„Prosím vás, abyste odstranili z názvu naší strany slovo Zemanovci, protože to, k čemu byla tato strana trvale a dlouhodobě vytvořena, bylo hájení práv občanů, nikoliv hájení práva jediného člověka, byť by se náhodou jmenoval Miloš Zeman,“ pravil v březnu 2014 Miloš Zeman na sjezdu strany, jejímž je dosud čestným předsedou.

Zemanovci pod vedením senátora Jana Veleby jej uposlechli a zůstali u zkráceného názvu Strana práv občanů. Takto je strana vedená i v oficiálním rejstříku ministerstva vnitra.

Jedno z videí, kde Veleba tituluje stranu jako „zemanovce”:
Video
délka: 01:05
720p 360p

Strana práv občanů se zase hlásí k Zemanovi. Strana práv občanů

S blížícími se volbami je ale vše jinak, stále častěji ke svému názvu – zejména v příspěvcích na sociálních sítích – opět připojují jméno prezidenta. Přídomek „zemanovci” zaznívá v příspěvcích, videích i na letácích. Stejně jako před pěti lety také SPO sbírají podpisy pro Zemanovu kandidaturu, když ten oznámil, že nebude dělat volební kampaň. Strana tak zároveň pomáhá Zemanovi před prezidentskými volbami 2018 a zvyšuje povědomí o sobě samé před podzimními volbami do sněmovny. 

Na webu Strany práv občanů se to „zemanovci“ jen hemží.
Na webu Strany práv občanů se to „zemanovci“ jen hemží.
Autor: Reprofoto SPO

„Prezidentovo jméno v oficiálním názvu strany není,“ oponuje předseda strany Veleba. „Pokud se týká nějakých letáků a tak dál, tak na tom prostě netrval,“ vysvětlil pro Blesk.cz s tím, že se podle něj oproti dřívějšku nic nezměnilo.

„Až bude čas, tak samozřejmě na volebních listinách a všech oficiálních materiálech bude oficiální název,“ uzavřel.

Hrad s tím problém nemá. „Je to plně věc této politické strany,“ uvedl pro Blesk.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
13 fotografií