Nedostupné hypotéky, dražší nájmy? Odborník radí, kde sehnat peníze na bydlení

1080p720p360p
Autor: ula - 
18. 6. 2018
05:30

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, které od října zavádí Česká národní banka, vezme podle analytiků sen o vlastním bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám. Zároveň se domnívají, že nová pravidla zvýší nájmy. ČNB argumentuje, že pravidla zpřísnila hlavně kvůli přemrštěným cenám bytů. Podle ní by se totiž řada lidí mohla dostat s hypotékou do problémů se splácením, což by se dotklo i bank. Jak tedy dosáhnout na hypotéku a kde na ni sehnat peníze?

 „Některé rodiny se mohou dostat do  „bezvýchodné“ situace, kdy bude potřebovat vlastní zdroje na financování vlastního bydlení z vlastních zdrojů, ale nebudou žádné mít, protože ceny nájmů poletí nahoru a oni si nebudou moci dávat nic stranou,“ řekl ve studiu Blesk finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss.

VŠE O HYPOTÉKÁCH: Souhrnné informace o změnách v hypotékách vycházejí dnes v tištěném Blesku  

ČNB už v minulých měsících omezila poskytování stoprocentních hypoték, takže spolu s daní z nabytí nemovitosti musí nyní žadatelé vynaložit až 24 % z celkové ceny nemovitosti z vlastních zdrojů.

To je ale pro většinu lidí příliš vysoká částka. Ceny nemovitostí ve větších městech jsou vysoké a i kvůli tomu zavedla ČNB zpřísnění pravidel. Zároveň to bylo kvůli vysokému počtu poskytnutých úvěrů na bydlení.

Sníží se ceny nemovitostí?

Podle Weisse ale ochladl zájem o hypotéky minimálně. Jak se zájem otřese nové zpřísnění, ukáže čas. Ceny nemovitostí podle něj stoupají hlavně kvůli poptávce, která převyšuje nabídku.

 „Zda toto zpřísnění srazí ceny nemovitostí, je spíše otázka pro realitní odborníky, osobně se ale domnívám, že nenastane žádné výrazné snížení cen,“ myslí si finanční poradce.

Chcete si koupit vlastní byt, ale obáváte se, že nedosáhnete hypotéku? Vladimír Weiss v rozhovoru radí, co můžete udělat:

Video Kde sehnat peníze na bydlení? - Blesk TV
1080p 720p 360p

 

Doporučujeme
peterilank...@... ( 18. června 2018 08:24 )

aby jste měli srovnání za socíku 1989 stál byt v Praze (družstevní) 40 000 kč to je 12 průměrných měsíčních platů 3170 kčs , za kolik průměrných platů si koupíte byt v Praze , dnes? za sto, , stopadesát? od puče zla 1989 přišel hluboký pokles životní úrovně v oblasti nájmů,ceny bytů, domů, stavebních pozemků kdy platy máte vyšší 10 násobně, ale ceny bytu mimo prahu jsou vyšší 30 -50 násobně ,v Praze 100-150 násobně, kromě družstevních bytů , existovaly podnikové byty ,třeba OKD mělo 44 000 bytů pro své zaměstnance , byt dostal každý zaměstnanec který si zažádal a upsal se pracovat v podniku 10 let, takže založit si rodinu ve 20 letech , s bytem a prací jistou ,nebyl žádný problém před rokem 1989, kromě toho dávali komunisti nenávratnou půjčku na stavbu rodinných domů jedinou podmínkou nenávratnosti půčky byla kolaudace do dvou let , za 150 000 kčs jste si postavili rodinný domek za socíku ,1989, za kolik ho postavíte dnes? a hypotéku bance splatit musíte tím si můžete být jistí stavební pozemky, za socíku 1989 cena 10 000 kčs, dnes ten samý pozemek cena 2 500 000 kč , tak co jak jste zbohatli v kapitalismu? nájemné za socíku stonásobně nižší ,

pepen ( 18. června 2018 08:08 )

Bohužel v České republice si každý dělá co chce.Řadový mladý slušný občan v této zemi s ničím neuspěje.Pokud nebude podvádět,krást a tunelovat-v této zemi bez zákonů neuspěje!!!Nezbývá než z této bezprávní zemi odejít!!!Nebo se konečně mladí lidé začněte bránit-je to vaše zem a ne těch zlodějů!!!!!

provokaterka ( 18. června 2018 07:51 )

Opravdu super rady.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa