Pohne s brutálními cenami másla nižší DPH? Politici se přeli ve volebním studiu Blesku

720p360p
Autor: Jakub Veinlich - 
20. 9. 2017
20:02

Ceny másla vyletěly raketově nahoru. Vypadá to, že kdo najde recept na jeho zlevnění, může uspět ve volbách. Kandidáti na poslance se proto v Blesk Volebním souboji 2017 nechali unést debatou o tom, kolik by mělo máslo skutečně stát. Zazněl i nápad na snížení DPH na základní potraviny, který by právě i máslo mohl zlevnit. Jenže politici se přeli o to, kdo daňové úlevy navrhoval dřív a kdo to ve Sněmovně blokoval. 

„Zemědělci dnes dostávají za mléko zhruba 8,40 za litr mléka, což je bohužel stejná cena jako před 10 lety v roce 2007.“  Tak začal ve volebním studiu Blesku debatu o cenách mléčných výrobků a problémech českých zemědělců místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. A přidal statistiku Českého statistického úřadu, za kolik mlékárny v srpnu prodávaly čtvrtinku másla. „Do řetězců – nebo do maloobchodní sítě – prodávaly mlékárny v České republice v průměru čtvrtku másla za 35 korun. Tak si každý asi dokáže odpovědět, kde ten zisk a ta marže zůstává,“ doplnil Faltýnek a odmítl, že by mlékárny uzavíraly kartelové dohody.

Video Bude máslo za 70 korun? Ministr zemědělství prý ceny neovlivní. - Blesk zprávy
720p 360p

Ministr Zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ze své pozice prý s cenou jednotlivých potravin nic udělat nemůže. Připustil ale, že se obchodní řetězce nechovají k farmářům i po přijetí zákona o tržní síle zrovna přátelsky. Snaží se prý proto podpořit zemědělce tak, aby mohli své produkty zpracovat do finálního výrobku a prodat je přímo koncovému zákazníkovi.

„Aby se snažili eliminovat ten obchodní řetězec, který se snažíme nějakým způsobem nastavit, řekněme do nějakých férových pravidel. Kdy tady jsou nekalé obchodní praktiky,“ dodal Jurečka, podle kterého už ale současná česká legislativa nestačí a měla by zakročit Evropská komise.

Pomůže nižší DPH?

„Já jsem vyslal svoje tykadla na nákup másla a nejdražší bylo na farmářském trhu. 74 korun,“ zmínil v debatě o cenách másla předseda poslaneckého klubu KSČM a zároveň stínový ministr zemědělství strany Pavel Kováčik, který zmínil, že jako jediný ve studiu zemědělcům vlastně rozumí, protože s dojnicemi v praxi pracoval. „Několik let jsem se touto poctivou prací živil,“ pobavil svými slovy Kováčik ostatní diskutující.

Video Pavel Kováčik vyslal tykadla na máslo. - Blesk zprávy
720p 360p

Tvůrci cen jsou podle Kováčika především velké nadnárodní řetězce, které často zvýhodňují firmy a výrobky ze zemí, ve kterých jejich řetězec sídlí.

Máslo v mrazáku

„Bylo tady také už zmíněno, že nejdražší máslo je na farmářském trhu a spotřebitelé jsou spokojeni, ale když se jim pak řekne, že v nadnárodním řetězci stojí padesát a bude stát sedmdesát, tak má každý ten spotřebitel, který nemá na to, nebo na ono, plný mrazák másla,“ zhodnotil situaci na trhu a také chování zákazníků expert přizvaný k debatě, Libor Dupal – předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů.  

Video Mají Češi máslo v mrazáku? - Blesk zprávy
720p 360p

Podle Jaroslava Foldynyje ale cesta k levnějšímu máslu jednoduchá. Snížit DPH na základní potraviny. „V Německu je DPH u másla 7 procent – takže i česká vláda by se měla tímto způsobem zaobírat,“ navrhl Foldyna – člen ČSSD, jehož strana má v současné vládě celé čtyři roky premiéra.

„V daném volebním období jste všichni mohli hlasovat pro snížení DPH, které navrhujeme pravidelně na potraviny základní – máslo je v tom taky. Nikdo jste pro to ruce nezvedli, tak jsem zvědavej, co bude teď,“ vmetl v debatě všem diskutujícím Kováčik.  

Video Lék na levné potraviny? Nižší DPH – dohadovali se politici v diskuzi. - Blesk zprávy
720p 360p

Rozhoduje cena

Podle průzkumu agentury Phoenix Research se podle ceny potravin rozhoduje v obchodě k jejich nákupu 53 % Čechů. Kvalita a složení je pak rozhodující u 32 % dotázaných.

Snížení DPH by mohlo ceny potravin skutečně snížit. ODS by byla ale raději, kdyby lidé kupovali kvalitní české potraviny – i kdyby měly být trochu dražší, jako je tomu na farmářských trzích, jak na to upozornil Kováčik. Podle ekonomického experta občanských demokratů Jana Skopečka je tedy potřeba nechat lidem více peněz v peněženkách, protože zákazník má být suverén.

