Jak Češi uvažují před volbami? Na průzkumy hledí jen 2 z 5

Autor: ČTK - 
9. 10. 2017
19:03

Při rozhodování koho volit koukají na průzkumy jen dvě pětiny lidí. Průzkumy se přitom podle sociologa a zakladatele STEM Jana Hartla shodují v základních trendech. Různé výsledky dává za vinu různým typům a technikám výzkumu. Zároveň upozornil, že velká část voličů se rozhoduje až v posledních dnech před volbami.

„Podíl lidí, kteří by se vysloveně řídili výzkumy, je velice malý. Celkově podíl lidí, kteří nějakou měrou k volebním výzkumům přihlížejí, podle jejich vlastní výpovědi činí něco kolem 40 procent,“ uvedl Hartl.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Pozastavil se nad tím, že zákon zakazuje tři dny před volbami zveřejňovat průzkumy, zatímco na různé „tipovačky“ či předvolební kampaň se tento zákaz nevztahuje. Mnoho voličů se přitom podle sociologa rozhoduje povrchně na poslední chvíli, a snadno tak podléhá cíleným emocím v koncovkách volební kampaně.

Video Záznam debaty o školství: Ostrá hádka Klause a Valachové o postižených dětech a sliby o platech učitelů - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p


To patří k důvodům rozdílů mezi výsledky voleb a průzkumů, které nemohou s určitostí předvídat, kdo nakonec k volbám přijde, upozornil Hartl. Například podle zářijového průzkumu agentury Median byla více než polovina pravděpodobných voličů stále nerozhodnuta, zda a koho bude volit.

Vliv na výsledky průzkumu má také to, zda respondenti odpovídají na otevřenou či uzavřenou otázku, tedy zda mají uvést stranu podle svého výběru, nebo ji vybrat z připraveného seznamu, což byl případ posledního průzkumu CVVM. „Různé typy výzkumů, prováděné různými technikami a různou metodikou, přinášejí pochopitelně odlišné výsledky. V základních tendencích, trendech, ve věcných závěrech – a třeba ne v dílčích číslech – se výzkumy až překvapivě shodují,“ poznamenal Hartl. „Průzkum určuje agendu, kdo je relevantní strana a kdo ne,“ uvedl také zakladatel serveru KohoVolit.eu Michal Škop.

Před minulými sněmovními volbami před čtyřmi lety stanovily nejpřesněji pořadí stran v dolní komoře agentury TNS Aisa a STEM. Poslední předvolební průzkumy CVVM, Median i ppp factum kladly KSČM na druhé místo, které nakonec obsadilo ANO v poměrně těsném závěsu za vítěznou ČSSD.

Video Komu pomohl povinný poslední rok školky? Byrokratům, aby měli co dělat, tepala opozice Valachovou. - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
tramping ( 10. října 2017 10:07 )

Takže,volíme jenom Hnutí ANO s panem Babišem, SPD s panem Okamurou a komunisti !!!

1912 ( 10. října 2017 05:42 )

Těžební práva k těžbě Lithia v Krušných horách stát nakonec prodal. Pro Čechy tam prý bude řada pracovních příležitostí.Otázka je proč. Opět se „zaskvěla proslulá česká politika“. Prý musíme řešit Pseudo kauzu Čapí hnízdo“!! Lithia je tam za 3 až 5 bilionů Kč a mohlo oddlužit ČR a zlepšit životní úroveň. Měli by si Češi začít klást otázku za kolik a kdo konkrétně ? I přes značný odpor veřejnosti ČSSD těžbu Lithia, pro ČR strategické suroviny, prodala. Těžba je rozdělena na 2 části : 1.obří výsypky, ty koupil miliardář Janeček a shání, komu by je prodal co nejlépe ! 2. hlubinná těžba připadla také státu, konkrétně pod ministerstvo průmyslu (ČSSD), které práva postoupilo státní a.s. Geomet v čele s ředitelem Richardem Pavlíkem. Ten v červenci 2017 vystupoval s geologem Václavem Cílkem v ČT 1 v OVM, kde vyzývali stát ČR, aby si stát těžbu ponechal a těžil státním podnikem. Bohužel dozvídáme se že Australská firma European Metals koupila celou firmu Geomet i s Richardem Pavlíkem a Dokončuje přípravy k těžbě Lithia. A tak místo, abychom dostávali informace o postupu těžby Lithia, kde cena zásob se pohybuje na úrovni 3 bilionů Kč a to by zásadně ovlivnilo ekonomiku ČR, tak je nám předhazována uměle vytvořená a narafičená kauza čapí hnízdo za pár fufníků a všichni politici se tím donekonečna zabývají. Nezdá se vám, že jde o odvádění pozornosti celé veřejnosti. Aktéry jsou jako vždy vlastenci jako Kalousek Fiala Sobotka, Zaorálek a jejich věrní ! Ti nás pěkně vodí za nos !

maruch ( 9. října 2017 19:29 )

Žádný průzkum, ani předvolební klip nemůže ovlivnit mé rozhodnutí koho budu volit!

snehulak ( 9. října 2017 19:19 )

Expert Hartl ví víc než Pánbů. Ale je fakt, že útoky na Babiše mohou pozitivně ovlivnit některé nerozhodnuté, kteří se budou chtít zastat pronásledovaného. Mne ovlivnily spíš tyhle antikampaně, než nějaké průzkumy. Původně jsem ANO volit nemínil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa