Zeman poslal předvolební vzkaz politikům: Vládu sestaví vítěz. A nehádejte se

Autor: bru/ČTK - 
12. 6. 2017
15:04

Vítěz podzimních voleb do Poslanecké sněmovny dostane od prezidenta Miloše Zemana první šanci na sestavení vlády. Zeman to dnes řekl na návštěvě Jihočeského kraje. Podle něj nejsilnější politický subjekt nemá být opomíjen a obcházen a vítězství ve volbách má být tímto způsobem respektováno. Zeman uvedl, že to je jeden ze dvou principů, jimiž se bude na podzim po volbách řídit.

Kromě uznání vítěze voleb prezident prosazuje i to, aby nejsilnější politický subjekt jednal s poraženými. To považuje za druhý princip. „Je to tolerance nebo, chcete-li, velkorysost. A to zejména k těm, kteří prohráli málo. To znamená ke druhému nebo třetímu na (cílové) pásce. Protože tím, že se snažíme zadupat poražené do země, v nich vyvoláváme naprosto zbytečnou zatrpklost a nenávist,“ uvedl Zeman.

Zeman: Trump se mi omluvil v dopise
Video Zeman: Trump mi poslal dopis, kde se mi omluvil. A na golfovém vozíku jel i on. - Blesk - Vera Renovica
720p 360p

Prezident připomněl, že podle ústavy má první dva pokusy na to, aby pověřil konkrétní osobu sestavením vlády. Přeje si, aby se na základě volebních výsledků podařilo pomocí těchto dvou principů kabinet vytvořit. „Doufám, že tím zmizí nenávist, která přerůstá jakoukoliv rozumnou míru. A že jednotliví politici si nebudou přes média vzkazovat různé nepříjemné věci a budou schopni se mezi sebou dohodnout,“ uvedl Zeman.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
socan68 ( 13. června 2017 19:50 )

O tom, že bývalý soudruh Zeman rozhodně není žádný odborník, nepochybuje nikdo. Až na jeho Lez Do Zadky a totální imbecily. A ti při volbách příští rok odejdou poraženi a zesměšněni, samozřejmě včetně Emana Zemana.

socan68 ( 13. června 2017 19:46 )

Jenže rozdíl je v tom, že Karl není prezidentem, Eman Zeman ano. Prezident by neměl být troska. Se Zemana se v posledních měsících troska stala. Tentokrát ho budou volit opravdu jenom neschopní lidé.

socan68 ( 13. června 2017 19:43 )

ANO letos určitě vyhraje, Bureš bude možná premiérem, ale je to nejisté, zatím s ním nikdo nechce do koalice. A Eman Zeman určitě volby nevyhraje, lépe řečeno, zcela jistě je prohraje. Bude rád, skončí-li druhý. Ovšem mluvíme teoreticky, protože jeho zdravotní stav se rapidně horší a může se stát, že před volbami sám odstoupí pro nemohoucnost.

socan68 ( 13. června 2017 19:38 )

Do toho, kdo sestaví vládu je Emanovi Zemanovi úplné Ho Vno. Logicky nejdříve pověří sestavením vlády vítěze voleb, to je v pořádku. Jestliže se ale vítězi sestavit vládu nepodaří, protože s ním strany odmítnou jít do koalice, nezbude Zemanovi nic jiného, než pověřit buď dalšího v pořadí, nebo toho, kdo mu předloží doklad o tom, že se mu podařilo sestavit koalici. Vítěz voleb se tak klidně může stát poraženým a nezabrání tomu ani Eman Zeman i kdyby se zbláznil.

tramping ( 12. června 2017 20:48 )

krakonos 500 :: Nech toho vykuchanýho debila zdenkka bejt !! On za to nemůže,že byl jeho táta pasákem a jeho nebohá maminka k.u.r.v.a. v Perlovce !!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa