„Zastřelený“ Kalousek jako bizár i „blabla“ Babiše. Expertka hodnotí volební spoty

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  10. 10. 2017
  10:00

  Od 4. října až do 18. října se tomu asi nevyhneme. Veřejnoprávní média mají totiž za povinnost odvysílat všem 31 stranám a hnutím, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny, jejich předvolební spoty. Někdy je to zajímavá podívaná, jindy se člověk nestačí divit. Nechali jsme proto klipy ohodnotit expertkou z Institutu politického marketingu. Podívejte se, jak některé strany dopadly. 

 • 1.Obecné rady pro tvorbu spotů

  Nedá se generalizovat a říci jasný návod či recept na spot, který bude mít jednoznačně úspěch. Vždycky je potřeba přizpůsobit spot cílové skupině, u které chci, aby měl úspěch, a na kterou v kampani nejvíce cílím. Povedený spot je takový, který zaujme a bude se dále šířit virálně, zároveň má ale také nějaký reálný obsah.

  Konečné výsledky voleb v ČR

  Vstup do speciálu
  Sečteno: 100.00 %
  Účast: 60.84 %
  29.64 %
  ANO
  11.32 %
  ODS
  10.79 %
  Piráti
  10.64 %
  SPD
  7.76 %
  KSČM
  7.27 %
  ČSSD

  Obecně – spot ve voliči musí zanechat emoci – něco, co si zapamatuje a nějakým způsobem ho to zasáhne. Proto je dobré využívat příběhy a vizualizace, nejenom slova. Podvědomě si slova potřebujeme spojit s obrazy.

  Spot by neměl být příliš dlouhý, ale krátký a výstižný.

  Kvůli šíření na sociálních sítích by měl být opatřen titulky, aby mohl být spuštěn i bez zvuku a uživatelé věděli, o čem spot je.

  Na konci je nejlépe výzva k účasti ve volbách a připomenutí, kdy volby jsou.

  Ze spotu by mělo být patrné, jaké politické strany spot je, tzn. měl by být opatřen logem.

  Řekla k obecným pravidlům Blesk.cz Alžběta Králová z Institutu politického marketingu, která ohodnotila také jednotlivé spoty.  

  Alžběta Králová z Institutu politického marketingu ohodnotila pro Blesk.cz předvolební spoty jednotlivých stran.Alžběta Králová z Institutu politického marketingu ohodnotila pro Blesk.cz předvolební spoty jednotlivých stran. | 

 • 2.Klip ČSSD – „Zaorálkův otec“

  Slovo expertky: Ve volebním spotu je pouze hlavní tvář volební kampaně Lubomír Zaorálek. Hovoří zde o jeho otci a původu jeho rodiny. Celý klip je namířen na pracující třídu, která je pro naši společnost dle ČSSD nejdůležitější. Je to typické sociálně demokratické video, které dokáže oslovit elektorát této skupiny lidí. 

  Vymezení se vůči ANO, využití příběhu, vykreslení různých profesí, když L. Zaorálek navrhuje řešení, mění se také hudba v pozitivní. ČSSD přidala vhodně do videa také titulky kvůli tomu, že na sociálních sítích se video přehraje bez zvuku, lidé si ho mohou pustit např. v tramvaji po cestě do práce. 

  Video Volební spot ČSSD - ČSSD
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Kvalitní zpracování, adekvátní délka, končí pozitivně

 • 3.Klip ANO – „Blablabla“

  Slovo expertky: Spot je klasicky namířen proti etablovaným stranám a politikům. Andrej Babiš to komentuje, že politici pouze tlachají, a proto je tady politické hnutí ANO, aby dotáhlo změny, které začalo. ANO v podstatě pokračuje v kampani, kterou započalo v roce 2011.  Vystupuje zde nejvýraznější postava Andrej Babiš a smajlík, který představuje žvanícího politika.

  Opět vymezení Andrej Babiš versus všichni ostatní tradiční politici. On se staví do pozice, že mezi tradiční politiky nikdy nepatřil a nepatří, ač je sám politikem a sedí ve vládě – jedná se o dlouhodobou strategii.

  Video Volební klip hnutí ANO - hnutí ANO
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Z ideového i kreativního hlediska je to nic neříkající bizár.

 • 4.Klip KDU-ČSL – „Lidovci bez titulků“

  Slovo expertky: Graficky a vizuálně velmi dobře zpracovaný spot, zdůrazňuje důležitost bodů programu strany a pokládá otázky, které jsou dále vysvětleny v programu strany. Klip může velmi dobře oslovit rodinu a pracující třídu. KDU-ČSL zvolila klasická lidovecká hesla.

  Video Volební klip KDU-ČSL - KDU - ČSL
  360p

  Závěrečné hodnocení: Pozitivní hudba, chybí titulky

 • 5.Klip KSČM - „Neprofesionální“

  Slovo expertky: Zastaralý klip, naprosto amatérsky provedené a jednoduchá grafika, komunistická hesla na rudém plátně. Kampaň KSČM je namířena především na voliče vyššího věku a tomu také odpovídá jejich klip a jeho provedení. Jedná se o bizár, plující písmenka, každé slovo jinou barvou, Čunátová, která „říká“ jsem váš hlas, ale ani u toho neotevře pusu.

  Video Volební klip KSČM 
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: KSČM nemá mnoho svých voličů přítomných ve světě onlinu, proto takový neprofesionální spot stranu nepoškodí.

 • 6.Klip TOP 09 – „Bizár“

  Slovo expertky: Klip, kdy Čtvrtníček míří zbraní na předsedu strany Miroslava Kalouska, je velký bizár.

