„Já myslím, že sociální demokracie se v tom supertěžkém, supervolebním roce tak trochu hledá,“ hodnotí svou domovskou stranu Michal Hašek v druhé části rozhovoru pro Blesk.cz.

I když předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prý zabránil některým vládním rozepřím, a to svým „stoickým, až ledovým klidem,“ měl by podle Haška teď stranu především na sjezdu sjednotit.

„Já myslím, že prostě za historií, za prezidentskou volbou v roce 2003, za Lánskou schůzkou, by měl pan předseda udělat tlustou čáru a teď ten potenciál strany využít celý – prostě všechno, co má ruce a nohy, tak by podle mého názoru mělo nastoupit, aby sociální demokracie v těch podzimních volbách uspěla,“ říká Hašek s tím, že už by se socialisté neměli dělit na Sobotkovce, Haškovce, Zemanovce a další skupiny okolo konkrétních představitelů.

Sjezd čeká sociální demokraty v březnu. Jediným kandidátem na předsedu je Bohuslav Sobotka. Hlas dostane i od Michala Haška, nad kterým současný předseda zvítězil před 6 lety až ve druhém kole a jen o pár hlasů.

„Podpořím (Bohuslava Sobotku). Možná je to pro některé překvapení. Samozřejmě to není sňatek z lásky. Jsem pragmatik. Pokud by Sobotka neobhájil pozici předsedy ČSSD, znamenalo by to také jeho konec v pozici premiéra,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Hašek s tím, že by to mohlo k moci dostat opět nějakou úřednickou vládu.

Sobotka by měl prý ale v případě zvolení přijmout veškerou zodpovědnost za výsledek voleb. Hašek očekává, že by sociální demokraté měli bojovat za výsledek okolo 20 až 25 % hlasů. 

Podívejte se na rozhovor s Michalem Haškem:

Video
délka: 17:22
1080p 720p 480p 360p 240p

Hašek o ČSSD a jejím sjezdu Jakub Veinlich, Lukáš Červený

 

Jen „antibabiš“ nezabere

„To vedení, které teď vzejde se sjezdu v Brně, má jasný jediný hlavní úkol. Aby sociální demokracie byla co nejúspěšnější v podzimních parlamentních volbách. Pakliže se to povede, pak platí, že úspěch má mnoho rodičů, to jistě znáte…neúspěch však bývá sirotou a v tom případě ten neúspěch půjde určitě za novým vedením sociální demokracie a ono si pak bude muset z hlediska zpětné vazby v členské základně muset ověřit, jestli ten mandát bude vyžadovat novou volbu a bude moc pokračovat dál,“ tvrdí Hašek s tím, že by sociální demokraté neměli mít kampaň postavenou jen na principu „antibabiš“, ale přijít s vlastními nosnými tématy, které strana nedokázala kvůli stávající koalici prosadit.

„Ambicí sociální demokracie teď nemůže být podle hesla Pierra de Coubertina – se pouze zúčastnit (celé heslo zní: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ pozn. redakce). Sociální demokracie musí jít do voleb naplno, s tím, že bude chtít vyhrát. Bude to strašně těžké, ale nemyslím si, že by to bylo úplně nemožné a že by to byl dnes už jen papírový výsledek,“ řekl k blížící se předvolební kampani Hašek, který nehodlá ve volbách do Sněmovny kandidovat, na druhou stranu ale prý ani neuvažuje o tom, že by ze strany odešel.

 „Možná teď budu říkat nějaké nepříjemné věci, které se některým nebudou líbit,“ říká Michal Hašek také v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že chce být i nadále v rámci ČSSD slyšet.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
46 fotografií