„Není hanba jít do politiky.“ Miliardář Dědek je novým esem Starostů

Autor: val - 
1. 8. 2017
11:48

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které jde do podzimních voleb nakonec samostatně, v úterý představilo své nové želízko v ohni. Je jím jablonecký podnikatel Dalibor Dědek, zakladatel společnosti Jablotron. Ten zatím vystupuje jako jakýsi nestor platformy pro shánění kvalitních nezávislých osobností na kandidátky STAN, případně je i sám ochoten jít do voleb. 

„V politice jsou i slušní lidé a já jsem tady proto, abych ukázal, že není žádná hanba jít do politiky,“ prohlásil Dědek na úterní tiskové konferenci.

Úspěšný podnikatel, zakladatel společnosti Jablotron, se rozhodl spojit s hnutím STAN kvůli vzájemným sympatiím. Už dříve se prý na něj obrátily jiné strany s žádostí o podporu, ale prý jen „chtěly moji mordu do billboardů“, jak Dědek říká.

Před posledními sněmovními volbami například sám podpořil Babišovo hnutí ANO. I nyní s odstupem chválí tehdejšího šéfa Agrofertu za odvahu jít do politiky a kvituje i řadu kroků jeho hnutí. 

Teprve teď, po přepuštění části Jablotronu spolumajitelům, si ale prý uvědomil, že „se začíná řadit do kategorie těch, kteří pouze remcají, ale nic s tím nedělají“. Sám si proto našel Starosty a nezávislé, které hodlá podpořit i finančně – konkrétní částku ale specifikovat nechtěl. 

Cílí na 20 procent pro Starosty

Chce pro ně vybudovat jakousi platformu nezávislých osobností, které mají za hnutí po předčasném rozpadu koalice s lidovci kandidovat do voleb. V každém kraji by rád našel alespoň jednu takovou osobnost. Případně je ochoten kandidovat i sám. „Mým cílem je, aby hnutí STAN získalo v nadcházejících volbách 20 procent,“ řekl. Hnutí bude podporovat i finančně.

„Formujeme skupinu lidí, kteří jsou schopní, mají čistý štít a jsou nezávislí – to znamená, že chceme lidi z různých oborů či podnikatele, kteří nežijí ze státních zakázek nebo dotací,“ uvedl a odkázal na stránku www.hledameslusny.cz, kam může veřejnost zasílat vlastní návrhy na kandidáty. 

Dědek vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT a na začátku 90. let založil společnost Jablotron, specializující se na vývoj zabezpečovací a komunikační techniky. Podle časopisu Forbes je Dědek aktuálně 37. nejbohatším Čechem s majetkem bezmála 5 miliard korun. V roce 2015 mu prezident Zeman udělil medaili Za zásluhy. 

Starostové měli jít původně do voleb v koalici s KDU-ČSL. Lidovci se ale na poslední chvíli zalekli nízkých preferencí a nabídli zástupcům STAN místo rovnocenné spolupráce pouze možnost figurovat na lidoveckých kandidátkách. To Starostové odmítli. V úterý odpoledne bude vedení lidovců schvalovat nové kandidátky.  

VIDEO: Vysoké cíle má i nový volební lídr Starostů Jan Farský. Mluvil o nich ve studiu Blesku

Video Jan Farský, volební lídr hnutí STAN 
1080p 720p 360p

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
zdenek43 ( 2. srpna 2017 17:23 )

Ing. Dalibor Dědek nar. 21. června 1957........ tak proc jednoduse n e r e k n e , zeeeeeee - Vyučil se elektrikářem ve Sklostroji Turnov 1957-1965 + 1965-1968 NOOOOOOOOOOOOOOOOOO CHTEL DAL s t u do v a t , aleeeeeeeee je PLANY ??? zhatil jeho vlastni OTEC. . . . Jeho otec byl vyfotografován na protestu proti okupaci Sovětských vojsk v roce 1969, a Daliboru Dědkovi tak zpočátku nebylo umožněno studovat vysokou školu...... NOOOOOOOOOO - TAK MUSEL zacit D O N A S E T - - - nooooo a dostudoval - maturoval na SPŠE v Jičíně a roku 1983 promoval na Fakultě elektrotechnické na ČVUT v Praze. a ty k e c i ...... jaaaaaa nevim, jak jsem se tam dostal????? - - - s StB. Byť jeho jméno lze dohledat v archivních pomůckách bezpečnostních složek v kategorii důvěrník. Ta podle Ústavního soudu neznamená vědomou spolupráci se státní bezpečností. „Nemám tušení, kde se tam vzalo. Opravdu nevím,“ uvedl Dědek pro Forbes s tím, že o lustrační osvědčení si zažádal dopředu před vstupem do politiky a také ho získal.

zdenek43 ( 2. srpna 2017 17:18 )

tak zase b a ch a ...... podoba vlastne cisty, ze cistejsi nemuze byt - Ing. Dalibor Dědek....(* 21. června 1957) ... Vystudoval ČVUT, obor mikroelektronika, titul inženýr získal v roce 1983......pracoval v automobilce LIAZ- joooo ale co jako????? 1983 az 1989 ??????? to je zase takove to T A J E M S T V I v zivotopisech soudruhu-StBaku a pod. +++ že by se aktivně stýkal s StB. Byť jeho jméno lze dohledat v archivních pomůckách bezpečnostních složek v kategorii důvěrník. Ta podle Ústavního soudu neznamená vědomou spolupráci se státní bezpečností. „Nemám tušení, kde se tam vzalo. Opravdu nevím,“ uvedl Dědek pro Forbes s tím, že o lustrační osvědčení si zažádal dopředu před vstupem do politiky a také ho získal. ANOOOOOOOOO SOUDRUH-StBAK BURES - Andrej B A B I S taktez rika - ze neni StBak.............. 2017-tajemníka Vladimíra Stronera..... Ten však upozornil, že v 90. letech předložil čisté lustrační osvědčení a chce se soudit. -- náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel pracoval v roce 1989 u IV. správy Sboru národní bezpečnosti, která měla na starosti sledování lidí a spadala pod komunistickou StB. "Pro mě je důležité, že má čisté lustrační osvědčení a má prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné,".... -- Polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako tajní spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí StB. Informaci zveřejnilo VZ. Sacher v reakci na to uvedl, že má tři čistá lustrační osvědčení. V evidenci tajných spolupracovníků byl také Josef Červášek, jenž se stal prvním porevolučním šéfem vojenských zpravodajců... -- Ministerstvo vnitra opravilo výsledky první vlny kontroly lustračních osvědčení téměř tisícovky vysoce postavených policistů a civilních zaměstnanců policejního prezidia. Původně uvedlo, že zjistilo 14 lidí, kteří spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností (St... -- ředitel Kriminalistického ústavu v Praze Jan Hlaváček musí kvůl

salto ( 2. srpna 2017 07:23 )

Přeju mu jen to nejlepší a doufám, že se o něj budou zajímat jako o Babiše.

hejhej ( 1. srpna 2017 19:16 )

flesch2z: Však STAN jsou pro migranty, stejně jako Drahoš - kandidát na prezitenta, kterého tato pidi strana podporuje.

flesch2z ( 1. srpna 2017 17:00 )

Dědek potřebuje čmoudské otroky, pro větší zisk. Slušný zme.tek to je, to jo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa