„Uvědomujeme si výrazný deficit, kterým rezort obrany trpí, a proto ho chceme začít racionálně snižovat,“ poukázal volební lídr STAN Jan Farský na dlouhodobé neplnění závazku vůči NATO přispívat dvě procenta HDP. 

Podle Farského přitom tyto finance nemusí automaticky směřovat k nákupu zbraní a výstroje, ale můžou se nasměrovat i do školství a vědy. Dovede si například představit, že se za ně postaví nová vojenská škola, která by vedle vojáků produkovala i zaměstnance pro civilní povolání. 

Zavedení povinné vojenské služby Starostové nepodporují, rádi by však zavedli kurzy krizové připravenosti, v jejichž rámci by se například děti ve škole učily první pomoc a jiné reakce pro případ krizových situací. „To neznamená, že strašíme nějakým novým nebezpečím, které se na nás hrne,“ upozornil lídr středočeské kandidátky Vít Rakušan, že půjde o záležitosti, kterou jsou využitelné v běžném životě. 

Video
délka: 06:00

Porod v době voleb: Kandidát do Sněmovny Rakušan už o jedno dítě přišel. Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Na úřednících chtějí ušetřit

Rakušan je coby bývalý kantor garantem STAN pro oblast školství. V jejím rámci chce založit národní radu pro vzdělání, která by řešila otázky školství. Moderoval by ji premiér a zastoupeni by byli odborníci i soukromý sektor. Je podle něj zapotřebí učitelům také výrazně přidat, a to až na 45 tisíc korun měsíčně. 

Starostové se chtějí také zaměřit na zjednodušení právního řádu a zrychlení rozhodovacích procesů soudů a správních orgánů, zjednodušení státní správy pomocí elektronizace a propojenosti úřadů.

Na dotaz, kde Starostové vezmou na své plány peníze, odpověděla poslankyně Věra Kovářová, že právě například snížením nákladů na úředníky, když se rozšíří využívání eGovernmentu. Farský podotkl, že stát funguje „neuvěřitelně neefektivně“. Chtějí třeba také kontrolovat, jak lidé nakládají se sociálními dávkami. 

Program má podle Farského 50 stránek a do 22. srpna je možné k němu uplatňovat připomínky. Dva dny nato se bude schvalovat na programové konferenci. „Z mého pohledu je program z 95 procent hotov,“ prohlásil Farský. 

Video
délka: 01:32
720p 360p

Dalibor Dědek o spolupracovnících STAN Blesk.cz/Václav Lang

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
8 fotografií