Ministr vnitra Chovanec ve čtvrtek od Sobotky přebral řízení strany a nyní se zatím ujme i funkce manažera. „O dalším postupu se budu radit se svými kolegy ve vedení ČSSD. Děkuji Honzovi Birkemu za velký kus práce, který v roli volebního manažera odvedl, a těším se na další spolupráci s ním, mimo jiné jako lídrem volební kandidátky v Královéhradeckém kraji,“ uvedl Chovanec.

„Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální,“ zmínil Birke.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu oznámil, že ve čtvrtek opustí funkci předsedy strany. Svůj krok odůvodnil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Vedení strany se ve čtvrtek ujal statutární místopředseda Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Podívejte se na oznámení konce Bohuslava Sobotky v čele ČSSD:

Video
délka: 08:26

Bohuslav Sobotka odchází z vedení ČSSD, stranu povede Chovanec. Jan Jedlička

Sobotka ve středu řekl, že záležitosti kampaně včetně osudu manažera Birkeho už nechává svým nástupcům.

Birke řekl, že ho čekají jednání s Chovancem a Zaorálkem čtvrtečního odpoledne a večera. „To jsou dneska statutární místopředseda a volební lídr,“ konstatoval Birke. Kampaň je podle něj připravená, ve středu grémium ČSSD definitivně připravilo i sobotní programovou konferenci, dodal.

Můžete potvrdit, že končíte jako volební manažer ČSSD?

Já jsem dal mou funkci k dispozici, protože mi připadá naprosto logické, aby nový šéf kampaně měl prostor si vybrat svůj vlastní tým. V tuto chvíli je volební kampaň celá připravená a není to žádné drama. Já neodcházím, jsem součást velkého týmu. Pokud se nový šéf kampaně rozhodne, že má novou představu, tak na to má plné právo. Já jsem tu kampaň spojil s Bohuslavem Sobotkou, takže pokud se rozhodne jinak, nevidím v tom problém. Jdu se pokusit vyhrát volby v Královéhradeckém kraji, kde jsem lídrem kandidátky a zároveň zůstávám místopředsedou strany.

A jako šéfa kampaně teď tedy máme chápat koho. Milana Chovance, který dočasně vede stranu po Bohuslavovi Sobotkovi, nebo Lubomíra Zaorálka, který je volebním lídrem?

Už včera úřadující šéf strany Milan Chovanec řekl, že přebírá tu organizační stránku té kampaně. Proto je logické, že když přichází nový šéf, dám svou funkci k dispozici a on si vybere. Já o tom dnes budu chtít s oběma pány mluvit, abychom si řekli, jaké jsou nové představy. Následně se oficiálně vyjádřím.

Birke se stal s podporou Bohuslava Sobotky volebním manažerem strany letos v lednu. V letech 2005 až 2006 byl například ředitelem kabinetu předsedy vlády Jiřího Paroubka.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
15 fotografií