Zaorálek slibuje: 40 tisíc lidem dáme. Sobotkovi vyčinil za rozpačitost

Autor: Jakub Veinlich - 
5. 7. 2017
06:20

Sociální demokraté se chtějí před volbami odrazit ode dna volebních preferencí. Zatím se potácejí na hranici deseti procent. Nový volební lídr Lubomír Zaorálek se proto snaží ve straně nastavit nový systém fungování. A v rozhovoru ve Studiu Blesk řekl, že chce po spolupracovnících „šlapat“ mnohem víc, než to dělal bývalý šéf strany Bohuslav Sobotka. 

Lubomír Zaorálek se stal volebním lídrem 14. června. A má za úkol vytáhnout sociální demokraty opět na politické výsluní. Jenže například podle průzkumu TNS Kanar pro ČT by ČSSD skončila ve volbách až čtvrtá se ziskem deseti procent hlasů. Zaorálek ale věří tomu, že se strana odrazila ode dna.

„Kupodivu, já jsem to tak špatně nečetl, protože mi vysvětlili, že to v těch druhých 14 dnech po té změně (ve vedení) znamenalo čtyřprocentní nárůst,“ řekl Zaorálek ve Studio Blesk. Volební výsledek chce ale zhruba o 15 procentních bodů vyšší. „Takže 23 až 25 procent, to je cíl, který jsem si dal, aby se to zvýšilo do horké fáze kampaně, a pak se bude rozhodovat, kdo ty volby vyhraje. A to je bitva, na kterou se těším,“ neskrývá Zaorálek své odhodlání.

Ve straně ale musí vyřešit také staré spory. Z jihočeské kandidátky totiž odešlo kvůli vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly další devět lidí. V Praze chtěla část členů přepočítat hlasy z primárek, které určily podobu kandidátky a ve středočeských Cerhenicích zase tlačí, aby ČSSD přijala zpět někdejšího premiéra a předsedu Jiřího Paroubka. Nic z toho prý ale Zaorálek řešit nebude, vše prý považuje už za uzavřené.

Lubomír Zaorálek věří, že v ČSSD bude už klid. Opravdu? 

Video Studio Blesk - Zaorálek - poměry ve straně - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

„Já také nejsem psychoterapeutický pracovník. Já jdu do voleb a to je docela bitevní záležitost. A vadí mi pouze to, kdyby někdo nedodržoval pravidla hry,“ řekl Zaorálek k pokusům Paroubka o návrat. Sám prý s rozhodnutím pražských sociálních demokratů, kteří dali Paroubkovi červenou, souhlasí.

Stratég na volby a „soda“ pro Sobotku

Jako nový volební lídr nastavuje Zaorálek také novou strategii pro volby. Od Roberta Fica si přivedl nového volebního stratéga Roberta Žanonyho, o kterém mluví jako o trenérovi. „Toho stratéga potřebuji na to, aby mi řekl, do kterého nosiče mám věnovat kolik energie,“ naráží Zaorálek na vývoj v mediálním světě, ve kterém potřebují strany před volbami zaujmout. Kolik strana za novou posilu zaplatí, zatím prý není jasné. Žanony si prý s sebou ale přivedl celý tým, včetně sociologa.

Ve straně chce kandidát na premiéra také nastavit nové fungování celého týmu. Za Bohuslava Sobotky to podle Zaorálka nefungovalo úplně ideálně. „Tak jak jsem to převzal, tak mi připadá, že ta situace byla dost rozpačitá, myslím si, že to manažování nebylo dobré,“ zkritizoval práci Bohuslava Sobotky.

K tomu, jak byla nastavena volební kampaň za předešlého volebního manažera strany a místopředsedy ČSSD Jana Birkeho, se Lubomír Zaorálek příliš vracet už nechce. „Co bylo, to bylo,“ říká dnes, aby dodal: „Každý, kdo dělá volební kampaň, dělá chyby.“ Přiznává, že i jeho nový tým se chyb nejspíš nevyvaruje.

Zaorálek se podílel na přípravě programu. A vadilo mu, že se nedotáhla do konce změna loga ČSSD. „Logo není bůh ví co, to je v podstatě jeden prvek, ale mně připadal důležitý,“ říká nový volební lídr ČSSD, který mluvil o starém logu sociálních demokratů jako o hlávce salátu.

Do kampaně má Lubomír Zaorálek řadu plánů. Najal si kvůli tomu i nového stratéga: 

Video Studio Blesk - Zaorálek - o strategii předvolební kampaně - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Lidový dům pod vedením Zaorálka má prý i nového fotografa, „protože mi připadalo, že jsme v tom strašně konvenční a nezajímaví,“ popisuje další změny Zaorálek. A dodal, že jako místopředseda neměl příliš síly na to nějaké novátorské věci prosadit.

Zmrzlinu nechá Babišovi

Před kampaní už Zaorálek sundal oblek a chodí jen v košili a kalhotech. Podobně jako Andrej Babiš prý ale zmrzlinu točit nebude. Ve straně mu v těchto dnech vytipovali na 700 akcí, které by mohl navštívit. Jeho tým mu je ale bude vybírat. Během léta se chce ale Zaorálek objevit například na hudebním festivalu Colours of Ostrava, který Babišův Agrofert roky sponzoruje, nebo navštívit filmový festival v Uherském Hradišti.

„To není tak, že bych si teď rozpomněl, že existují festivaly, ale určitě jich pár navštívím, protože jsem dostal pozvání,“ tvrdí Zaorálek v rozhovoru pro Blesk.cz.

Platy na 40 tisíc korun měsíčně

„Jsem šťastný, že mzdy budou hlavním tématem kampaně,“ říká k programu ČSSD Zaorálek. Tvrdí, že Česká republika je fiskální premiant v rámci EU, šestá nejbezpečnější země na světě, ale lidé z toho prý nic nemají.

„Je strašně nebezpečné držet nízké mzdy a je špatné, že se to v minulosti zanedbalo,“ říká pár měsíců před volbami lídr ČSSD, který se bojí, že když se nic neudělá, studovaní lidé budou odcházet za lepším mimo ČR. 

Za svými předvolebními sliby si Zaorálek stojí. Lidé prý mají počítat s tím, že průměrné platy porostou do roku 2022 postupně až na hranici 40 tisíc korun hrubého a daně naopak mají klesnout většině lidem.

„Problém je v tom, že máte zemi, která je premiant v ekonomickém hospodářství, ale mzdy jsou tady nízké,“ říká Zaorálek. Česká republiky má podle ministra zahraničí velkou šanci, být zemí, ve které mzdy v příštích letech porostou třeba i tempem pět procent za rok. Proto má prý ČSSD v programu, že do roku 2022 bude průměrná hrubá mzda v ČR 40 tisíc korun.

Zaorálek trvá na tom, že v roce 2022 může být hrubá měsíční mzda 40 tisíc korun:

Video Studio Blesk - Zaorálek - předvolební sliby - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Například hnutí ANO chce v případě vítězství ve volbách zrušit superhrubou mzdu a pro lidi s příjmem do 113 tisíc měsíčně navrhuje daň 19 procent. Andrej Babiš chce také snížit DPH na 10 procent například u základních potravin. Změnit se má také systém EET, který Andrej Babiš prosadil.

Sociální demokraté chtějí vyšší zdanění u lidí s příjmem nad osmdesát tisíc korun. „Nejvíc to poroste u těch, kteří mají měsíčně 110, 120, 130 tisíc,“ říká Zaorálek. ČSSD plánuje také progresivní zdanění velkých podniků a sektorovou daň pro banky. Kampaň socialistů prý vyjde zhruba na maximálně zákonem stanovenou výši 90 milionů korun.

Připomeňme, že volby budou 20. a 21. října. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
hejhej ( 8. července 2017 15:22 )

Zaorálek kopíruje Sobotku: žvaní, žvaní a žvaní. Kdo by ještě socanům věřil ?

StrycekJoe ( 5. července 2017 14:52 )

 Jaky je rozdil mezi Zaoralkem a Sobotkou? Oba jsou korouhvicky kteri se zaleknou kdyz na ne v Bruselu zadupou. Jen Zaoralek je vetsi zvanilek.

noacojezase ( 5. července 2017 14:09 )

Někdo chodí na lov, někdo na ryby, Zaorálek láká lidi na sliby, lákat na sliby se vyplácí pokud jsou na světě hlupáci.

sichlhamr ( 5. července 2017 13:16 )

Vejplaty delala vlada jen za komunistu.V zadnem jinem systemu to jaksi nejde.

agfor ( 5. července 2017 13:14 )

Jak může partaj, která dluží miliony, slibovat některým lidem 40 000 měsíčně a hlavně za co ? Za poctivou práci to nebude, protože ta byla v tomto rasisticko otrokářském státě vždycky placena mizerně a tlučhubové už si nakradli dost.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa