Podle zdrojů Blesk.cz, kteří jsou do situace zasvěcení, je situace vážná. Předseda Jihočeského kraje Jiří Zimola, kterého vedou sociální demokraté na svých webových stránkách stále jako hejtmana, chtěl kandidovat z posledního 22. místa. A to se vedení ČSSD příliš nelíbilo. Důvodem jsou problémy, které vedly k jeho rezignaci.

O kandidátce jednalo dnes vedení sociálních demokratů. „Kandidátku, tak jak ji schválil krajský výkonný výbor, vedení odmítlo,“ řekl Blesk.cz zdroj z jednání předsednictva ČSSD. 

„Ten kraj za ním (Jiřím Zimolou pozn. red.) stojí, a jestli to nedopadne, tak se asi zhroutí kandidátka,“ řekl Blesk.cz ještě před jednáním strany zdroj blízký jihočeské sociální demokracii. Zimola by prý přinesl straně v regionu hodně hlasů. 

Jiří Zimola věřil, že ho ČSSD na kandidátce nechá. Řekl to Blesk.cz po návštěvě prezidenta Zemana, těsně před svou rezignací na funkci hejtmana:

Video
délka: 01:34
720p 480p 360p 240p

Zimola chce do Sněmovny. 

O kandidátce měla ČSSD jednat už minulý týden. Kvůli vládní krizi ale jednání o týden odložila. 

Lidé z jihočeské ČSSD nevidí důvod, proč by neměl Zimola, mimo jiné účastník takzvané lánské schůzky, na kandidátce být. V kauzách, které ho stály hejtmanské křeslo, se prý nic neprokázalo a o zbytku mají rozhodnout voliči, shodují se lidé, kteří na kandidátce také figurují.

Možná odejdeme

Jihočeskou kandidátku má vést Stanislav Mrvka – starosta Jindřichova Hradce. I on ale trvá na tom, aby na Zimola zůstal. „Museli bychom v tom případě čekat na stanovisko krajského výkonného výboru,“ řekl Mrvka Blesk.cz před zasedáním předsednictva s tím, že výbor svolá na neděli, nebo pondělí. 

„Pokud bych měl být lídrem kandidátky, tak musím mít podporu krajského výkonného výboru,“ pokračoval Mrvka s tím, že výbor může vydat také stanovisko, aby v tom případě na kandidátce nebyl.

V tuto chvíli není vůbec jasné, jak se bude situace dál vyvíjet. Krajský výbor totiž postup předsednictva nemusí schválit a stanovy ČSSD pak neřeší, co dál.

Problémy i v Praze

„Já věřím, že k ničemu takovému vůbec nedojde,“ řekl Blesk.cz k napjaté situaci okolo kandidátek volební manažer a místopředseda ČSSD Jan Birke.

Složitá diskuse byla mezi členy vedení také například u pražské kandidátky anebo u moravskoslezské. Jako pražského lídra Bohuslav Sobotka prosazoval ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, kterému ale nechtějí pražští členové nechat sestavit kandidátku podle jeho představ. „Není žádné tajemství, že si myslím, že by měl pražskou kandidátku vést,“ řekl na adresu Ludvíka Sobotka.

Svou představu premiér a šéf ČSSD na jednání grémia nakonec neprosadil. Na pražské kandidátce pro sněmovní volby zůstávají kandidáty na lídra ministr Ludvík a náměstek primátorky a místopředseda ČSSD Petr Dolínek. Kdo nakonec bude na čele kandidátky rozhodnou členové pražské buňky. 

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
12 fotografií