Těsně před volbami podle Lidových novin kolovala mezi straníky textová zpráva Dolínkova spojence Tomáše Petříčka, aby Dolínka zakroužkovali a Ludvíka škrtli. Ministr zdravotnictví to nesl dost nelibě. Lídra volili všichni členové pražské sociální demokracie v referendu. Hlasování v Lidovém domě začalo v pátek a sčítání hlasů skončilo v sobotu.

Ludvík v reakci na výsledek uvedl, že už nebude obhajovat pozici šéfa pražské ČSSD. Připojil, že v politice v podstatě končí.

Dolínek obdržel 375 hlasů, tedy 50,58 procenta. Ludvík získal 361 hlasů. Na dalších místech navrhované kandidátky členové ve volbě změny neprovedli. Na jejím druhém místě tak má být náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký a na třetím náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Účast činila 40,48 procenta.

Zlomový rok pro zemi i pro mne, míní Dolínek

Dolínek uvedl, že letošek je zlomový nejen pro zemi, ale i pro něho osobně. „Členové strany mě v březnu zvolili místopředsedou a nyní lídrem kandidátky v Praze. Moc si toho vážím a chci říct, že budu dělat všechno pro vítězství sociální demokracie v těchto klíčových volbách,“ zmínil v tiskové zprávě.

Petr Dolínek (35) je od roku 2014 náměstkem pražské primátorky, v pražském zastupitelstvu zasedá od roku 2010, byl také radním města. Studoval filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze, studia ale nedokončil. Pracoval například v marketingu společnosti Thomson Multimedia Czech Republic, byl šéfredaktorem Pražských listů. Do ČSSD vstoupil v roce 1999, byl předsedou Mladých sociálních demokratů. Letos v březnu se stal místopředsedou ČSSD.

Lídry Stropnický, Semelová i Schwarzenberg

Své volební lídry přesvědčila i řada dalších stran. Pražským lídrem hnutí ANO je ministr obrany Martin Stropnický, kandidátku KSČM povede v metropoli poslankyně Marta Semelová. Na prvním místě listiny TOP 09 v Praze bude čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Občanští demokraté postavili do čela kandidátky poslankyni Janu Černochovou a koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých místopředsedu Sněmovny Petra Gazdíka (STAN).

Před čtyřmi lety byl na prvním místě pražské kandidátní listiny ČSSD odborový předák, nestraník Jaroslav Zavadil. Sociální demokraté tehdy dostali v hlavním městě zhruba 14 procent hlasů. Skončili na třetím místě za TOP 09 s 23 procenty a ANO s 16,5 procenta hlasů. ODS získala před čtyřmi lety v metropoli 12 procent a KSČM 8,5 procenta hlasů. Pražskou kandidátku ČSSD reprezentují v současné Sněmovně čtyři zástupci.

Takto mluvil ministr zdravotnictví o reformě psychiatrické péče:

Video
délka: 03:04
720p 480p 360p 240p

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) o reformě psychiatrické péče: Musí být civilizovanější, zajistit to má stovka Center duševního zdraví. Blesk / Zuzana Štíchová

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
10 fotografií