„Možná budu říkat nepříjemné věci,“ vzkazuje Hašek před sjezdem ČSSD

Autor: Jakub Veinlich - 
16. 2. 2017
06:15

Po 15 letech opustil funkce ve vysoké politice. A teď se vrátil k advokacii. Bývalý nejpopulárnější hejtman sociální demokracie ale politiku neopustil úplně. Poté, co potřetí neobhájil křeslo hejtmana, je zastupitelem Jihomoravského kraje. Svou stranu ale před březnovým volebním sjezdem příliš nešetří. Na pozici předsedy podpoří Bohuslava Sobotku, žádné manželství z lásky to prý ale není. 

„Já myslím, že sociální demokracie se v tom supertěžkém, supervolebním roce tak trochu hledá,“ hodnotí svou domovskou stranu Michal Hašek v druhé části rozhovoru pro Blesk.cz.

I když předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prý zabránil některým vládním rozepřím, a to svým „stoickým, až ledovým klidem,“ měl by podle Haška teď stranu především na sjezdu sjednotit.

„Já myslím, že prostě za historií, za prezidentskou volbou v roce 2003, za Lánskou schůzkou, by měl pan předseda udělat tlustou čáru a teď ten potenciál strany využít celý – prostě všechno, co má ruce a nohy, tak by podle mého názoru mělo nastoupit, aby sociální demokracie v těch podzimních volbách uspěla,“ říká Hašek s tím, že už by se socialisté neměli dělit na Sobotkovce, Haškovce, Zemanovce a další skupiny okolo konkrétních představitelů.

Sjezd čeká sociální demokraty v březnu. Jediným kandidátem na předsedu je Bohuslav Sobotka. Hlas dostane i od Michala Haška, nad kterým současný předseda zvítězil před 6 lety až ve druhém kole a jen o pár hlasů.

„Podpořím (Bohuslava Sobotku). Možná je to pro některé překvapení. Samozřejmě to není sňatek z lásky. Jsem pragmatik. Pokud by Sobotka neobhájil pozici předsedy ČSSD, znamenalo by to také jeho konec v pozici premiéra,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Hašek s tím, že by to mohlo k moci dostat opět nějakou úřednickou vládu.

Sobotka by měl prý ale v případě zvolení přijmout veškerou zodpovědnost za výsledek voleb. Hašek očekává, že by sociální demokraté měli bojovat za výsledek okolo 20 až 25 % hlasů. 

Podívejte se na rozhovor s Michalem Haškem:

Video Hašek o ČSSD a jejím sjezdu - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p
 

Jen „antibabiš“ nezabere

„To vedení, které teď vzejde se sjezdu v Brně, má jasný jediný hlavní úkol. Aby sociální demokracie byla co nejúspěšnější v podzimních parlamentních volbách. Pakliže se to povede, pak platí, že úspěch má mnoho rodičů, to jistě znáte…neúspěch však bývá sirotou a v tom případě ten neúspěch půjde určitě za novým vedením sociální demokracie a ono si pak bude muset z hlediska zpětné vazby v členské základně muset ověřit, jestli ten mandát bude vyžadovat novou volbu a bude moc pokračovat dál,“ tvrdí Hašek s tím, že by sociální demokraté neměli mít kampaň postavenou jen na principu „antibabiš“, ale přijít s vlastními nosnými tématy, které strana nedokázala kvůli stávající koalici prosadit.

„Ambicí sociální demokracie teď nemůže být podle hesla Pierra de Coubertina – se pouze zúčastnit (celé heslo zní: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ pozn. redakce). Sociální demokracie musí jít do voleb naplno, s tím, že bude chtít vyhrát. Bude to strašně těžké, ale nemyslím si, že by to bylo úplně nemožné a že by to byl dnes už jen papírový výsledek,“ řekl k blížící se předvolební kampani Hašek, který nehodlá ve volbách do Sněmovny kandidovat, na druhou stranu ale prý ani neuvažuje o tom, že by ze strany odešel.

 „Možná teď budu říkat nějaké nepříjemné věci, které se některým nebudou líbit,“ říká Michal Hašek také v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že chce být i nadále v rámci ČSSD slyšet.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
mescalin ( 16. února 2017 10:37 )

 Sobotkovi zvoní hrana, Haškovi už odzvonila. Jen se hoši vykousejte.

1917 ( 16. února 2017 10:22 )

Staré přísloví a dobré, říká: kdo lže ten i krade a na Haška to sedí jako zadek na kakáček? 20 metrů na západ od našich hranic by takovíto zmetek zalezl do myší díry a svět by už o něm neslyšel, jen u nás bude sbírat od našich pivních blbečků preferenční body. Zlatí komanči, za nich by si za své jednání ani nevrznul!!!!!!

moiaza ( 16. února 2017 10:21 )

Největší gauner v politice hned po Klausovi by měl raději mlčet.

zdenek43 ( 16. února 2017 10:08 )

klasika ...... soudruzi,jestli se o mne nepostarate ... tak vam zatopim ............. David Rath (* 25. prosince 1965, Praha) je český politik, v současnosti trestně stíhaný, první český poslanec s platným mandátem, který byl zatčen a byla na něj uvalena vazba......Zpráva o zatčení středočeského hejtmana Davida Rath šokovala českou veřejnost už ráno...15.5.2012 Rath má trumf v kapse. Práskne jak funguje financování ČSSD? 2016...Praha – S blížícím se koncem roku různé organizace, magazíny či skupiny vyhlašují osobnosti roku. Jednu takovou vybral také americký novinář a komentátor Erik Best. Podle něj si tento titul zcela jistě zaslouží David Rath. „Někdy je lepší někoho za něco ocenit – či pokárat – ještě dříve, než situace nastane. Proto je bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath naší osobností roku. V jedné z největších českých korupčních kauz, známé jako „sedmička v krabici od vína", sice ještě očištěn nebyl, jen si na to ale počkejte," píše ve svém pravidelném zpravodaji FS Final Word. Novinář připomíná, že byl Rath původně odsouzen na 8,5 roku ve vězení. „Obrat ale nastal v okamžiku, kdy se Radek Pokorný sešel s Jaroslavem Burešem. Krátce nato Burešův Vrchní soud v Praze verdikt v Rathově kauze zrušil a případ vrátil krajskému soudu. Právní klička, která k tomu vedla, evidentně spočívala ve vymyšleném problému s místní příslušností," shrnuje dění v případu Best. „Jakým způsobem toho Rath, jehož byla předtím jeho vlastní strana ochotná nechat shnít ve vězení, dosáhl? A proč to z něj dělá osobnost roku? Zainteresování lidé říkají, že Rath vyhrožoval, že napráská, jak skutečně funguje financování ČSSD. Pro ty, kteří tomu věnují pozornost, mezitím Rath odhaluje, jak skutečně funguje česká justice," udeřil novinář. -------12.2016-----Soud zrušil rozsudek nad Rathem kvůli nezákonným odposlechům. Odposlechy v kauze Rath byly nezákonné, rozhodl pražský vrchní soud. Zrušil tak rozsudek nad bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem (8,5 roku vězení

honza54 ( 16. února 2017 10:03 )

Kim Čong Sobotka potřebuje utratit

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa