Kdo vyhraje boj o Hrad? Drahoš má náskok nad Zemanem, ukázal průzkum

Autor: bru - 
17. 1. 2018
19:40

Češi už příští týden definitivně rozhodnou, kdo bude novým prezidentem. V závěrečné „bitvě o Hrad“ se utkají už jen dva muži – Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Zdá se ale, že ani voliči ještě netuší, komu dají větší důvěru. Průzkum, který pro Blesk Zprávy zpracovala agentura Phoenix Research, dává Drahošovi větší naděje než Zemanovi, rozdíl je však těsný – pouhá statistická chyba.

„Aktuální měření voličských preferencí ukazuje, že ještě není rozhodnuto o vítězi prezidentského klání 2018 – celých 27,4 procenta dotázaných voličů váhá a doposud se nerozhodlo o své volbě v rámci dvojice postupujících, mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem,“ říká ředitel agentury Phoenix Research Jan Kubáček Blesk Zprávám.

Anketa
Kdo má být novým prezidentem?
počet hlasujících: 4248

Miloš Zeman v prvním kole prezidentských voleb sice zvítězil, průzkum ale teď jeho naděje do dalšího kola sráží, lepší výsledek v něm totiž dosáhl Jiří Drahoš. Zatímco Zemana by tentokrát volilo 35,6 % Čechů, lístek s Drahošovým jménem by do obálky vložilo 37 % z nich. 

Průzkum: Drahoš lehce vede nad Zemanem.Průzkum: Drahoš lehce vede nad Zemanem. | 

Všechno ale mohou změnit televizní debaty

„Miloš Zeman zaostává o pouhá 1,4 procenta preferencí. Výsledek duelu je nadále velmi otevřený, kdy rozhodne úspěšnost mobilizace voličů ze strany obou kandidátů a rovněž úroveň jejich vystoupení v televizních debatách,“ upozorňuje Kubáček. 

Politické debaty mohou být pro kandidáty zlomové i podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu. Zeman podle něj zřejmě dosáhl hned v prvním kole svého voličského maxima, takže bude muset tempo udržet.

Video Ostrá část předvolební kampaně nás čeká teprve před druhým kolem prezidentských voleb. - Blesk Zprávy
720p 360p

Zeman se podle Komínka nechtěl původně debat účastnit zřejmě proto, že by je nemusel zvládnout kvůli zdraví. „Teď to zřejmě došlo tak daleko, že se rozhodl to vyvrátit. Sází na to, že bude schopný tu debatu reálně vyhrát,“ míní Komínek.

Volby Čechy zajímají

Přestože druhé kolo prezidentských voleb bývá z hlediska volební účasti slabší, z dat agentury se zdá, že Češi se o prezidentský duel zajímat nepřestali. Pro druhé kolo přímé prezidentské volby můžeme očekávat opět poměrně vysokou účast voličů, kdy svou účast aktuálně plánuje 59,8 procenta voličů. Pro připomenutí, v historicky první přímé volbě hlavy státu před pěti léty byla v I. kole – 61,3 %, o dva týdny později, v II. kole pak ve výši 59,1 %,“ uzavřel Kubáček.

Měření průzkumu proběhlo mezi 13. a 17. lednem na vzorku 950 respondentů po celé České republice.

Druhé kolo volby prezidenta 2018 - vše, co potřebujete vědět >>>

Video Drahoš: V souboji se Zemanem čekám útoky. „Bude to ještě horší...“ - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík

Video Jsem stále plný sil, řekl Zeman. A přijal výzvu od Drahoše. - Lukáš Červený

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Jiri-Drahos ( 23. ledna 2018 11:14 )

Proč mě nevolí čestny a pracujici lid ČR.Toto je mé mínus.. 1.lžu 2.intrikuju 3.jsem zkorumpovatelny 4.jsem samolibost sama 5.jsem zákeřný 6.citim se byt elita 7.opovrhuji nazorem opozice 8.vydíral jsem spolupracovniky 9.donašel jsem STB 10.ač nerad priznavám že jsem pedofilní 11.mam komplex meněnennosti 12.závidím 13.za penize zaprodam i ČR 14.rád zabijim zviřata 15.absolutně neumim politiku 16.jsem srab 17.nemám rad lid ČR 18.jsem lakomec 19.chci byt za každou cenu prezidentem 20.jsem křivej a falešnej přesně tak,jak mam křivou hubu... A proto chci byt prezidentem za podpory zlodějů,megapodvodniku,havloidů,pražské kavarny,gauneru co ničí tento stat a budou s mou pomocí ničit i nadále!! J.Drahoš

luder ( 22. ledna 2018 13:46 )

Upřímně přeju, haark. Praze a Brnu minimálně padesát tisíc muslimských negrů.Radujte se,konečně se dočkáte..prvoci.A my ostatní se budeme bavit..

luder ( 22. ledna 2018 13:43 )

O to měl odměňovat své nepřítele, vy kritiku?!

luder ( 22. ledna 2018 13:41 )

EU mají zájem o odstranění pana Zemana, protože je jim nepohodlný! ...není poslušný "kýval" EU, nazývá věci pravým jménem, nehraje si na politickou korektnost. Pan Zeman je zkušený politik, vlastenec a hájí zájmy našeho státu a našich občanů. A to i proti diktátu EU, migraci. Nechci na hradě LOUTKU a proto volím Miloše Zemana.

AntiZeman ( 22. ledna 2018 05:45 )

Bordel v ČR především dělá Zeman, má na Hradě proruské neprověřené agenty, z ústavy si dělá trhací kalendář, ČSSD nadělala za jeho vlady ty největší dluhy 5 roků ve funkci prezidenta rozeštvalo národ a vládne spolu s estébákem a zlodějem. FUJ!

Zobrazit celou diskusi
Další videa