Zemana nezastaví ani vazba. Babiše by jmenoval premiérem, i kdyby nebyl na svobodě

Autor: var - 
8. 9. 2017
16:07

Podle prezidenta Miloše Zemana by nebyl problém, pokud by Andrej Babiš, který je trestně stíhán, byl zvolen premiérem. Jeho slova ale vyvolala nevoli u některých politiků nebo právníků. Sněmovna vydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy potvrdil, že by jmenoval Andreje Babiše premiérem i tehdy, pokud by šel do vazby. Prezident už v minulosti několikrát opakoval, že je možné jmenovat jako premiéra osobu trestně stíhanou.

Video S prezidentem v Lánech: Babišovi bych milost nedal, není to Kajínek. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Svoje stanovisko zdůvodňuje kauzou libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové a nezávislí), který byl zvolen znovu hejtmanem, i když byl trestně stíhán. Prezident se diví, proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana.

Ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Novinky.cz ale s postojem Zemana nesouhlasí. Tvrdí, že pokud uvážíme fakt, že člověk ve vazbě je omezen na svobodě, pak vykonávat funkci premiéra nemá žádný valný smysl. Kysela sice připouští, že neexistuje žádná právní překážka, proč by stíhaný premiér nemohl vykonávat svou funkci, ale podle něj je takový případ absurdní.

Předseda ODS Petr Fiala napsal na sociální síť ještě tvrdší sdělení. Podle něj by takové rozhodnutí zostudilo nejen prezidenta, ale i celou Českou republiku. Vyjádřil se, že nemůže uvěřit tomu, pokud to prezident myslí vážně.

Babiš byl vydán k trestnímu stíhání spolu s Jaroslavem Faltýnkem, který je místopředsedou hnutí ANO. Podle policie porušili dotační podmínky týkající se farmy Čapí hnízdo. Společnost, která farmu vybudovala, byla nejdřív zahrnuta do koncernu Agrofert vlastněného Babišem. Firma se ale poté převedla na anonymní akcie jiné společnosti. Přes tento tah mohlo Čapí hnízdo dostat dotaci 50 milionů korun, jelikož se jevilo jako malá firma. Po pěti letech se farma opět vrátila do Agrofertu.

Video Miloš Zeman o dotacích pro Čapí hnízdo - Blesk TV
1080p 720p 360p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
jorka ( 9. září 2017 09:40 )

Pošli si Miloušovi Prasečí hlavě kolik chceš a já budu sledovat jestli mu tam těch 300 táců přibude nebo jsi jen holá pr.el, která se tady naparuje jako páv.Je to snadno kontrolovatelné a pak ti to budu na netu stále připomínat.

honza54 ( 9. září 2017 07:30 )

 Babiš by měl před presidentskými volbami absolvovat pár dní v kriminále, aby neporušil tradici než ho zvolíme

mord ( 9. září 2017 07:28 )

Děkuji za info. Pošlu mu 300 000. Víc si bohužel nemohu dovolit

adil1950 ( 9. září 2017 06:46 )

Fiala by si měl zamést před svým prahem, než vysloví svou myšlenku. On už zapomněl na to jak schvalovali církevní restituce?

escrito ( 8. září 2017 21:59 )

Video pro kobliháře https://www.youtube.com/watch?v=aFLy2FuYk6s

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa