Zeman je nemocný, Drahoš chalupář a zpěvák od táboráku: Co sousedé říkají o kandidátech?

Autor: čad,idh - 
23. 1. 2018
20:11

Lékařské konzilium, které dohlíží na zdraví prezidenta, tvrdí, že Miloši Zemanovi (73) nic nebrání, aby se znovu ucházel o post hlavy státu. „Je nemocný, chudák,“ míní však rybář z Vysočiny, kam se Zeman na čas odebral trávit svůj důchod, než se vrátil zpět na politické výsluní. Pomohl nám, chválí naopak prezidenta starosta někdejšího „Zemanova“. Také o jeho rivalovi z 2. kola prezidentské volby Jiřím Drahošovi (68) promluvili pro Blesk jeho sousedi – z chaty nad Vltavou, kam Drahoš jezdí s manželkou. Sekat trávu, hrát si s vnoučaty nebo třeba zpívat u ohně. 

Klid, jen pár sousedů a překrásný výhled na řeku i vltavské břehy, to je místo, kde Jiří Drahoš čerpá síly a nad vínem klábosí se sousedy. Kultivovaně prý působí i u sekání trávy, říkají. 

Chalupář Drahoš a zpívání u táboráku

Osada u Vltavy leží na jihovýchod od obce Zduchovice na Příbramsku, kde ne všichni tuší, kdo je jejich slavným sousedem. V Žebrákově trvale žije jen málo obyvatel, v zimě je osada téměř opuštěná.

Na víkendy sem nyní stejně jako prezidentský kandidát jezdí z Prahy i Jiří Staněk (50). Od Jiřího Drahoše ho dělí jen úzká silnice. „Jako každý chalupář, i on má vždy spoustu práce se sekáním trávy, prořezáváním stromků, péčí o bazén... a o vnoučata, když přijedou,“ prozradil Staněk Blesku.

Při tom všem ale vždy působí velmi klidným a kultivovaným dojmem. Na žádné výstřelky „pana profesora“ , který si chatu před 30 lety postavil téměř sám, si tu prý nikdo nepamatuje. Možná i proto byla Drahošova kandidatura pro místní překvapením. „Ale přejeme mu to, je to velmi slušný člověk. Naše rodina ho rozhodně bude volit,“ pokračuje soused, který prý s Drahošem po práci občas prohodí pár slov u sklenky červeného vína. „Když se tu s ostatními scházíme u ohýnku, pan Drahoš nechybí.“ Dokonce prý nemá problém zazpívat si u kytary. „Má výhodu, zpívá ve sboru,“ dodal s úsměvem Staněk.

Video Na chatě u Jiřího Drahoše: Posekal trávu a prozradil, jak shání miliony na boj o Hrad - Václav Lang, Petr Soukup

Zeman nemá ve Veselí podporu jako dřív

Zemanov, tak se v okolí říká Novému Veselí, městysi nedaleko Žďáru nad Sázavou. Jeho nejznámějším obyvatelem je totiž prezident Miloš Zeman, který na Vysočině nějaký ten rok před nástupem do úřadu „důchodcoval“.

V roce 2013 Zeman v této obci získal 71,21 procent hlasů. První kolo letošních prezidentských voleb pro něj však nedopadlo v Novém Veselí už tak jednoznačně. Dostal 44,09 procenta hlasů a jeho protivník Jiří Drahoš necelých dvacet procent.

Proč ten propad? „Je nemocný, chudák,“ posteskl si jeho letitý přítel a nestor rybářů na Žďársku Jiří Růžička. Je jeden z mála místních, který o Zemanovi otevřeně mluví. „Když to Miloš teď nevyhraje, půjde od válu i Babiš,“ prognostikoval další případný vývoj české politiky.

Video Pirát z Vysočiny: Zeman znovu vyplul na rybník, fanynky mu mávaly - TV Nova, Hudební banka.cz

Starosta: Prezident přijede dvakrát do roka

„Teď v té funkci prezidenta ho tady vídáme tak jednou dvakrát do roka,“ říká starosta Zdeněk Křivánek (KDU-ČSL) na adresu Zemana. Neživého ho tu vidí každý den – jeho billboard se sněhovým popraškem visí před hospodou U prezidenta.

„Zažil jsem ho také jako chalupáře. Užíval jsem si těch společných rozhovorů například o Novém Veselí. Udivoval mě znalostmi, které má o širokém okolí. Účastnil se tradičních pochodů k prameni Oslavy. Byl impulsem pro vznik zdejší naučné stezky po břehu Veselského rybníka,“ bilancoval Zemana chalupáře a místního znalce starosta Křivánek.

Nové Veselí nyní čeká výstavba silničního obchvatu. „Dlouho se nám nedařilo přesvědčit kraj,“ vysvětluje Křivánek. „Bez prezidentova vlivu by se to určitě nepodařilo,“ dodává starosta.

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny důležité informace o 2. kole voleb najdete zde

Výsledky 2. kola prezidentských voleb 2018 najdete zde

Aktuální průzkum volebních preferencí najdete zde

Jak získat voličský průkaz pro 2. kolo najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Vše o pravomocích prezidenta čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
akko ( 24. ledna 2018 14:30 )

Milos Zeman sam dobre vi a uzna,jestli schopen dal slouzit CR...A Drahos je jen jedinec,touzici po moci...ale nema na to...pripada mi takovy nemastny a mdly...pro me to neni "osobnost",schopna zastavat takovou vysokou funkci...pusobi jako Student bez zkusenosti a vlastniho nazoru...papousek,ktereho naucili mluvit...a hlavne co ma rikat...

YOU-me-TOO ( 24. ledna 2018 01:39 )

Sorry, nechtěně jsem mu jméno trochu zkomolil, ale i kdybych napsal třeba "na Vemena", bystří čtenáři Blesku by jistě pochopili...

YOU-me-TOO ( 24. ledna 2018 01:21 )

Tak teď ještě nějaké povedené laudatio na Zamena a máš po šichtě...!

666provas ( 23. ledna 2018 13:15 )

Proč mě DRAHOŠE nevolí čestny a pracujici lid ČR.Toto je mé mínus.. 1.lžu 2.intrikuju 3.jsem zkorumpovatelny 4.jsem samolibost sama 5.jsem zákeřný 6.citim se byt elita 7.opovrhuji nazorem opozice 8.vydíral jsem spolupracovniky 9.donašel jsem STB 10.ač nerad priznavám že jsem pedofilní 11.mam komplex meněnennosti 12.závidím 13.za penize zaprodam i ČR 14.rád zabijim zviřata 15.absolutně neumim politiku 16.jsem srab 17.nemám rad lid ČR 18.jsem lakomec 19.chci byt za každou cenu prezidentem 20.jsem křivej a falešnej přesně tak,jak mam křivou hubu... A proto chci byt prezidentem za podpory zlodějů,megapodvodniku,havloidů,pražské kavarny,gauneru co ničí tento stat a budou s mou pomocí ničit i nadále!! J.Drahoš-kandidat na prezidenta

sores ( 23. ledna 2018 11:13 )

Zeman byl včera na Barrandově úžasný, ten člověk ví co mluví, je nesmírně chytrý a hlavně nedělá předklon před nikým jako většina čechů co se bojí! Hlavně nekrade ani nekradl, kdo z mocných u nás to může říci???????????? Absolutně žádný!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa