V rozhovoru Kalousek prohlásil: „Náš cíl je ve volbách dostat přes deset procent hlasů. Nebudu vykřikovat, že tyto volby vyhrajeme, to nás čeká až v nějakém jiném období. Ale o dvouciferném výsledku nepochybuji.“

Strana chce apelovat na voliče hlavně svým volebním programem. Chtěla by jim představit program prosperity a svobodné společnosti, kde bude důraz kladen na střední třídu. Rozhodně se nechce zajímat o oligarchy, kteří jsou podporováni Andrejem Babišem (ANO). Do budoucna by chtěla zavést jen čtyři pracovní dny anebo urychlit dopravu mezi Brnem a Prahou.

Hlavní skupinou voličů strany TOP 09 by měli být především ti voliči, kteří jsou odpovědní ke své vlastní budoucnosti, chtějí o ní přemýšlet a chtějí nést zodpovědnost za svůj vlastní život.

Koalice s ANO je kolaborace, ne spolupráce

V návaznosti na volební program vyplývá otázka možné koalice TOP 09 s jinou stranou. Šéf ODS Petr Fiala se už vyjádřil, že spolupráce s topkou mu nepřijde nijak zvlášť výhodná a nosná. Kalousek však odmítá spolupráci s komunisty a ANO.

Představa spolupráce se sociálními demokraty vedenými premiérem Sobotkou není podle Kalouska marná. Našel by se zde alespoň jeden společný cíl, kterým je liberální politické prostředí. „V případě ANO by se nejednalo o ideové kompromisy, ale o kolaboraci, spoluúčast na změně charakteru společnosti a podporu oligarchy,“ dodal šéf TOP 09.

Video
délka: 02:27
1080p 720p 480p 360p 240p

Kalousek: Proč Topka přichází s Vizí 2030? Blesk - Jaroslav Šimáček

Co bude pro voliče skutečným podnětem k volbám, Miroslav Kalousek neví. „Jsou lidé, kteří volí TOP 09 kvůli Kalouskovi, a jsou lidé, kteří ji kvůli mně nevolí. Moje strana je přesvědčená, že převažuje to plus,“ oznámil předseda.

Mnoho lidí má v hlavě utkvělou představu o straně TOP 09 jako o tandemu Kalousek-Schwarzenberg. Podle Kalouska však strana disponuje dalšími vynikajícími osobnostmi jako například senátorem Růžičkou, prvním místopředsedou Ženíškem nebo třeba europoslancem Niedermayerem. „Chyba je, že je neumíme lépe prodat, ale v kampani je samozřejmě nabízet budeme,“ dodal Kalousek.

Pokud strana ve volbách neuspěje, Miroslav Kalousek odstoupí. Náhradu za sebe zatím nemá, ale o pár lidech, kteří by jeho místo mohli zastoupit, předseda ví.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
5 fotografií