Každý po vlastní ose! Zatímco prezidentští kandidáti v USA překonávají časová pásma i tisíce kilometrů soukromými letadly, čeští politici hledají spíš způsob, jak zaujmout. Už v roce 1996 proto Miroslav Šlouf vymyslel pro Miloše Zemana autobus, se kterým objel celou republiku. Zemák pak brázdil Česko i v roce 1998 a v modernější verzi ho kdysi nerozlučné duo Zeman – Šlouf oprášilo znovu. Zeman tak propagoval před volbami svou Stranu práv občanů – Zemanovci.

Souboj Zemáků
Souboj Zemáků
Autor: Blesk.cz

"Nechceme lidi tahat do nějakých hal. Díky autobusu s nimi máme mnohem bližší kontakt a dozvíme se od nich, co je trápí," řekl v roce 2010 redakci Blesk.cz Šlouf, proč vsadil se Zemanem opět na pojízdnou předvolební kancelář.

Dnes je původní Zemák zaparkovaný v JZD Hoštice – filmové vesničce z trilogie Slunce, seno...

Podívejte se na reportáž o legendárním Zemáku: 

Video
délka: 00:28.53
360p 240p

Legendární Zemák Miloše Zemana Richard Veselý, pes

Mirek Topolánek zase v roce 2009 objel republiku na kole. V rámci předvolební kampaně Léto s Topolem. Stránka ke kampani už dnes není dostupná – stejně jako není dostupný Topolánek v české politice.

Nejmodernější „Zemák“ už není autobus

S tím, jak postupuje doba, modernizují se i předvolební „přibližovadla“. Hnutí ANO Zemák „vytunilo“ a za voliči vyrazí s moderním kamionem s velkoplošnou obrazovkou.

„My si chceme ten kamion pronajmout a vlastně jezdit po naší zemi za lidmi – je to takový modernější Zemák, bych řekl. Je tam i podium a nějaký audio, video systém, tak můžeme promítat nějaké věci,“ řekl Blesk.cz šéf ANO Andrej Babiš.

Hnutí teď ale musí vyjednat různá povolení a věří, že se s celým kamionem na náměstí v jednotlivých městech vejde. Kamion si ANO pronajme od firmy Agrotec - tedy společnosti, ve které je místopředsedou představenstva firma Agrofert. Obě společnosti Andrej Babiš převedl kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu. Agrotec navíc čelil podezření z machinací při veřejné zakázce na dodání pneumatik České poště.

Podívejte se na moderní předvolební kamion: 

Video
délka: 01:42
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš o kamionu pro kampaň - oprava2 Jakub Veinlich, Lukáš Červený

„Momentálně tvoříme celý koncept. Ještě není jasné, kdy, kam a kolikrát truck pojede,“ řekl Blesk.cz na dotaz, kolik bude pronájem kamionu stát, mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Kalousek v elektromobilu

Ústředním tématem voleb u většiny parlamentních stran bude „vize“. Každá z partají se ale dívá různě daleko. Například TOP 09 do roku 2030. O programu se jezdí radit stejně jako ODS do měst po celé republice. Miroslava Kalouska tak můžete vidět například v elektromobilu.

„Tesla je prototyp automobilu a budoucnosti. Dnes není ještě cenově dostupná, a pro svůj krátký dojezd není ani univerzálně použitelná. To je ale pouze otázka vývoje,“ řekl k využívání netradičního auta šéf TOP 09 Kalousek. „Nebudeme – li zbůhdarma zdroje projídat, budeme je investovat správným směrem, pak v roce 2030 automobil, jako je tento, bude cenově dostupný pro všechny a univerzálně využitelný,“ dodal bývalý ministr financí s tím, že je jen na nás, zda chceme dnešní zdroje projíst nebo investovat do budoucnosti.

Zatímco Babiš teprve plánuje, kam s kamionem za lidmi vyrazí, Kalousek už v autě budoucnosti republiku objíždí.

Top 09 jezdí po republice s auty budoucnosti: 

Video
délka: 00:46
1080p 720p 480p 360p 240p

S Vizí v Pardubích TOP09

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
34 fotografií