Drahoš dostal na volební účet od pondělí miliony, Zeman 11 tisíc korun

Autor: zst - 
19. 1. 2018
06:00

Od pátku za týden začne druhé kolo prezidentské volby. V souboji Jiřího Drahoše s Milošem Zemanem vede, co se týká finanční podpory lidí, někdejší šéf Akademie věd. Mezitím stále není jasné, kdo financuje Zemanovu „nekampaň“, protože billboardů, reklam a další propagace je na veřejnosti celá řada. Prezident ale dál trvá na tom, že on kampaň nedělá.

Už téměř 10 milionů sesbíral od pondělí na svém transparentním účtu Jiří Drahoš. To je shodou okolností částka, kterou kandidáti dostali navíc ke 40 milionům z kola prvního. Limit je celkem 50 milionů, tak zní zákon. Pokud kandidátovi na účtu po volbách něco zbyde, musí přebytek poslat na charitativní účely.

Přesněji Drahoš od pondělí vybral od lidí zhruba 9,7 milionu korun. Největšími přispěvateli je opět Nadace Blížksobě a podnikatel Martin Hájek. Od každého dostal Drahoš milion korun. Stejně tak od spolumajitele modelingové agentury Václava Dejčmara. Milionem dohromady přispěli také manželé Jaroslav a Silke Horákovi, kteří vlastní nakladatelství Albatros. Drahošův tým za stejné období utratil přes 4,3 milionu. 

Video Drahoš: V souboji se Zemanem čekám útoky. „Bude to ještě horší…“ - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

„Potřebujeme Vás jako sůl. Hodně štěstí v duelu s jezevcem, ze kterého se táhne alkohol a ješitnost,“ povzbuzuje u svého finančního příspěvku Marek Klein. „Ať je slušné chování opět samozřejmostí. Nechci se stydět za prezidenta,“ napsal také Pavel Hrabík. Celkem Drahošovi přispěly stovky lidí. 

Našli se ale mezi nimi i odpůrci:Zeman bude prezidentem!“ napsal Pavel Frydrych a přispěl desetníkem. „Mlha houstne,“ rýpl si skrz Drahošovu údajnou nečitelnost Josef Homola a poslal korunu.

Tým Jiřího Drahoše počítá s tím, že před druhým kolem voleb do kampaně vloží celých deset milionů korun. Drahošovi nabízí pomoc několik protikandidátů z prvního kola, Michal Horáček například konkrétně své velké reklamní plochy, internetovou kampaň a kontaktní centrum.

Zeman dostal jen pár tisíc

Oproti tomu prezidentu Miloši Zemanovi přistálo od pondělí na transparentním účtu jen 11,5 tisíce korun. Výdaje nejsou zaznamenány žádné. K dispozici má celkem asi 4,5 milionu. Zemanovi přitom běží webové stránky podporující jeho kandidaturu, po městech visí plakáty a billboardy a lidé do schránek dál dostávají jeho letáky.

Největší částkou, pěti tisíci, přispěl Aleš Beran se vzkazem: „Tato země je naše, Afriku a mohamedánsko u nás nechceme.“ Další dva přispěvatelé drží Miloši Zemanovi palce.

Video Zeman je vítězem voleb: Co vzkázal Drahošovi? 
1080p 720p 360p

Oproti tomu jeden z „háléřových“ odpůrců cituje Zemanovi na účtu bibli. Pět korun pak věnoval Zemanovi Pavel Kadlec „na náklady spojené s hledáním Peroutkova článku Hitler je gentleman“.

S financováním Zemanovy kampaně byl ve středu v DVTV konfrontován senátor Jan Veleba, šéf Strany práv občanů, která za Zemanem stojí a jíž je Zeman stále členem. Protože nedokázal na otázky moderátora Martina Veselovského odpovědět, odešel ze studia.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
flesch2z ( 19. ledna 2018 19:22 )

Jo, vlastně, blížksobě jsou ti zloději co se už rok před volbami dali dokupy, aby podporovali Drboše, takže jsou to prachy z Berlína.

flesch2z ( 19. ledna 2018 19:18 )

To jsou eurodotace přepraný přes"sponzory". Kde by jinak vzala neziskovka-Nadace Blížksobě milion? A jestli ty peníze dostala z rozpočtu našeho státu, pak je tedy vůbec, ale nepotřebuje. Takže nedotovat, ale zakázat!

105105 ( 19. ledna 2018 14:30 )

Včera jsem se díval, na prezidenta nikdo nemá, hlava čistá, myslící, bez papíru odpovídá jistě jasně, to Drahoš nemůže nikdy zvládnout, jedině, že by nasadil manželku

..krakonos500 ( 19. ledna 2018 12:29 )

A co těch netransparentních 8 milionů, kvůli kterým Veleba zdrhnul z televize jako malý kluk chycený při krádeži

socan68 ( 19. ledna 2018 12:11 )

Zemanova hlava začíná selhávat, tvrdí neurolog. Souvisí to i s častějším mrkáním levého oka? Z pohledu lékaře přetekly současné objektivní zdravotní obtíže Miloše Zemana přes únosnou míru a další vykonávání funkce prezidenta bude nadále ohrožovat jeho zdravotní stav. To neříkám jen já, ale i vážení kolegové jako prof. Pirk a další. Z pana prezidenta se stal takzvaný první pacient. Bylo by nejlepší, kdyby se stáhl do zaslouženého důchodu, protože ta funkce skutečně ohrožuje jeho zdraví, tudíž i jeho působení a rozhodování,“ myslí si Stránský. Je mi to líto, ale je to právě ta jeho hlava a mozek, které teď selhávají. Jako lékař bych mu přál, aby poslechl sám sebe a žil tak dobře, jak se dá a bez dalšího ohrožení,“ dodává Stránský. http://www.info.cz/volby/prezidentske-volby-2018/zemanova-hlava-zacina-selhavat-tvrdi-n eurolog-souvisi-to-i-s-castejsim-mrkanim-leveho-oka-22615.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa