„V politice jsou i slušní lidé a já jsem tady proto, abych ukázal, že není žádná hanba jít do politiky,“ prohlásil Dědek na úterní tiskové konferenci.

Úspěšný podnikatel, zakladatel společnosti Jablotron, se rozhodl spojit s hnutím STAN kvůli vzájemným sympatiím. Už dříve se prý na něj obrátily jiné strany s žádostí o podporu, ale prý jen „chtěly moji mordu do billboardů“, jak Dědek říká.

Před posledními sněmovními volbami například sám podpořil Babišovo hnutí ANO. I nyní s odstupem chválí tehdejšího šéfa Agrofertu za odvahu jít do politiky a kvituje i řadu kroků jeho hnutí. 

Teprve teď, po přepuštění části Jablotronu spolumajitelům, si ale prý uvědomil, že „se začíná řadit do kategorie těch, kteří pouze remcají, ale nic s tím nedělají“. Sám si proto našel Starosty a nezávislé, které hodlá podpořit i finančně – konkrétní částku ale specifikovat nechtěl. 

Cílí na 20 procent pro Starosty

Chce pro ně vybudovat jakousi platformu nezávislých osobností, které mají za hnutí po předčasném rozpadu koalice s lidovci kandidovat do voleb. V každém kraji by rád našel alespoň jednu takovou osobnost. Případně je ochoten kandidovat i sám. „Mým cílem je, aby hnutí STAN získalo v nadcházejících volbách 20 procent,“ řekl. Hnutí bude podporovat i finančně.

„Formujeme skupinu lidí, kteří jsou schopní, mají čistý štít a jsou nezávislí – to znamená, že chceme lidi z různých oborů či podnikatele, kteří nežijí ze státních zakázek nebo dotací,“ uvedl a odkázal na stránku www.hledameslusny.cz, kam může veřejnost zasílat vlastní návrhy na kandidáty. 

Dědek vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT a na začátku 90. let založil společnost Jablotron, specializující se na vývoj zabezpečovací a komunikační techniky. Podle časopisu Forbes je Dědek aktuálně 37. nejbohatším Čechem s majetkem bezmála 5 miliard korun. V roce 2015 mu prezident Zeman udělil medaili Za zásluhy. 

Starostové měli jít původně do voleb v koalici s KDU-ČSL. Lidovci se ale na poslední chvíli zalekli nízkých preferencí a nabídli zástupcům STAN místo rovnocenné spolupráce pouze možnost figurovat na lidoveckých kandidátkách. To Starostové odmítli. V úterý odpoledne bude vedení lidovců schvalovat nové kandidátky.  

VIDEO: Vysoké cíle má i nový volební lídr Starostů Jan Farský. Mluvil o nich ve studiu Blesku

Video
délka: 11:08
1080p 720p 360p

Jan Farský, volební lídr hnutí STAN 

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
21 fotografií