Rozbité služební auto vás může přijít draho. Bez pojištění odpovědnosti

 • Autor: ula - 
  13. 4. 2017
  06:05

  Jste zaměstnanec a používáte služební auto, mobil nebo notebook? Za tyto věci nesete zodpovědnost a pokud je rozbijete, může po vás zaměstnavatel požadovat 4,5násobek průměrné hrubé mzdy. Jakou přesně zodpovědnost nesete a jak se před nečekanými náklady chránit?

 • 1.Pojistit lze všechny profese

  Stačí chvilka nepozornosti a svěřený majetek má odřený lak, rozbitý displej nebo přestane fungovat. Pro takové případy si můžete sjednat pojištění odpovědnosti za škodu zaměstnance při výkonu povolání.

   

  „Pokud zaměstnavatel prokáže, že za způsobenou škodu je odpovědný zaměstnanec, pak po něm může vyžadovat maximálně 4,5 násobek průměrné hrubé mzdy. To se může týkat poškození pracovních pomůcek (mobilní telefon, notebook, škoda při řízení vozidla, zaměstnanec způsobí v provozovně svojí neopatrností požár…), ale taky případných mimořádných nákladů, které by jinak nevznikly (např. dispečer v dopravě poslal kamion na jiné místo určení a tím vznikly náklady na provoz kamionu),“ upozorňuje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění společnosti Partners.

   

  „Není mi známa profese, kde by nebylo možné pojištění odpovědnosti zaměstnance nějakou formou uplatnit,“ dodává expert.

  Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto)Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto) | 

 • 2.Na co se soustředit při sjednávání?

  Soustředit byste se měli především na své potřeby. To znamená, jakou škodu můžete způsobit a jaké škody se nejvíce obáváte. A samozřejmě také na správné určení limitu (tedy 4,5 násobek průměrné hrubé mzdy). Samozřejmě je také důležité si pročíst pojistné podmínky a zejména výluky z pojištění (tedy na co se pojištění nevztahuje).

  Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto)Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto) | 

 • 3.Kolik to stojí?

  Při stanovení limitu plnění 150 tisíc korun, při povolání administrativní činnost s využíváním služebního vozidla, při územní platnosti v Česku a při stanovení spoluúčasti 10 procent z pojistného plnění budete platit 1720 korun ročně.

  Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto)Poškodili jste služební mobil, notebok nebo i vůz? Může vám pomoci pojištění odpovědnosti zaměstnance. (Ilustrační foto) | 

 • 4.Pozor na nečekané výluky

  Na výluky si dejte obzvláště při sjednávání pojištění pozor a pozorně si je pročtěte. Výluky se mohou u různých pojišťoven různit, bohužel existují výluky, které jsou obsaženy ve všech produktech.

   

  „Je potřeba mít na paměti, že žádná pojišťovna nechce krýt škody způsobené schodkem na svěřených hodnotách, který je pojištěný povinen vyúčtovat. Typickým příkladem je práce pokladní. Pokud nebude na konci období souhlasit stav v pokladně s tím, jaká částka by tam měla být, žádné pojištění zaměstnance neochrání. Naopak v tomto případě může zaměstnanec po zaměstnavateli požadovat celou částku, nikoliv jen 4,5 násobek průměrné hrubé mzdy,“ vysvětluje Kuběj.

   

  Druhým poměrně častým dotazem je pojištění proti případům, kdy je vyroben vadný výrobek nebo zmetek. I tyto druhy škod jsou bohužel vždy ve výlukách.

   

  Samostatnou kapitolou je pak pracovní poměr uzavřený na základě dohody o pracovní činnosti a na základě dohody o provedení práce. Před uzavřením je velice důležité si prověřit, zda se pojištění odpovědnosti zaměstnance na tyto dohody vztahuje (mohou být vyloučeny).

   

  Kolik stojí povinné ručení vozidel? Podívejte se na reportáž:

  Video Cena u povinného ručení není vše, říká Jirka. Na co si dát pozor? - Andrea Ulagová, Jan Brunclík
  720p 480p 360p 240p

 • 5.Havárie služebního vozu

  Nabourali jste se služebním vozem? Jestliže za nehodu nemůžete, bude zaměstnavatel vymáhat náklady po viníkovi, v opačném případě budete opravu hradit vy.

   

  Služební auta obvykle mají uzavřenou havarijní pojistku, proto na vás zbývá „pouze“ úhrada spoluúčasti, ta ale může být vysoká, pokud jde o náklaďák nebo tahač návěsů. Pokud si navíc zaměstnavatel vůz nepojistil, může po vás maximálně chtít 4,5násobek hrubé mzdy.

   

  Ochránit vás může právě pojištění odpovědnosti zaměstnance, včetně připojištění služebního vozidla.


  Víte, na co dávat pozor při sjednávání životního pojištění?

  Video Fotbalista Jakub si chtěl pojistit kotník: Vyplatí se to víc než životní pojištění? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
  1080p 720p 480p 360p 240p

 • 6.Na dovolenou pojištění nestačí

  Služební auto je často využíváno i k soukromým cestám. Pokud ale dojde k poškození vozu při cestě na dovolenou, tak vám pojištění zaměstnanecké odpovědnosti nepomůže. „Odpovědnost zaměstnance totiž definuje zákon jako škodu, která byla zaměstnavateli způsobena při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi,“ upozorňuje finanční analytik.

  Autonehoda (Ilustrační foto)Autonehoda (Ilustrační foto) | 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa