Zmatení voliči, Sobotka „do foroty“ a dva kohouti. Expert rozebral dění v ČSSD

Autor: Jakub Veinlich - 
15. 6. 2017
05:20

Vedení sociálních demokratů se čtyři měsíce před volbami otřásá v základech. Bohuslav Sobotka od čtvrtečního rána není předsedou strany. Jeho úkoly převzal dosavadní místopředseda Milan Chovanec. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má být zase stranickým tahákem pro volby. Politolog Jan Kubáček Blesk.cz řekl, že pro voliče je to galimatyáš. 

Není to žádná novinka – v roce 2013 to postihlo například i vládní ODS. Sociálnědemokratický volič ale tuhle situaci zažije poprvé. Před předčasnými volbami po pádu Petra Nečase řídil občanské demokraty dočasně Martin Kuba a volebním lídrem byla společně s ním Miroslava Němcová.

Sociální demokracii teď budou ale silným hlasem reprezentovat hned tři osobnosti. Bohuslav Sobotka jako premiér, Milan Chovanec jako pověřený šéf ČSSD, Lubomír Zaorálek jako volební lídr. Sociální demokraté se tak snaží zastavit padající volební preference a zachránit, co se dá.

Chovanec jako „zimní král“

„Pravdou je, že pro sociálnědemokratického voliče to bude hodně nepřehledné, protože toto ještě nepamatuje, aby tu byl triumvirát,“ řekl Blesk.cz politolog Jan Kubáček.

O Chovancovi mluví v nadsázce jako o „zimním králi“. Typově prý ale sociální demokraté vybrali docela silné osobnosti. „Bude to o to pikantnější a o to složitější pro voliče ČSSD, až se začnou objevovat předvolební debaty,“ dodal politolog.

Bohuslav Sobotka oznámil odchod z čela ČSSD, premiérem chce ale zůstat: 

Video Bohuslav Sobotka odchází z vedení ČSSD, stranu povede Chovanec. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

V sociální demokracii teď proto budou muset politiky připravovat na debaty i různé rozhovory mnohem důkladněji. Důležité je, aby strana mluvila jedním hlasem. „Z Bohuslava Sobotky se stává Jiří Rusnok, končící premiér, který tu bude spíš už jen do foroty a bude dokončovat mandát a nebude se příliš objevovat a do toho budou dva volební kohouti. Bude totiž složité určit, kde má vystupovat volební lídr a kde by naopak měl vystupovat předák strany,“ nastínil možné nástrahy Kubáček.

Sobotka oznámil odchod v den, kdy agentura SANEP vydala průzkum oblíbenosti předsedů politických stran. Bohuslav Sobotka skončil za Pavlem Bělobrádkem až na sedmém místě s 20,6 %. V tomto směru mohou Zaorálek i Chovanec straně podle Kubáčka v příštích měsících pomoci. „Je to využití svého druhu dvou asi nejzajímavějších, nebo nejvíce populárních tváří stávající vlády,“ míní politolog.

Vrátí se Sobotka?

Bohuslav Sobotka končí coby šéf sociálních demokratů jen zhruba dva měsíce po stranickém sjezdu. V politice chce ale zůstat dál. I proto nechce opustit první místo na volební kandidátce v Jihomoravském kraji. A pokud uspěje, může zažít politické „znovuzrození“.

„Očekávám, že bude chtít být matadorem sněmovní politiky. Tu rutinu ovládá velmi dobře. Není vyloučené, že by mohl být předsedou Poslanecké sněmovny nebo předsedou vlivného sněmovního výboru,“ vidí možnou budoucnost Bohuslava Sobotky politolog Kubáček.

Nejdříve ale musejí sociální demokraté ve volbách uspět. Aktuálně se jejich preference propadají k deseti procentům. I proto vlivní členové ČSSD vnímají odchod Bohuslava Sobotky z čela strany jako chlapské gesto.

Tahákem na voliče ČSSD má být Lubomír Zaorálek. Straníky zaujal svým projevem na březnovém sjezdu sociální demokracie:

Video Sjezd ČSSD: Projev Lubomíra Zaorálka - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

„Rozhodnutí Bohuslava Sobotky respektuji, chtěl bych mu poděkovat za vše, co pro ČSSD udělal. Lubomír Zaorálek bude výborný lídr a kandidát na premiéra. Do voleb stále zbývá čas na to, abychom přesvědčili občany naší republiky, že ČSSD je tu pro ně a má to nejlepší řešení pro jejich budoucnost,“ řekl ke stávajícímu rozložení sil ve straně místopředseda ČSSD a také předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Na jednání předsednictva sociálních demokratů ale chyběla jediná žena v politickém grémiu – ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle informací Blesk.cz je na zahraniční služební cestě, kterou nechtěla rušit. „Rozhodnutí vítám, v dané chvíli to lépe vymyslet nešlo,“ napsala v SMS zprávě redakci Blesk.cz.

Smířlivé gesto od pučisty Haška

Překvapivě smířlivě na odchod svého stranického rivala zareagoval i někdejší místopředseda strany a účastník tzv. lánské schůzky – Michal Hašek. Sobotku pochválil, že se jako premiér uměl postarat i o modernizaci krajů. „Teď je čas zmobilizovat celou sociální demokracii a zapojit všechny sociální demokraty se zkušenostmi a potenciálem, bez ohledu na minulé názorové rozdíly. V příštích měsících nejde o funkce po volbách, ale o značku, která patří k pilířům české politiky už 140 let a stojí za to za ni zabojovat,  uvedl Hašek na svém facebookovém profilu.

„Rošády“ ve vedení ČSSD musí ještě v sobotu posvětit Ústřední výkonný výbor, což je orgán, ve kterém jsou zastoupené všechny kraje. Právě na tomto jednání chce Lubomír Zaorálek představit svou vizi, jak uspět ve volbách.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
tramping ( 16. června 2017 10:21 )

Volíme už jenom Hnutí ANO s panem Babišem,SPD s panem Okamurou a komunisti !! Naprosto nevolitelní jsou :: TOP 09 s ožralou Kalouskem,ODS s kolovrátkem Fialou,hajzl bábou Mirkou Němcovou a již od pohledu přiblblým Marečkem Bendou,no a KDU ČSL s korouhvičkou Bělobrádkem !!!!

krupan10 ( 16. června 2017 09:35 )

to by bylo úžasné

krupan10 ( 16. června 2017 09:28 )

no ty jseš teda de.bil, vždycky mě to překvapí

hejhej ( 15. června 2017 19:35 )

Sobotka se drží funkce premiéra jako hov.no košile. Když není předseda strany, měl by z fukce odstoupit, demise - nedemíse. Ti 3 šašci stranu nemohou zachránit, naopak, s něma spadnou do politického propadliště . Už, aby to bylo.

hejhej ( 15. června 2017 18:09 )

lambrika: Žvásty politologů nemá cenu poslouchat, navíc na ČT, oni vědí všechno a dohromady nic.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa