„Vážení spoluobčané, vyhlašuji válku levné práci,“ začíná Zaorálkův dopis, který jako by z oka vypadl Andreji Babišovi (ANO) a Daliboru Dědkovi (kandiduje za STAN). Oba totiž sáhli k podobnému kroku. Prvním byl Babiš, jenž to udělal už před čtyřmi lety, tedy před minulými sněmovními volbami.

Zaorálek se snaží coby lídr ČSSD nastolit pro jeho stranu pozitivní téma, a tím je zvyšování mezd. Na to totiž, ruku na srdce, slyší téměř každý. Tedy snad kromě šéfů podniků, kteří je pak svým podřízeným vyplácejí.

„Naší zemi se ekonomicky daří, [...] stále máme mzdy na třiceti procentech mezd v Německu. Levná práce Českou republiku poškozuje. Razantní zvyšování mezd bude proto absolutní prioritou naší strany do nejbližších let,“ píše Zaorálek a předák odborů Josef Středula se může tetelit - heslo konec levné práce totiž razí i on.

„Kde byl poslední čtyři roky L. Zaorálek? Ve vládě. A pro zvýšení mezd nehnul ani prstem. My máme skutečný plán: díky nižším daním růst mezd o sedm procent,“ rýpl si na to konto předseda ODS Petr Fiala.

Lubomír Zaorálek vyhlašuje v inzertním dopise válku... levné práci.
Lubomír Zaorálek vyhlašuje v inzertním dopise válku... levné práci.
Autor: Archiv Blesku

„Hezký den přeji, jmenuji se Dalibor Dědek a těším se do práce.“ Tak začíná dopis, kterým miliardář z Jablotronu „vytapetoval“ v minulých dnech vydání části českých deníků. Někde se roztáhl na celou stranu, stejně jako Zaorálek například v Právu, jinde mu stačila půlka. Nová tvář hnutí Starostů a nezávislých se rozhodla udělat to samé, co před posledními sněmovními volbami úspěšně vyzkoušel jiný miliardář. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„Nevydržel jsem přemlouvání lidí z mého okolí. A nedokázal bych vysvětlit vnukům, že jsem jenom remcal a nic neudělal. Proto formuji skupinu lidí, kteří jsou schopní, odvážní, mají čistý štít a jsou nezávislí. Lidí, kteří už něco v životě postavili, vyřešili, vytvořili a pomohli lidem. A to slušnou cestou,“ napsal Dědek ve svém otevřeném dopise.

Zpět do roku 2013

Když se střihem přeneseme zpět před parlamentní volby 2013, kdy bylo nováčkem hnutí miliardáře Andreje Babiše, najdeme v médiích (Babiš v červenu 2013 koupil Mafru, vydavatele Lidových novin a Mladé fronty - pozn. red.) předchůdce těchto inzerátů.

„Vážená paní, vážený pane, dovolte mi, abych požádal o chvilku Vašeho času. Možná jste o mně už slyšeli. Jmenuji se Andrej Babiš. Za dvacet let jsem v České republice od úplné nuly, bez privatizace a bez korupce vybudoval největší tuzemskou soukromou firmu, která zde zaměstnává více než dvacet tisíc lidí. Tuto firmu budujeme pro další generace. Se stejnou vizí by se měla dělat i politika,“ napsal pozdější vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Svůj dopis (přečíst si ho můžete zde) šířil v médiích a na webu v září 2013, krátce před sněmovními volbami.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

VIDEO: O předvolební strategii mluvil Lubomír Zaorálek také ve Studiu Blesk

Video
délka: 08:38
1080p 720p 360p

Studio Blesk - Zaorálek - o strategii předvolební kampaně Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Fotogalerie
16 fotografií