

510560:gallery:true:true

Zobrazit celou diskusi