Na volby přišlo 61 stížností, vadily zbraně a kroužkování. Nespokojený byl i Sládek

Autor: ČTK - 
3. 11. 2017
16:44

Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu (NSS) obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny 61 podnětů. Před čtyřmi lety jich bylo 42. Lhůta pro zpochybnění výsledků hlasování vypršela v pátek v 16:00. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu. Novinářům to oznámila mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Většinu podnětů podali voliči, nejméně dva jsou od stran – Demokratické strany zelených a SPR-RSČ Miroslava Sládka, vyplývá z databáze soudu.

Předseda Demokratické strany zelených, Jiří Anderle z Domažlicka, poukazuje na různou praxi připočítávání preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Tvrdí, že komise tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali. Soud už vyzval Státní volební komisi, aby mu předložila zápisy ze čtyř zpochybněných okrsků.

Obsah stížnosti republikánů není na webu dostupný, soud podněty před rozhodnutím nezveřejňuje. Obsah lze v některých případech vyčíst z výzev k doplnění návrhů. Některé voličské podněty jsou totiž neurčité a neuvádějí jména konkrétních poslanců, jejichž zvolení zpochybňují.

Nejméně deset voličů z různých koutů Česka kritizuje skutečnost, že ve sněmovních volbách nemohou o hlasy usilovat nezávislí kandidáti. Muž z Prahy 10 tvrdí, že malé a velké strany neměly z hlediska financování a přístupu do médií rovné postavení.

Volička z Vraného nad Vltavou poukazuje na zobrazování zbraní a výzev k násilí ve volební kampani některých politických stran a hnutí. Vadí jí také vyvolávání nenávisti a strachu, jež spatřovala ve volební kampani SPD Tomia Okamury.

O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dnů poté, kdy je obdržel. První jednání má volební senát naplánované na úterý. Posledním dnem pro případné rozhodování je čtvrtek 23. listopadu.

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek uvedl, že senát učiní vše pro to, aby o volebních stížnostech rozhodl ještě před zahájením zasedání Poslanecké sněmovny o tři dny dříve.

VÝSLEDKY SNĚMOVNÍCH VOLEB 2017 NAJDETE ZDE

Video Andrej Babiš (ANO) po první povolební schůzce s Milošem Zemanem: Budu mít volnou ruku, Faltýnek ve vládě nebude. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
openha ( 11. listopadu 2017 10:13 )

JE NAPROSTO ARCHAICKÉ,ŽE V DNEŠNÍ DOBĚ DOTYKOVÝCH OBRAZOVEK,CHYTRÝCH TELEFONŮ,PC VŠEHO DRUHU A CHYTRÝCH TELEVIZÍ SE PROVÁDÍ VOLBY JAK ZA KRÁLE KLACKA POMOCÍ PAPÍRKŮ,VOLEBNÍCH LÍSTKŮ A ZA ÚČASTI TISÍCŮ VOLEBNÍCH ČLENŮ KOMISÍ !!! AŤ MI NIKDO NEŘÍKÁ,ŽE SE NEDÁ TECHNICKY PROVÉST VOLBY ELEKTRONICKOU CESTOU KDY SE UŠETŘÍ PAPÍR,I POČET TISÍCŮ ČLENŮ VOLEBNÍCH KOMISÍ !!! TO OPRAVDU NEMÁME V ČESKU PROGRAMÁTORY A INŽENÝRY KTEŘÍ BY TOTO ZVLÁDLI LEVOU ZADNÍ ???

fotrpjotr ( 4. listopadu 2017 02:06 )

Mě nejvíc vadí,že mají možnost volit čeští občané žijící delší dobu v zahraničí,kteří jsou masírováni většinou zrůdnou proamerickou propagandou a nemají přehled,co se doma děje.

repelos ( 3. listopadu 2017 18:37 )

Vážená komise pověřená dohledem nad volbami. Při kontrole volebních lístků jsem narazil na tuto skutečnost. Pan pravdomluvný Kalousek zase podváděl jak je u něho zvykem.Proto se domnívám že by nebylo od věci si nechat zkontrolovat všechny hlasovací lístky TOP.09 a posoudit zda na těchto lístcích se neukazují jména a členové LES pana Bursíka která na jejich volebním lísku nemají co pohledávat. Kalouskova TOP 09. se do sněmovny dostala podvodem. Na jejich kandidátce kandidovali straníci Bursíkovy partaje LES, čili se shodli na společném programu, tj. tvoří koalici. To, že to nevyhlásili, jen dokumentuje jejich podvodný způsob jednání a měli by být ze sněmovny vyloučeni, protože jako koalice nedosáhli 10%!!!!!!!!!!!!!!Nebylo by od věci aby někdo navrhl přepočítat hlasy v Praze tam to silně zavání podrazem. Je na zvážení se tím zabývat a pokud dospějete k stejnému závěru se konečně zbavit podfukáře Kalouska tím vyloučení z poslanecké sněmovny určitě by se lépe pracovalo a dýchalo a nemusely se stále poslouchat jeho výlevy, jeho aroganci a moralizování včetně napadání.Jak říkám stojí to za úvahu s tím něco udělat. V příloze vám zasílám kopii volebního lístku pro kontrolu a pravdivosti mého tvrzení. http://jpeg.cz/obrazek/iLcnk

Zobrazit celou diskusi
Další videa