Video Mohly být potraviny levnější? Hádka politiků v Blesku - Blesk zprávy
720p 360p

„Proto navrhujeme mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zvýšení příjmů našich občanů o 7 %, a to je cesta k tomu, aby lidé jako suverénní spotřebitelé si vybíraly ty kvalitnější potraviny,“ trval si na svém v debatě Blesku s názvem Nákupní košík Skopeček.

Jen 14 % Čechů si přitom vybere raději český výrobek než ten dovezený. 22 % zákazníků pak dává přednost českému výrobku, jen pokud je levnější než ten dovezený.

Podpora venkova

Všichni politici napříč diskuzí se pak shodli na tom, že je potřeba především podporovat malé zemědělce, kteří mají horší vyjednávací pozici s obchodníky než velké agropodniky. Pokud by zvítězila ve volbách sociální demokracie tak by strana podle jejího zástupce v diskusi – Jaroslav Foldyny – přišla také s vyšším zdaněním velkých firem – což by měl být také recept, jak by zůstalo víc peněz menším zemědělcům a také cesta k levnějším potravinám.

Volební debata Blesku na téma potravinyVolební debata Blesku na téma potraviny | 

„Zemědělství v součtu je ziskové, ale zisky si přerozdělují jen velké subjekty. Nemají se sypat peníze velkopodnikatelům, k tomu aby jim ještě stoupaly zisky, ale mají se posílat malým a středním podnikatelům, rodinným farmám, protože oni se zároveň starají o krajinu,“ uzavřel debatu k cenám zemědělských produktů volební lídr STAN Jan Farský.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
konimrd ( 21. září 2017 00:26 )

no asi takhle, máslo si strčte do pr dele, není nad pořádnou německou rámu bez cholesterolu, navíc to stejně ani není pořádný máslo, protože nežlukne

nevs ( 20. září 2017 23:21 )

Zahraniční řetězce zvýší marže a státe sniž daně ať chudáci spotřebitelé na to mají. Stát by měl konečne stanovit co je přiměřený zisk, co je přiměřený úrok a povinnost zahraničních firem mít sídlo pobočky na území ČR a platit daně tady.

l_u_k_a_s ( 20. září 2017 22:53 )

Co to meles o OSVC. Progresivni zdaneni uz mame. Pokud jsi lempl a vydelas 100 000 Kc a ja 1 000 000 Kc tak zaplatim 10x vice na danich nez ty... Za druhe jestli vubec makas a nejsi social na davkach tak pracujes prave u nejakyho osvc, je jedno jestli ma sro nebo as. Je to vetsinou stejny clovek jako ten OSVC co ti dava praci a penize. Takze ty obcane radsi pomlc...

carmin ( 20. září 2017 21:36 )

máte moc zrušit a stíhat kartelové dohody, tak to do ***e dělejte MADETĚ okamžitě flastr za kartelovou dohodu takový ,že už to nikdy nikdo neudělá  

carmin ( 20. září 2017 21:19 )

 DPH za Paroubka 5% ,zvýšena každý rok mafiánskými strukturami klerofašistů ods, topstan, kdu zel a tím zvýšili ceny potravin každý rok dvakrát ,před zvýšením a po zvýšení DPH podnikatel zvýšil ceny co je podstatné ŘEŠIT a čemu se tyto havlofašistické mafie ods,topstan,kdu, zel ano čssd, a jejich odnože vyhýbají zločinecká organizace EU vyhrožuje čr mezinárodními žalobami pokud nepřijmeme, islámské teroristy proti jejich vůli ,- jak to budou řešit ?????? mě hlavně zajímá kdy budou zrušeni soukromí exekutoři a kdy budou odškoněny oběti těchto mafiánských struktur které ve světě nemají obdoby a v čr mají extremní pravomoce a extremně vysoké odměny v ČR je extremní množství OSVČ ,kteří navíc téměř neplatí daně z příjmu díky paušálům a nezaplatí ani 50% pojištění které sami prožerou ČR je EXTRÉM :: občan živí podnikatelské zloděje a platí za ně daně a chod státu+živí musí dotovat jejich parchanty západní státy mají progresivní zdanění vysokopříjmových , v čr jsme bohatý stát takže chudí a střední třída platí vše, nepotřebujeme daně od bohatých tak to bylo dosud a vypadá to že to tak bude i dál kdy konečně budou zastaveny dotace 24 mld ročně neziskovkám a desítky mld pro podnikatelské zloděje? kdy budou poslanci a vláda souzena za vydávání majetku čr kolaborantům s nacisty ? katolická církev je kolaborant s nacisty a vy jste jim vydali tisíce pozemků ,budov, i movité věci porušili jste tak Benešovy dekrety a sami kolaborujete s nacismem kdy bude ukončen zločinný solární tunel ,kdy občan je násilím donucen platit co nepotřebuje ..solární energii soukromým podnikatelským mafiánským zlodějům !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 4 500 kč platí každá domácnost za solární mafie ročně KARTELY v čr si kartelové mafie zvyšují ceny podle nálady, málokdo v ví,že máme regulační úřad a ten je povinne a chránit občany před kartelovými dohodami jako je zvýšení cen másla, vajec ,na Sl

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa