Vyhraje Drahoš, nebo Zeman? Vůbec není rozhodnuto, ukázal další průzkum

Autor: ČTK,ula - 
21. 1. 2018
13:50

Šance prezidenta Miloše Zemana a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle šetření společností Median a Kantar TNS pro ČT volit kolem 45 procent lidí. Výsledky průzkumu, podle něhož chce prezidentské finále rozhodnout podobně jako před týdnem kolem 60 procent voličů, citoval moderátor Václav Moravec ve svém nedělním pořadu na ČT.

Zemana chce určitě volit 34,5 procenta dotázaných, dalších 11 procent jeho volbu zvažuje, což dohromady představuje 45,5 procenta. Drahoše chce určitě volit 36,5 procenta dotázaných, dalších 8,5 procenta spíše, dohromady 45 procent. Statistická chyba činí plus minus jeden a půl procentního bodu.

„Zbylých 9,5 procenta je ještě váhajících,“ řekl České televizi zpracovatel výzkumu, analytik Kantar TNS Pavel Ranocha. Mezi váhající patří podle něj nejčastěji příslušníci střední generace s vyšším vzděláním.

Video Drahoš se střetne ve volbách se Zemanem. K čemu vyzval svého soupeře? - Zuzana Štíchová, Aleš Bruclík

Drahoše chce podle průzkumu volit nejen 88 procent jeho voličů z prvního kola, ale i většina voličů tří neúspěšných kandidátů, kteří v úvodním kole posbírali dohromady zhruba 30 procent hlasů. Hlasovat pro něj chce zhruba 71 procent voličů Michala Horáčka i Marka Hilšera a 69 procent voličů Pavla Fischera. Drahoš by měl získal také hlasy 49,5 procenta voličů Mirka Topolánka, který skončil v prvním kole se čtyřprocentním ziskem na šestém místě.

Video Zeman je vítězem voleb: Co vzkázal Drahošovi? 
1080p 720p 360p

Pro současného prezidenta chce podle průzkumu hlasovat 94 procent jeho voličů z prvního kola, ale i voliči méně úspěšných adeptů včetně těch, kteří podpořili Drahoše. Zeman by získal 14,5 procenta Fischerových voličů, 12 procent Hilšerových voličů a deset procent Horáčkových voličů. Z Topolánkových voličů by jich pro Zemana hlasovalo 18,5 procenta.

Průzkum: Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnanéPrůzkum: Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané | 

Z voličů, kteří chtějí hlasovat až ve finále a v prvním kole nehlasovali, si 23 procent vybralo Zemana a 16 procent Drahoše. Podle Ranocha volilo Zemana v prvním kole 74 procent jeho současných voličů, osm procent hlasů by posbíral od neúspěšných kandidátů. V případě Drahoše je to 45 procent a 41 procent od neúspěšných kandidátů.

Nejčastějším důvodem toho, proč část lidí neplánuje jít v druhém kole volit, je to, že se vůbec nezajímají o politiku. Pětina lidí nebude v době voleb ve svém bydlišti a další pětina nevnímá prezidentské volby jako důležité. Téměř 15 procent nevoličů si myslí, že výsledek duelu je jasný, a proto nemá cenu jít k volbám. Tento názor převládá u méně vzdělaných respondentů, uvedly Kantar TNS a Median.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Průzkum probíhal mezi 16. a 18. lednem 2018 a zúčastnilo se ho 1522 respondentů starších osmnácti let. Desetina se jich ale ještě nerozhodla nebo odmítla říci, koho bude volit.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
ras-putin ( 23. ledna 2018 18:20 )

Celý svět se diví, jak je možné, že prezident jmenuje premiérem člověka trestně stíhaného za podvod, kterému hrozí kriminál. Takový člověk by nemohl být ani ředitelem žádného státního podniku či jiné státní instituce, navíc je tento člověk důvodně podezřelý, že pracoval řadu let jako spolupracovník a agent STB. V západních demokraciích je to nepředstavitelná věc. Normální lidé nemohou volit prezidenta, kterému je to jedno a který na demokracii jedním slovem sere. Není tedy divu, že Zemana podporují zejména komunisté, rasisté, extremisté a neonacisté. Vy chcete, aby tato spodina vyhrála? Nechcete-li toto dopustit, stačí jediné, NEVOLIT ZEMANA!!!

Jiri-Drahos ( 23. ledna 2018 11:10 )

Proč mě nevolí čestny a pracujici lid ČR.Toto je mé mínus.. 1.lžu 2.intrikuju 3.jsem zkorumpovatelny 4.jsem samolibost sama 5.jsem zákeřný 6.citim se byt elita 7.opovrhuji nazorem opozice 8.vydíral jsem spolupracovniky 9.donašel jsem STB 10.ač nerad priznavám že jsem pedofilní 11.mam komplex meněnennosti 12.závidím 13.za penize zaprodam i ČR 14.rád zabijim zviřata 15.absolutně neumim politiku 16.jsem srab 17.nemám rad lid ČR 18.jsem lakomec 19.chci byt za každou cenu prezidentem 20.jsem křivej a falešnej přesně tak,jak mam křivou hubu... A proto chci byt prezidentem za podpory zlodějů,megapodvodniku,havloidů,pražské kavarny,gauneru co ničí tento stat a budou s mou pomocí ničit i nadále!! J.Drahoš

satanas ( 22. ledna 2018 18:28 )

VIP-Very Important Pitomec?

bobin135 ( 22. ledna 2018 17:08 )

Columbo ( 22. ledna 2018 16:29 )

https://www.youtube.com/watch?v=7U1ACGPRVdA Tento kluk je genius

Zobrazit celou diskusi
Další videa