Pád ČSSD pokračuje, shodují se průzkumy. ANO jde vstříc volebnímu triumfu

Autor: mah,ČTK - 
19. 6. 2017
16:40

Vládní krize skončila, ČSSD ale stále ztrácí voliče. Podle červnového průzkumu agentury STEM by nyní vyhrálo hnutí ANO, které by získalo skoro 32,8 procenta hlasů. Sociální demokraty nově přeskočila KSČM, ta by se ziskem 12,7 procenta obsadila druhé místo. Současná nejsilnější vládní strana se propadla na 11,4 procenta a skončila by tak třetí. Poslance by získaly i pravicové strany ODS a TOP 09. Propad sociální demokracie ukazují i průzkumy dalších agentur.

Průzkum se uskutečnil po odeznění vládní krize, která i podle jiných dotazování zhoršila výsledky ČSSD. „Problémem u ní není jen kvantitativní pokles přízně, ale i skutečnost, že její současní příznivci se o politiku příliš nezajímají a navíc mají ke straně spíše slabší vztah,“ uvedli autoři průzkumu.

Hnutí ANO se naopak zisk zvýšil o 4,5 procentního bodu z dubnových 28,3 procenta. ODS si polepšila o víc než dva procentní body na 9,6 procenta a komunisté o půl procentního bodu. Statistická chyba činí plus minus dva procentní body u menších stran a u větších plus minus tři procenta.

Poslance by měla i TOP 09 s 5,5 procenta hlasů, což je ale téměř o procentní bod méně než v dubnu. Podle STEM se k TOP 09 přiklánějí lidé s výrazným zájmem o politiku, kteří však mají ke své straně poměrně volnou vazbu.

Lidovci a Starostové se do Sněmovny nedostanou?

Lidovcům se výsledek zlepšil proti dubnu o tři desetiny na 7,4 procenta, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) naopak ztratilo z dubnových 2,2 na červnových 0,9 procenta. Volební koalice KDU-ČSL a STAN by se tak při prostém součtu volebních zisků do Sněmovny nedostala, protože potřebuje získat deset procent hlasů. „Ve výzkumu se na preference ptáme otevřenou otázkou a odkaz na koalici lidovců se Starosty zatím respondenti neudávají. Sílu koalice tak nelze odhadnout,“ píše STEM.

Jiné politické subjekty mají v červnovém volebním modelu STEM pod pět procent a do Sněmovny by neprošly. „Nejblíže překonání pětiprocentní hranice je SPD, s odstupem Piráti,“ uvedli autoři průzkumu. Uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury by dostalo 4,4 procenta a Piráti by měli 3,8 procenta.

Voleb se v červnu plánovalo zúčastnit 54 procent lidí, rozhodnuta o účasti není další čtvrtina. Agentura STEM se mezi 5. a 15. červnem dotazovala 950 lidí starších 18 let.

Vládní krize začala 2. května, kdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů ministra financí Andreje Babiše (ANO) podá demisi celé vlády. O tři dny později ale Sobotka uvedl, že demisi nepodá, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít jen premiér. Zároveň navrhl odvolat pouze Babiše, kterého nakonec 24. května ve funkci ministra nahradil Ivan Pilný (ANO).

Hnutí ANO vedlo s náskokem i v dalších průzkumech, které po vládní krizi zveřejnily jiné agentury. Stejně jako ČSSD si ale často pohoršilo. Podle průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi by ANO zvítězilo se ziskem 31,5 procenta, ČSSD byla s deseti procenty až čtvrtá za ODS a KSČM. Podle Medianu by ANO vyhrálo s 26 procenty, ČSSD by měla 14 procent. Stejný zisk sociálním demokratům přisoudilo i CVVM, ovšem vítězné ANO by podle něj mělo 33 procent. Podle agentury Focus by ANO volilo 28,5 procenta lidí, ČSSD 17 procent.

ČSSD se ale dočkala nečekané změny vedení, do parlamentních voleb je nově povede Lubomír Zaorálek, který s námi o své nové roli promluvil:

Video „Mám v sobě posedlost a chci to zkusit,“ říká Zaorálek o své roli lídra ČSSD. - Blesk - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
720p 360p

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
repelos ( 22. června 2017 04:11 )

kam kráčí "Bratrstvo kočičí pracky"?? doufejme že do pr.de.le temné a už se nevrátí.

socan68 ( 20. června 2017 16:33 )

Bývalý soudruh Bureš vždy dokázal natrhnout Pr Del oponentům komunistického režimu a vždy oddaně plnil úkoly ve službách STB.

krakonos500 ( 20. června 2017 12:38 )

Kopas informatik zdenekk uz ted zuri vzteky a je zase na dne. Pan Babis jim natre perdel.

joudajoudovy ( 20. června 2017 10:45 )

psychiatricke ambulance po volbach nebudou stihat, TOP naroda a havloide neunesou svoji prohru jiz dnes je kalous usaty strachy zalezly v protiatomovem krytu sve vily.

joudajoudovy ( 20. června 2017 10:41 )

kalousek a lidovci se jeste utlumi a bude konec jejich vyprani. muze nastat hromadny odchod a kopase vemte s sebou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud