ČSSD nedávno rozvířila debatu, když přišla s nápadem více zdanit lidi, jejichž hrubý příjem přesahuje 50 tisíc korun. Podle Birkeho bude právě daňová progrese volebním tématem číslo jedna. Rozhodovat se však ještě bude o tom, od jakého příjmu by se lidí nakonec týkala. „Předpokládám, že bychom se mohli zastavit někde na částce sedmdesát osmdesát tisíc,“ uvedl Birke.

Ten se stal v pátek novým místopředsedou strany – pár týdnů po jmenování volebním manažerem. Ve svém plamenném nominačním projevu mimo jiné zavzpomínal na svá hokejová léta, kdy hrál na konci 80. let druhou ligu za Spartak Nové Město nad Metují, a řekl, že je zvyklý jít si za vítězstvím.

Podívejte se na rozhovor s novým místopředsedou ČSSD:

Video
délka: 02:12
1080p 720p 480p 360p 240p

Nový místopředseda ČSSD: Vládnout s komunisty? To mi přijde šílený! Václav Lang, Jan Jedlička

Optimismus ho nepřechází ani těsně před volbami, kdy i někteří jeho kolegové uznávají, že ČSSD už hnutí ANO nedostihne. „V životě jsem zažil mnoho situací, kdy to bylo prohrané nebo předem prohrané a podobně. Jsem člověk, který se nevzdá, absolutně jde za svým cílem. Velmi silně a velmi vehementně. A přiznám se, že bych byl špatným volebním manažerem, kdybych říkal, že prohrajeme,“ řekl.

Co se týče možné povolební spolupráce, nedovede si prý představit vládu s KSČM. „Musíme mít koaličního partnera, který bude schopný se s námi na těch volebních prvcích spojit,“ řekl s tím, takového případného partnera vidí v lidovcích nebo hnutí Starostové a nezávislí.

Podívejte se na shrnutí toho nejzajímavějšího ze závěrečného dne 39. sjezdu ČSSD:

Video
délka: 01:51
1080p 720p 480p 360p 240p

Blázni v politice i noční hýření: ČSSD má za sebou 2. den sjezdu. Blesk

Premiér Bohuslav Sobotka obhájil post předsedy ČSSD:

Video
délka: 01:51
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka zvolen opět předsedou ČSSD Blesk TV