V roce 2008 prosadila vláda Mirka Topolánka zavedení plateb u lékaře, v lékárnách za recept, pobyt v nemocnici i na pohotovosti. Do kasy přiteklo zhruba pět miliard korun. Postupně všechny platby ale vymizely. V nemocnicích jsou ale automaty na platbu dodnes. To kvůli 90korunovým poplatkům za návštěvu lékaře na pohotovosti. A vypadá to, že by mohly najít opět i využití k platbám za hospitalizaci. Striktně proti jsou jen komunisté a sociální demokraté. Původních 100 korun za den už ale politici neprosazují. Strany ve shodě mluví o poplatku asi 60 korun a navíc s výjimkami. 

Hnutí ANO v případné vládě nebude prý aktivně zavedení poplatků navrhovat. Pokud se o tom budou chtít ale potenciální koaliční partneři bavit, prostor tu podle autora zdravotního programu hnutí Adama Vojtěcha je.

„Jsme ochotni diskutovat o nastavení plateb za nelékařské služby při pobytu v nemocnici. Akceptovatelné je ale pro nás, aby občané kromě důchodců nebo lidí ze sociálně slabých skupin zaplatili za rok dva až 2,5 tisíce korun ročně,“ řekl Adam Vojtěch, trojka na kandidátce hnutí v Jihočeském kraji na dotaz Blesk.cz.

TOP 09 by byla ráda, kdyby se poplatky vrátily, ale bojí se opět reakce lidí. Riziko podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera a jedničky TOP 09 v Královéhradeckém kraji pro podzimní volby je především v tom, že takové platby dopadají hlavně na sociálně slabší obyvatele, kteří jsou nemocní nejčastěji.

VIDEO: Leoš Heger z TOP 09 by zdravotnické poplatky zavedl znovu
Video
délka: 04:26
720p 480p 360p 240p

Táta zdravotnických poplatků – Leoš Heger: Zavedl bych je zase. Blesk TV

„Zcela určitě bychom ale vrátili nějaký mírný, časově a sociálně omezený poplatek za hospitalizaci, aby se alespoň z části pokryly hotelové náklady, které jsou s tím spojené,“ doplnil Heger, který by zároveň s takovými platbami opět rád zavedl možnost připlatit si za takzvaný lékařský nadstandard a zároveň také platby za přímé kontaktování odborných lékařů bez předešlé konzultace s praktikem.

„Ta idea byla v minulé době nasadit poplatek asi 200 korun za přímý vstup ke specialistovi bez předešlé konzultace s praktickým lékařem,“ doplnil Heger. Takové platby by se ovšem netýkaly návštěvy zubního anebo gynekologa a podobných specialistů.

Ať platí víc kuřáci

Podle předsedy Lékařské komory Milana Kubka by se poplatky jako takové vracet neměly. Existuje podle něj jiný způsob jak naplnit kasu českého zdravotnictví. Například daní na cigarety, kterých se u nás vykouří zhruba 20 miliard ročně. Kdyby každá z nich byla zatížena daní 20 haléřů, mělo by to podle Kubka stejný efekt jako kdysi zdravotnické poplatky.

„Pokud by se zavedla zdravotní daň na tabák a na alkohol a šla do zdravotnictví, tak by do zdravotnictví šlo peněz více a platili by ti, kteří si své zdraví dobrovolně ničí,“ řekl šéf Lékařské komory Blesk.cz. Výjimku by ale udělal u poplatků za pobyt v nemocnici.

„Určitý druh poplatku za hotelové služby v nemocnici by pacienti platit měli. Rozhodně by to ale nemělo být například u dětí, tak jak to bylo za ODS. Takové poplatky by měly být také omezené výší celkových plateb a každý jednotlivec by je měl platit maximálně 30 dní v roce,“ dodal Kubek.

Proti jakémukoliv návratu zdravotnických poplatků jsou jejich hlavní političtí odpůrci. Tedy KSČM a ČSSD. Systém se podle nich neosvědčil a byl zbytečnou zátěží.

„V našem volebním programu o žádných zdravotnických poplatcích nic nenajdete. Podle nás je dobře, že jsou zrušené. Byly zátěží jak pro pacienty, tak i pro nemocnice, které s tím měly především administrativní potíže,“ řekla Blesk.cz náměstkyně ministra zdravotnictví a trojka na pražské kandidátce ČSSD Lenka Teska Arnoštová. 

Protiústavnost poplatků

Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud v červenci před čtyřmi roky. Podle jeho výroku byly protiústavní. Soudcům se nelíbilo, že všichni pacienti – tedy děti i důchodci – mají platit stejně. Politikům dali přitom čas na to, aby jejich podobu předělali, ti je ale nakonec zrušili úplně.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
24 fotografií