Bez překvapení naopak skončilo obsazení prvních míst. Mezi lidmi by vyhrálo hnutí ANO. Oproti jiným průzkumům, které Andreji Babišovi slibují až 32 %, se ale v tomto případě ANO pohybuje jen kolem 23,5 %.

Následuje ho ČSSD s pouhými 14 %. Pro levicovou stranu, která považovala za neúspěch už zisk kolem 20 % před čtyřmi lety, by byl takový výsledek zřejmě propadákem.

Předvolební preference začátkem dubna 2017: ANO jen 23,5 %, TOP 09 a koalice lidovců se STANem by se do Sněmovny nedostaly.
Předvolební preference začátkem dubna 2017: ANO jen 23,5 %, TOP 09 a koalice lidovců se STANem by se do Sněmovny nedostaly.
Autor: Phoenix Research

Jen o dvě procenta pozadu jsou pak za ČSSD komunisté, i oni ale byli spíše zvyklí na zisk kolem 15 procent a více. Nejsilnější pravicovou stranou zůstává v posledních měsících ODS, které tento průzkum přiřkl zisk kolem osmi procent všech hlasů.

Problém by mohla mít zmiňovaná dvojkoalice KDU-ČSL a STAN. Ta potřebuje získat jako volné spojení dvou subjektů pro vstup do Sněmovny 10 procent hlasů. K tomu jí ale chybí přes půl procenta, což může, ale nemusí být v tomto případě například statistická odchylka.

Podobně napjatou situaci by podle průzkumu prožila TOP 09. Po pádu Nečasovy vlády suverénně nejsilnější pravicová strana se propadla na hranici zisku poslaneckých mandátů. V aktuálním průzkumu by dosáhla na 4,7 %. I zde ale může hrát roli statistická odchylka.

Strany se budou přes léto, a především během září a října, přetahovat především o nerozhodnuté voliče. Těch je podle Phoenix Reasearch 9,4 %, tedy zhruba každý desátý. Důležitý bude také faktor volební účasti, k urnám totiž chodí často jen skalní příznivci.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE