Asociace koncesionářů v taxislužbě oznámila stávku na svých webových stránkách. Taxikáři protestovali už na začátku července, tehdy Prahou v průvodu, který také svolala asociace, projely stovky aut. Zkomplikovaly dopravu v hlavním městě.

Odvolejte primátorku a změňte zákon

Asociace požaduje odvolání primátorky z funkce a změnu zákona, která by umožnila stanovit minimální i jednotkovou cenu za kilometr jízdy taxi, a odvolání primátorky z funkce. Odmítá elektronickou evidenci tržeb, kterou připravuje ministerstvo financí. Stanovení minimální ceny by podle dřívějšího vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mohlo být nezákonné.

AKT ale není jedinou organizací, která se snaží vyjednávat za pražské taxikáře. S pražskou primátorkou jednali také zástupci dispečinků, které sdružují větší množství řidičů. Dohodli se na vytvoření společných pracovních komisí, které by stanovily standardy taxislužby a jednaly o úpravě zkoušek řidičů.

Krnáčová se po červencovýh protestech s taxikáři poprvé setkala. Po jednání oznámila, že ustoupí od požadavku plošně přezkoušet všechny řidiče. Zároveň Praha připravila svou novelu silničního zákona, kterou už schválila rada. Musí ještě projít zastupitelstvem, poté ji hlavní město předloží do Parlamentu.

Praha se dlouhodobě potýká s problémy s předraženým jízdným a nedaří se jí vybírat ani pokuty. Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ovšem nepodařilo ani desetinu celkové částky.

Podle podkladů pro radu je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Maximální částka za kilometr stanovená městskou vyhláškou je 28 korun.