Středopravé strany získaly v parlamentních volbách většinu. Pokud se opoziční subjekty spojí, získají v Národnej rade SR 79 křesel z celkových 150.

Předseda Smeru-SD Robert Fico, který jasně vyhrál volby, když jeho strana získala 34, 8 % hlasů a 62 mandátů, se i přes to chce pokusit o sestavení vlády. Čtyři opoziční a doposud mimoparlamentní strany ale rokování se Smerom-SD už v noci odmítly. Prezident Ivan Gašparovič v neděli pověřil Fica sestavením vlády, ten ale moc šancí k úspěšnému jednání nemá!

Jak dopadly volby na Slovensku?
Jak dopadly volby na Slovensku?
Autor: Slovenský statistický úřad

Fotogalerie
2 fotografie

Většinu získala pravice a středové strany

Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ-DS) získala 15,40 % hlasů a 28 mandátů. Její předsedkyně Iveta Radičová straně Smer-SD jako vítězovi voleb pogratulovala, ale posílá ji do opozice. "Nestačí být vítězem, je třeba mít potencionál na vládnutí a sestavení vlády," konstatovala. SDKÚ-DS podle ní má ambici nastartovat Slovensko k ekonomickému růstu, zastavit aroganci moci, obnovit důvěru v slušnost. Se Smerom-SD nebude její strana jednat. "Nevidím jediné společné téma," doplnila Radičová. Jako třetí skončila nová strana Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka se ziskem 12,1 procenta hlasů. Čtvrtá nejvolenější strana byla Křesťanskodemokratické hnutí s 8,5 %.

Béla Bugár, předseda nedávno založené strany Most-Híd, která získala 8,1 % a 14 mandátů, je pro středopravou koalici a odmítá spolupráci se Smerom-SD. "Nadále držíme tu naši linii, že se Smerom nejdeme jednat," tvrdil.

Slovenská národná strana (SNS), jejímž předsedou je kontroverzní Ján Slota, získala těsně nad pět procent a dostala se tak do Národnej rady SR, ale nezvítězila v žádném volebním obvodě.

Do parlamentu se nedostala Vladimír Mečiar se svou HZDS, když získal jen 4,3 procenta hlasů a ani Strana maďarské koalice, která získala stejně.