  Podtrhuje to heslo neuhneme, nicméně klip nemá vypovídající hodnotu, jakou by si voliči TOP 09 asi přáli. TOP 09 chtěla vsadit na humor a nadsázku, to se jí v tomto spotu ale moc nepovedlo. Zastřelený Kalousek je už za hranou. Postrádám zde např. Dominika Feriho, který by mohl mobilizovat mladé liberální voliče.

  Video Volební klip – TOP 09 - TOP 09
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Zastřelený Kalousek je už za hranou.

  Poznámka Blesk.cz - v tomto případě se jedná takzvaný teaser - tedy o jakýsi předvoj pro hlavní klip. Oficiálně se TOP 09 bude prezentovat tímto spotem.

 • 7.Klip ODS – „Chybí vizualizace“

  Slovo expertky: V klipu vystupuje pouze předseda Petr Fiala, je vidět personalizace lídra – ODS sází v celé kampani zejména na předsedu Petra Fialu. V textaci snaha o zdůraznění hl. sloganu kampaně, který neustále opakuje. Chybí titulky, Petr Fiala je až trošku nelidsky a uměle „vyžehlený“. Nicméně klip je plný informací. ODS se v něm odvolává na minulé úspěchy a ukazuje, jak můžou pokračovat jejich vize.

  Video Volební klip ODS - ODS
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Chybí ale vizualizace, volič si slova nezapamatuje

 • 8.Klip STAN – „Roztříštěný a malá kvalita“

  Slovo expertky: V klipu se ukáže celá špička strany. Baví se zde na nějaké party a celý klip působí velmi lidově. Obsahově je zaměřen na střední třídu a městského voliče. Chybí titulky.

  Video Volební klip hnutí STAN - STAN
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Využití dynamické hudby, ale chtělo by to kvalitnější zpracování, trošku roztříštěné

 • 9.Klip Pirátů – „Silně opoziční rétorika“

  Slovo expertky: Piráti zvolili silně opoziční rétoriku. Ve svém klipu ani tak nepředstavují jejich vize, jako spíš to, že se postarají o to, aby byli dopadeni korupčníci současné a minulé vlády. Vyplývá z toho i heslo „pusťte nás na ně“ – opět využití dichotomie my (čistí, kteří nekradou) versus oni (ti zlí, kteří kradou).

  Vězeňský autobus je v klipu polepený podobiznou Andreje Babiše. Kampaň tedy směřuje na nespokojené voliče s vládou Hnutí ANO.

  Video Volební klip Pirátů - Piráti
  720p 360p

  Klip má však jasnou vizi toho, že Piráti chtějí působit jako opoziční strana. Jedná se o vsazení na negativní kampaň a vykreslení nepřítelů, vypíchnutí kauz české politické scény. Správné využití titulků, kvalitní zpracování a prezentace – vizuálně i hudebně povedený.

  Závěrečné hodnocení: Sázka na chytlavý song, který se bude šířit virálně

 • 10.Klip SPD – „Sázka na populismus“

  Slovo expertky: Vsadila na klasický populismus. Tomio Okamura varuje před migrací, nebezpečím terorismu a ztrátou suverenity po přijetí eura. Klip od začátku až do konce sází na strach a snaží se vzbudit silné emoce. Vykresluje nepřítele a používá velice jednoduchý jazyk, na který voliči SPD slyší. Spot je svým šířením strachu silně za hranou vkusu. Dále prosazuje zvláštní formu přímé demokracie.

  Video Volební klip SPD - SPD
  720p 360p

  Závěrečné hodnocení: Z marketingového hlediska však klip vzbudí spoustu vášní v českém voliči, jelikož se někteří lidé u nás domnívají, že tato témata jsou velmi aktuální.

 • 11.Klip Zelení – „Sázka na jednoduchost“

  Slovo expertky:  Sázka na jednoduchost. Klip s čelními představiteli Strany zelených je zpracován v tradičních zelených barvách a vytváří v člověku dojem, že bychom měli přemýšlet o naší budoucnosti, a proto volit Stranu zelených.

  Video Volební klip – Zelení - Zelení
  720p 360p

  Poznámka Blesk.cz - v tomto případě se jedná takzvaný teaser - tedy o jakýsi předvoj pro hlavní klip. Oficiálně se Zelení budou prezentovat tímto spotem:

   

  Závěrečné hodnocení: Klip je namířený na všechny skupiny elektorátu. 

Doporučujeme
robin5 ( 10. října 2017 13:10 )

Bylo by strašně dobré, kdyby klip TOPky oslovil pár magorů, kterým by dal jasně najevo, že je Kalouska třeba urgentně odprásknout. Myslím, že by se jim národ rád a vděčně složil na munici.

kalina107 ( 10. října 2017 12:09 )

co je zač ?

cenda48 ( 10. října 2017 10:58 )

Myslel jsem, že ČT nemůže klesnout hlouběji než s programem "Trapný padesátky". Tyto volební klipy jsou však snůškou takové dávky blbosti, že to předčilo všechno. A je zcela nepodstatné, že se ČT zbavuje odpovědnosti, tvůrci jsou pořád stejní.

tramping ( 10. října 2017 10:20 )

rego: Ty už jsi měl být v těch Bohnicích dávno ty vypatlanej,nedonošenej spratku !!!

tramping ( 10. října 2017 10:16 )

Volíme jenom Hnutí ANO s panem Babišem a SPD s panem Okamurou !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa