Češi dřou za málo peněz, lamentuje Jiří Dolejš z KSČM a chce lepší péči státu o důchody

1080p720p360p
Autor: zst - 
8. 9. 2017
17:00

Na důchod si odkládá peníze stranou z poslaneckého platu a nebrání se příspěvkům na charitu. To na sebe mimo jiné prozradil poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš. On a dalších pět politiků bylo hostem Blesk volebního souboje 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny, která se týkala sociální oblasti.

Nezrušíme EET ani otcovskou dovolenou, naopak klidně přidáme důchodcům jednorázově tisícovku. Tak by hlasoval Jiří Dolejš, druhý na kandidátce KSČM v Praze. Ani on by se stejně jako všichni hosté debaty nepřiklonil k jednotné sazbě DPH ve výši 18 %.

Od kdy si spoříte na důchod?

„Neukládám si prostřednictvím připojištění. Posledních pár let, co se mi poštěstilo být poslancem, tak si ukládám část výplaty na stranu. To je také forma spoření, která bohužel není dopřána každému. Je to těch posledních 12 nebo 15 let.“

Video Jiří Dolejš (KSČM) dostal otázky na tělo: Od kdy si spoří na důchod a přispívá na charitu? - Blesk TV
1080p 720p 360p

Státní pilíř je pro důchody klíčový

V otázce důchodů zdůrazňoval Jiří Dolejš roli státu. „Základní funkcí státu je garantovat lidem, kteří celý život pracují, že budou mít důstojnou penzi. Státní pilíř je klíčový. Aby tam byly peníze, tak to chce jednu věc. Pokud budeme zvyšovat mzdy, tak se budou navyšovat i odvody do penzijního systému,“ řekl v debatě na téma penzí.

Návrh ODS, aby část odvodů na sociální pojištění dětí šla přímo rodičům či prarodičům na penzi, se mu ale příliš nezdá. „Neříkám, že děti nemohou přispět svým rodičům, ale přispět, nikoliv, že to nahrazuje peníze, které chodí od státu,“ poznamenal.

Levice proti levné práci, pro daňovou progresi

Bohatší by měli podle KSČM platit na daních více. Pomohou tak spravedlivěji rozložit daňové zatížení, které leží rovnoměrně na všech bez rozdílu na výplatě. „Měli jsme to jak v minulých, tak předminulých volbách. Je to o spravedlnosti. Významnější je to u firemní části,“ řekl Dolejš.

Levicová strana také vyzývá ke konci levné práce, podobně jako ČSSD. „Měli bychom se zamyslet nad tím, abychom neměli v republice zbytečně levnou práci. Chceme, abychom konkurovali světu mzdovým dumpingem? To znamená, že dřeme naše lidi za málo peněz? Copak naši lidi dělají méně než v cizině?“ ptal se během debaty.

„U veřejného systému je to jasné. Pokud jde o soukromý sektor, pochopitelně základem je odborářské vyjednávání. Je třeba zamezit tomu, aby nám každý rok utíkalo několik set miliard korun do ciziny. Ty hodnoty se tady vytvářejí, tak působme, aby tady byly reinvestovány. Bojujme razantněji s tím agresivním daňovým plánováním,“ doplnil na téma platů a praktik nadnárodních firem.

Video Volební souboj Blesku: O daních, důchodech a minimální mzdě - Blesk Zprávy
720p 360p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
11karel11 ( 8. září 2017 17:09 )

Lidé dřou za málo peněz a co dělají politikové za přemrštěné peníze. Na učitelské platy nejsou peníze, ale pro sebe mají vždy. Důchodci živoří a trpí. HANBA TAKOVÉ VLÁDĚ A TAKOVÉ POLITICE !!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa