Vládní strany pranýřují EET, kterou samy zavedly. Činí se Bělobrádek i Babiš

Autor: Václav Lang,ČTK - 
23. 6. 2017
18:35

Před pár měsíci svorně odhlasovali novinku, která zásadně změnila život podnikatelů v Česku, aby se od ní teď okláněli. Řeč je o elektronické evidenci tržeb (EET) a vládních lidovcích a hnutí ANO. Po vleklých debatách se zákon dostal do praxe. Jenže teď, čtvrt roku před volbami, si nad kritizovaným nástrojem myjí ruce a raději lákají voliče na to, že údajný bič na nepoctivé podnikatele zmírní.

Lidovci i Babišovo hnutí ANO jako by se rázem postavili na stejnou stranu barikády k opoziční TOP 09 a ODS. V rámci předvolebních bojů si vzali na mušku EET, kterou přitom sami protlačili ke zdárnému konci. Lidovci sice hovoří o jakémsi nezbytném zlu a připomínají, že námitky k novince vznášeli už dříve, i tak si ale vetkli útok na stávající podobu EET mezi volební taháky.

Andrej Babiš si přišel pro účtenku:

Video Babiš dostal v pražské kavárně účtenku při startu EET. A rýpl si do Kalouska 
720p 480p 360p 240p

Na zmírnění elektronické evidence tržeb teď vsází i její „otec“ Andrej Babiš. „Jsou tady nějaké výjimky, mohu prozradit prodej vánočních kaprů při řádném nahlášení předem, že se nebude evidovat,“ prozradil ve čtvrtek Babiš některou ze změn, které chce představit příští týden. Uvažuje prý o úpravách pro třetí a čtvrtou vlnu, které se mají spustit až po volbách.

To lidovci, kteří protentokrát spojili síly s aktuálně opozičními Starosty (STAN), vábí voliče na úplné zrušení EET pro malé podnikatele. Přiznejme jim ale, že se KDU-ČSL snažila zmírnění EET zavést už při schvalování konečné podoby zákona. „80 procent návrhů je nějaký kompromis,“ komentoval to dříve šéf strany Pavel Bělobrádek. A kompromis podle něj k politice patří.

„Tam se nám aspoň podařilo přes odpor sociální demokracie a hnutí ANO prosadit fázování, aby třetí a čtvrtá fáze, kterou jsme neměli v programu a kterou neobsahuje ani koaliční smlouva, byla rozjeta až po volbách,“ dodal k EET.

Bělobrádek: Ve vládě na nás tlačili

Elektronická evidence by podle něj měla zůstat pro obchodníky, restauratéry a hoteliéry. V nedávném rozhovoru pro deník E15 Bělobrádek řekl, že na lidovce koaliční partneři tlačili, aby systém obsáhl celou ekonomiku bez výjimek. „Říkali nám, že žádné výjimky nebudou. Teď dochází na naše slova a z EET se vylučují nevidomí nebo lidé, kteří jednou za 14 dní někde ohřejí párek,“ prohlásil vicepremiér.  

O zavedení a podobě elektronické evidence tržeb se debatovalo prakticky od počátku volebního období, probíhaly semináře a Babiš jezdil systém obhlížet do Chorvatska. Přesto ani teď není jasné, jak bude nakonec systém vypadat.

Mezitím zavřelo několik podniků – podle svých slov právě kvůli EET. Naproti tomu ale jiné zase otevřely. Z dubnového průzkumu Hospodářské komory zase vyplynulo, že zavedení EET poškodilo 38 procent podnikatelů v cestovním ruchu.

Video Bělobrádek ke kandidatuře - Petr Soukup, Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

EET byla spuštěna loni v prosinci, kdy se začala týkat pohostinství a hotelů. Na začátku března byla povinnost evidovat tržby rozšířena i na maloobchod a velkoobchod. Třetí fáze zavedení EET začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Doporučujeme
bohuslav-sobotka ( 2. července 2017 06:44 )

Takhle se kšeftaří a krade,PODVÁDÍ v ČR,,(senátor)Valentova přiznání o vedlejších činnostech, příjmech, nově nabytém majetku i dluzích, které jsou zákonodárci, stejně jako členové vlády, povinni každoročně předkládat do konce června, a to vždy za uplynulý kalendářní rok. Valenta uvedl, že loni získal z prodeje cenných papírů 2,3 miliardy korun. Dalších 242 miliónů činil příjem z držby cenných papírů, úroky z účtů mu vynesly 452 tisíc Kč. Další téměř čtyři milióny si připsal na své konto díky pronájmu nemovitostí a tři milióny označil jako příjem z postoupené pohledávky.JDU SE SKUTEČNĚ VYZVRACET!!!LIDI TO SI NECHATE LIBIT????????????????

bohuslav-sobotka ( 26. června 2017 09:56 )

HALO HALO-Hledá se toto individuum.Malej,tlustej pivní sud,velká hlava,samej bedar,mastnej,smrdící mutant plny komplexů a jedu.Brýle 20 dioptrii,říká si Miki Kopas a zde v diskusich:rego,informatik,socan68,ignotus,partyzanka_michel,atd.Je to postiženy psychiatricky pacien s naklonností ke stejnemu pohlaví(Kalousek atd)Je nebezpečny předevšim sobě!!!Pište sem jeho misto pobytu.Odměna 10 000.- TOTO NENI LEGRACE

repelos ( 25. června 2017 18:40 )

Vážení diskutéři,na tomto fóru se kdysi diskutovalo.ale od doby,kdy tady začalo "diskutovat" to sprosté hovado "ZDENEKK" se svými mnoha dalšími nicky a místo názorů jsou tady jen naprosto nesmyslné sprosté nadávky stokrát se opakujících,se to tady zvrhlo na trapnou frašku.více než polovina lidí sem přestalo chodit,či psát. zcela určitě by ale toto nezvládl jeden zaměstnanec "Blesku" !!!. účinkuje tady totiž nepřetržitě,-celé dny,od rána do večera. domnívám se že v těchto provokacích se střídá více debilů z "Blesku". na redakci "Blesku" je nutno učinit TRESTNÍ OZNÁMENÍ !!! porušují hned několik paragrafů: 1//admin či správce nekoná,vědomě porušuje pravidla 2// zneužití veřejného prostředku-média. 3// jednostranné ,lživé či překroucené informace zcela v režii kavárenských ideologů. 4//protiprávní ovlivňování ,neustálé vymývání mozků . Toto samé oznámení je potřeba učinit na „Novinky“,kde neustále dostává prostor gauner a rozvraceč PEHE,ředitel amerického "VUMLU" a jemu podobní.

jen-pro-mne ( 24. června 2017 09:11 )

nepochybně ještě teroristům a kšeftařům se zbraněmi

jen-pro-mne ( 24. června 2017 09:06 )

jen zlodějům a podvodníkům vadí evidence tržeb

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud