Drahoš si stěžuje na e-maily pro důchodce. Vedle Senátu zvažuje i „širší projekt“

Autor: ČTK - 
10. 2. 2018
10:37

Jiří Drahoš zvažuje nejen kandidaturu do Senátu, ale i širší projekt, ve kterém by pokračoval v důležitých tématech z prezidentské volby. Pokud by se pro kandidaturu rozhodl, chtěl by se o post senátora ucházet jako nezávislý, ideálně s podporou napříč stranami. Za svou prohrou ve volbách vidí především negativní e-mailovou kampaň na internetu, která byla zaměřena hlavně na seniory. Televizní debaty podle jeho názoru rozhodující vliv neměly, uvedl ČTK.

Drahoše v druhém kole volby proti Miloši Zemanovi podpořila většina protikandidátů z 1. kola včetně Marka Hilšera a Pavla Fischera. Právě s nimi by se přitom mohl potkat na podzim v senátních volbách.

Novou stranu zakládat nechce

Drahoš se zatím o svém dalším postupu nerozhodl. „Zvažuji širší projekt, nejenom kandidaturu do Senátu, i když ta může být jeho součástí. Je to zatím ve fázi širších úvah,“ řekl ČTK.

Jeho společenské zapojení by podle něj vycházelo z témat, která v kampani považoval za důležitá. „Chtěl bych v tom nějakou formou pokračovat, ale ta forma je ještě věc rozvahy a debat,“ podotkl. Vyloučil založení politické strany, o kterém spekulovala média.

Drahoš nyní zjišťuje, jakou by mohl získat podporu od politických stran. Jednal se zástupci stran, které mu vyjádřily v prezidentské volbě podporu, tedy třeba STAN, lidovci či TOP 09. „Snažím se mluvit i s dalšími. Nechci se zaměřit jen na užší výseč, byť ty strany, které mě podpořily ve volbách, jsou v tomto směru nejaktivnější,“ poznamenal. Pokud by se pro kandidaturu do Senátu rozhodl, do politické strany by nevstupoval.

Video Jiří Drahoš přišel s manželkou do volebního štábu. Pozdravil příznivce i do Jablunkova, kde začínal kampaň - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Nová kandidatura na Hrad?

Drahoš nevyloučil, že by se v budoucnosti znovu pokusil získat post prezidenta. „Neuvažuju v tak dlouhém horizontu, pět let je dlouhá doba, člověk neví, co se změní u něho samotného i v okolí. Nevylučuju to samozřejmě, ale upřímně řečeno se mi to nezdá tak pravděpodobné,“ řekl. Pokud by se volby konaly dříve než za pět let, o účasti v nich by „velmi intenzivně přemýšlel“.

Rozhodnutí vstoupit do letošních prezidentských voleb vnímá pozitivně. „Není to fráze, ani na vteřinu jsem nezalitoval, že jsem do toho šel. To platí i pro manželku. Shodli jsme se na tom, že to byla neocenitelná životní zkušenost,“ podotkl. Jako pozitiva označil setkávání s lidmi, za „komplikovanější“ považuje kampaň na sociálních sítích či v e-mailech. „Ta anonymita pro některé lidi zřejmě skýtá obrovskou šanci urážet, nadávat, ale i nad to se člověk nakonec povznese,“ řekl.

Stížnost na e-maily pro seniory

Důvod svého volebního výsledku se nyní Drahoš pokouší s týmem analyzovat. „Snažíme se dospět k serióznějším závěrům, ale stejně se obávám, že to nebude tak, že se řekne, že kdyby šel Drahoš do debaty na Nově, získal by 50 tisíc hlasů navíc,“ podotkl.

Drahoš je přesvědčen, že velmi významné ovlivnění voleb představovala negativní e-mailová kampaň zaměřená hlavně na seniory z regionů. Stupňovala se podle něj na podzim a vyvrcholila ve druhém kole voleb. „To bylo něco, co si myslím, že se výrazně podepsalo na výsledky voleb,“ poznamenal. Je přesvědčen, že některé dehonestující dokumenty byly profesionálně připraveny. Zvažoval i podání trestního oznámení, v době kampaně by to ale podle něj žádný efekt nepřineslo.

Debaty, kterých se na rozdíl od Zemana zúčastnil jen dvou, podle něj zásadní vliv neměly a nedomnívá se, že měl přijmout nabídku účasti ve všech duelech. „Mnohem větší vliv přičítám té naprosto podpásové a špinavé internetové kampani,“ uvedl.

Vítání migrantů? „Samé lži“

Připomněl zároveň reklamu zaplacenou spolkem Přátelé Miloše Zemana, která spojovala migraci s Drahošem, nebo výrok Zemana, že Drahoš je jediný politik, který chce do ČR zvát migranty. „To je lež jako věž. To samozřejmě mohlo utvrdit a určitě utvrdilo jeho příznivce,“ dodal. Poznamenal také, že se prezidentské i sněmovní volby konaly „v jisté atmosféře strachu nebo obav, které tady určití politici pěstovali“.

Video Jiřího Drahoš poděkoval voličům - Blesk Zprávy
360p

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
T-700 ( 23. února 2018 19:27 )

 Volby uz skoncily,tak at se vrati kazdy tam kde byl a nehrne se ke krmelci

georg7 ( 21. února 2018 10:35 )

Hallo Blöde Arschficker MArnold

19jirka74 ( 20. února 2018 23:26 )

Jediný politik co chce zvát migranty - Pan Zeman je občas sprostý, lže, pomstichtivý atd.atd.atd.atd.

MArnold ( 20. února 2018 20:08 )

Ty vážně budeš ichtyl, že si ani nedokážeš zjistit základní informace. Přírodovědci za komunistů mohli omezeně jezdit do zahraničí, pokud doma nechali rodinu. Takto Drahoš bádal v NSR a v Brazílii (nikdy v USA - tam byl na stáži Klaus, možná se ti to popletlo). Ani jedna z těch zemí nebyla takové terno - NSR je hned za hranicemi a Brazílii ani nemusíš počítat, protože to nebyla kapitalistická cizina. Lustrační osvědčení opravdu nešlo zfalšovat, protože StB v tom neměla zas takový bordel, jak se snaží tvrdit Bureš/Babiš, a její záznamy jsou dost podrobné a sedí. Drahoš nic nepodepsal a na nikoho nedonášel. Babiš ano.

MArnold ( 20. února 2018 10:22 )

Zaprvé, co je to ta "kavárna"? Ptal jsem se už tupohlava Ovčáčka, ale ten se neobtěžoval mi odpovědět. On totiž nikdo úplně neví, co si pod tím představit, jenom že je to nějaká nová nadávka od krále kazisvěta Zemana. Neškodilo by definovat obsah. Zadruhé, výzva přijata: Když Drahoš a jiní neudělali nic pro lidi, napiš mi PĚT věcí, které Zeman udělal pro lidi. Schválně, co to bude? Třeba jak prohlásil, že zavedení poplatků za pobyt v nemocnici by nikomu neuškodilo (což ukazuje, že vůbec netuší, jak žijeme my, obyčejní lidi)??? Nebo že propustil Kajínka, svatá prostoto??? Nebo že protežuje mafiána Mynáře, který je jedna ruka s PRAŽSKÝMI mafiány Janouškem, Rittigem a Hrdličkou??? Sorry, fakt nevidím, co Zeman udělal pro lidi. Poraď, mutante.

Zobrazit celou diskusi
Další videa