Zeman, Klaus i Havel chtěli přikyvovače, míní Rychetský. Ovčáček by prý zasloužil padáka

Autor: ČTK,simao - 
8. 1. 2018
11:10

O přikyvovačích na Hradě i obavách z „kohorty panošů“ promluvil šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zkritizoval také hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka za jeho příspěvky na Twitteru. Úředník za hodnotící soudy na ústavní činitele by zasloužil vyhazov, míní Rychetský. 

Na Hradě se kolem toho, kdo je zrovna prezidentem, formují vždy skupiny lidí, které nejsou schopny s prezidentem vést dialog včetně kritických postojů. Čeští prezidenti chtějí mít „přikyvovače“. Uvedl to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.

„Funkce prezidenta má asi negativní vliv na osobnost člověka, protože všichni tři čeští prezidenti po čase výkonu funkce vyžadovali, aby kolem nich byli jenom ‚přikyvovači‘. Z Hradu se vytratil dialog,“ míní někdejší místopředseda Zemanovy vlády Pavel Rychetský.

O Ovčáčkovi a jeho „vyhazovu“

Rychetský kritizuje také příspěvky mluvčího současného prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka na Twitteru. Úředník, který na soukromém Twitteru vyslovuje hodnotící soudy o ústavních činitelích, by měl být podle Rychetského během jedné hodiny vyhozen.

„Nedovedu si představit, že by si tisková mluvčí Ústavního soudu zřídila Twitter a začala tam psát osobní hodnocení vlády nebo jiného ústavního činitele,“ uvedl Rychetský s tím, že podle něj zkrátka v žádném případě není v kultivované společnosti přijatelné, aby úředník státního aparátu vyslovoval jakékoliv hodnotící soudy o ústavních činitelích země.

Video S prezidentem v Lánech: Zeman o Ovčáčkovi 
1080p 720p 480p 360p 240p

Byl to přitom právě Ovčáček, kdo minulý týden „nasadil krk“ místo Miloše Zemana a vyrazil do debaty, které se účastnil další z prezidentských kandidátů Michal Horáček.

Zeman již loni v březnu avizoval, že do debat v televizi ani rozhlase chodit nebude. „Můj honorář za vystoupení je nula,“ uvedl v TV Barrandov Ovčáček s tím, že přišel zdarma a sám za sebe. „Pan prezident někdy říká nepopulární věci, od toho je prezident republiky,“ hájil však Zemana, který má dle něj pevné názory a neváhá je říkat.

Za Ovčáčkem se v tu chvíli objevil i transparent „Peroutka tě vidí“, odkazující na soudní při Hradu kolem článku Hitler je gentleman, který prý Miloš Zeman od novinářské legendy Ferdinanda Peroutky četl, ale nikdo jej zatím dohledat nedokázal.

Rychetský má obavy z „kohorty panošů“

Pokud má prý Rychetský z něčeho obavy, tak z „kohorty panošů“, která funguje na Hradě kolem pana prezidenta, řekl serveru Rychetský v souvislosti s nominací svého nástupce.

Za největšího favorita se označuje předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. K Rychetskému prý ale pronikly zprávy, že postoj k možné kandidatuře Baxy už není tak jednoznačný, jako byl před několika lety. „Nevylučuji, že mají svého koně,“ poznamenal.

Čtyřiasedmdesátiletý Rychetský stojí v čele Ústavního soudu od srpna 2003. Původně avizoval, že v polovině druhého funkčního období skončí, tak se ale nestalo. „Musím říci, že zatím ale nemám žádné problémy. Ve svém věku dvakrát týdně hraju tenis, v zimě lyžuji, a jsem tedy zatím schopen tuto funkci zastávat,“ dodal.

Video Měli by dostávat milosti i vězni odsouzeni na doživotí, tedy vrahové, většinou brutální? Odborníci změnu nechtějí - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy a preference kandidátů najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
-FBI- ( 9. ledna 2018 11:47 )

prezident Zeman bude zase zvolen a možná už i v prvním kole! Stále se pokoušíte lidi přesvědčit, že Zeman rozděluje společnost. Přímá volba prezidenta ale nerozdělila národ. Přímá volba prezidenta jen ukázala rozdělení společnosti, které už existovalo. Na jedné straně "elita národa", vzdělaní, bohatí, herci, umělci, inteligentní a kultivovaní lidé, žijící z dotací a státních či korporativních rozpočtů. Na straně druhé, řemeslníci, chlapi z fabrik, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm " vznešeným", svojí prací, svými daněmi, platí jejich pohodlný život. Pokud se někde příznivci Zemana ozvou, jsou označováni za "nácky" A tito obyčejní lidé najednou zjistili, že mohou elity přehlasovat ! ! ! To je skutečný důvod, proč Miloš Zeman, ač si jako prezident počíná velmi dobře, vyvolává takovou nenávist v části společnosti. Pro vládnoucí elitu je Miloš Zeman totiž živou připomínkou, že i ona může být, v demokratickém systému, prostě poražena!

kradu ( 9. ledna 2018 06:47 )

další zloděj z čssd

ninga ( 9. ledna 2018 00:10 )

A Miloušovi je 73 a oproti R je to duševní i fyzická troska

avina ( 8. ledna 2018 23:24 )

Jak může pan R. ve svém postavení vyjadřovat soudy nad druhými?! Výroky p.Ovčáčka se mi jeví přijatelně vůči svému nadřízenému. R. by už měl v 74 letech odpočívat.

satanas ( 8. ledna 2018 19:45 )

RYchetsky je smrdici "Stara struktura" a uz jen zato, co tady napsal by zaslouzil kopnout do velectene pred.dely..

Zobrazit celou diskusi
Další videa