Drahoš, Zeman a peníze: Prezident má plat čtvrt milionu, výhod daleko víc

Autor: ČTK,kal - 
21. 1. 2018
09:45

S výkonem prezidentské funkce se pojí samozřejmě také vysoký plat a další požitky. Podívejte se, na co budou mít po svém zvolení nárok kandidáti Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman, když uspějí ve 2. kole volby hlavy státu.

Podobně jako ostatní čeští vrcholní politici dostává také prezident plat, jehož výše se odvozuje od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Od začátku letošního roku činí prezidentský plat 252 800 korun hrubého, k tomu má hlava státu podle zákona nárok také na „víceúčelovou paušální náhradu“, nyní činí 235 200 korun. Pro srovnání – premiér a předsedové obou parlamentních komor mají 203 600 korun hrubého, náhrada předsedy vlády dosahuje zhruba desetiny té prezidentské. Před pěti lety, když do úřadu nastupoval Miloš Zeman, činil prezidentský plat 186 300 korun.

Prezidentovi zdanil plat až Kalousek

Už od dob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka bylo zvykem, že se prezidentský příjem nedanil, změna přišla před sedmi lety za úřadování Václava Klause, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Od ledna 2011 tak plat hlavy státu podléhá zdanění, neodvádí se z něj ovšem zdravotní a sociální pojištění. Podle zákona o daních z příjmů totiž mzda prezidenta republiky (a též náhrada) patří mezi takzvané ostatní příjmy.

Video Jsem stále plný sil, řekl Zeman. A přijal výzvu od Drahoše. - Lukáš Červený

Auto s řidičem, klíč ke klenotům i Lány

Prezident má dále nárok na naturální plnění, mezi která patří užívání služebního vozidla s řidičem či bez něho, a to i k soukromým účelům. Státní rozpočet mu hradí též zdravotní péči nebo zřízení a užívání dvou telefonů. Hlava státu také může užívat nemovitosti „tvořící sídlo prezidenta republiky“, což je podle zákona o Kanceláři prezidenta republiky vedle Pražského hradu například zámek v Lánech. Podle tradice je prezident také jedním ze sedmi držitelů klíčů ke korunovačním klenotům.

Prezidentské bydlení v Lumbeho vile

Miloš Zeman v současnosti obývá empírovou Lumbeho vilu, ležící na Brusnici nedaleko Jeleního příkopu. Stát vilu a pozemky koupil od dědiců chirurga Karla Lumbeho v roce 1925. Prostory se staly zázemím pro hospodářství Správy Pražského hradu. Za prezidenta Václava Havla sloužila jako reprezentační ubytování pro oficiální státní návštěvy, v roce 2004 rozhodl Václav Klaus, že se vila přebuduje na sídlo prezidenta. Klaus se do ní nastěhoval v létě 2005.

Video Drahoš se střetne ve volbách se Zemanem. K čemu vyzval svého soupeře? - Zuzana Štíchová, Aleš Bruclík

Doživotní renta, ale žádné odchodné

Po odchodu z funkce nemá prezident, na rozdíl například od poslanců, nárok na odchodné, místo toho ovšem pobírá doživotní rentu. O zvláštním zákonu, který by upravil postavení bývalé hlavy státu, se přitom začalo vážně jednat teprve poté, co v nejvyšší ústavní funkci skončil začátkem února 2003 Václav Havel. Vláda předložila normu poslancům koncem dubna téhož roku a v platnost zákon o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce vstoupil v únoru 2004.

Ochranka i po odchodu z funkce

Exprezident má podle normy nárok na měsíční rentu 50 tisíc korun, vyplácena mu je i paušální náhrada ve stejné výši (určená zejména na nájem kanceláře a plat asistenta). I pro rentu platí stejný režim zdanění jako u platu prezidenta. Český prezident může po odchodu z funkce využívat buď služeb ochranné služby zahrnující vozidlo s řidičem, anebo služebního auta s řidičem či bez něho.

Video Jak šel čas s Milošem Zemanem u korunovačních klenotů. - Blesk TV
1080p 720p 360p

O peníze může exprezidenta připravit trestný čin

Na rentu i paušál na úhradu výdajů má exprezident nárok doživotně, přijít o ni může jen v zákonem přesně vymezených případech. Například pokud by byl znovu zvolen hlavou státu, poslancem a senátorem, stal se členem vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu či soudcem, zasedl v bankovní radě ČNB nebo byl vybrán za ombudsmana. Vedle toho by přišel o výsluhu i v případě odsouzení pro úmyslný trestný čin.

Video Drahoš: V souboji se Zemanem čekám útoky. „Bude to ještě horší…“ - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
oldedek ( 22. ledna 2018 11:30 )

„Je mu líto, že ČSSD dostalo jen 7%,,,“ Myslím si, že Míla opět neříká pravdu - dyť dělal všechno možné, od tajných schůzek se Zimolou, Haškem, ...aj. v Lánech, až po pravidelnou a zničující dehonestaci této strany a to jen ze mstivosti k těm, kteří ho nevolili za prezidenta, ještě v době, kdy byl relativně fyzicky i duševně zdráv ... Proto ta jeho "lítost" je pro mne falešná, jak "pětka" !

opencard ( 21. ledna 2018 21:51 )

HLAS LIDU ČR: Zeman, ZEMAN, Zeman Zeman Zeman ZEMAN Zeman!! A nastrčená tupá loutka křivák Drahoš srab se P O S R A L

-FBI- ( 21. ledna 2018 21:46 )

HLAS LIDU ČR: Zeman, ZEMAN, Zeman Zeman Zeman ZEMAN Zeman!! A křivák Drahoš srab se P O S R A L

soudny-den ( 21. ledna 2018 21:26 )

HLAS LIDU ČR: Zeman, ZEMAN, Zeman Zeman Zeman ZEMAN Zeman!!

soudny-den ( 21. ledna 2018 21:14 )

Bas - krycí jméno DRAHOŠE, prezidentského kandidáta >TO SE DOZVÍDÁME VĚCI ! Ale o tom se mlčí , nyní se řeší "umírání a rakovina p.prezidenta" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bas - krycí jméno DRAHOŠE, prezidentského kandidáta.Tak tento blbec by u nás chtěl dělat prezidenta. Proč raději neodtáhne do Asie nebo Afriky za muslimáky, když si tak váží islámu,viz videa na youtube..?!! Podle dochovanych zápisků kpt. StB ing. Jana Šandy, 2. správa (12.odbor, 3.oddělení - viz Cibulkovy seznamy, str.27), řídícího důstojníka Drahoše, také viz ÚSTR: Drahoš byl v roce 1985 získán Státní bezpečností pro spolupráci, záminkou k jeho získání byla jeho záliba v pedofilii a nezletilých chlapcích..!!!!!!!!! Protože byl důvěrníkem StB, nemusel vstoupit do KSČ stejně, jako i jiní konfidenti StB, jeho řídící důstojníci ho poslali v roce 1985 na roční stáž do SRN. Jeho svazek byl skartován v prosinci 1989, krycí jméno Drahoše - "Bas", patrně proto, že zpíval ve sboru mladych chlapců, někdo tvrdí, že "Akademik". Drahoš svým kolegům kradl nápady, proto má několik spoluautorství na různých patentech, existují svědectví: "Buď budu uvedený jako spoluautor nebo nebude žádný patent." Pražskou kavárnou,potažmo rozvracečem Sorosem byl vybrán pro snadnou vydíratelnost a poslušnost. Lidé z tvrdého bolševického jádra Charty mají k dispozici kopii jeho skartovaného svazku StB. Sluníčkáři ho chtějí vykreslit jako moudrého, národ spojujícího vědce, takového novodobého Masaryka.SMĚŠNÉ!!! Strčte si laskavě celého Drahouše do pr.de.le!! Tolik za všechny Lopaty,Venkovany,Vidláky,Lůzy a vůbec plebs pro kavárníky a podplacené přisluhovače světového rozvraceče Sorose. Jo pokud zvítězí Zeman,je jasné,že se bude psát ,že volby zmanipulovalo Rusko !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa