Topolánek „rozčísl“ prezidentské volby, míní experti. Soupeři nemůžou mlčet

Autor: ČTK,zst - 
19. 11. 2017
12:45

Vstup bývalého premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka do souboje o funkci prezidenta republiky byl zlomovým momentem dosavadní kampaně před volbami hlavy státu. Shodují se na tom marketingoví experti, které oslovila ČTK.

Někdejší šéf ODS má podle analytiků výhodu, že u řady lidí vyvolává pozitivní, nebo negativní emoce. Svým stylem by navíc mohl donutit ostatní kandidáty k silnějším vyjádřením, než měli v plánu před případným druhým kolem volby kvůli obavám o to, že by přišli o některou část svých voličů.

Od začátku roku, kdy byli vidět zejména kandidáti usilující o sesbírání více než 50 tisíc podpisů občanů, se podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála nejvíce dařilo bývalému šéfovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. „Dostal se tím do role favorita a hlavního vyzyvatele obhajujícího prezidenta Miloše Zemana,“ řekl Joachymstál. Za Drahoše se podle něj zařadil textař Michal Horáček.

Kandidáti podle expertů utlumili svou kampaň před sněmovními volbami. Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka se tak nejvýraznější část prezidentské kampaně odehrála už před prázdninami. „Od konce srpna si zase prezidentští kandidáti uvědomovali, že pozornost se bude upírat na někoho jiného,“ uvedl. Hlavní část kampaně podle jeho odhadu odstartuje koncem listopadu.

Topolánek naboural strategie

Topolánek svůj úmysl ucházet se o funkci prezidenta ohlásil těsně před uzavřením registrací na ministerstvu vnitra, což byl podle Joachymstála chytrý tah. „Naboural tím strategii těch kandidátů, kteří počítali, že se chtějí porvat místo v druhém kole, kde vyzvou Miloše Zemana. Řada z nich se plánovala do toho druhého kola v uvozovkách promlčet bez kontroverzních postojů a názorů, aby ztratili co nejméně potenciálních voličů,“ uvedl.

Video Mirek Topolánek v Blesku: O Zemanovi, manželce i Dalíkovi - Vera Renovica, Jan Jedlička

Topolánek však podle něj donutí ostatní kandidáty k silnějším prohlášením, i když zatím není jasné, kolik podporovatelů najde. Totéž si myslí Komínek. „Topolánek je kandidát, který, ačkoli si to zatím spousta lidí není schopna připustit, těmi volbami zahýbá, nějakým způsobem s nimi pohne,“ uvedl.

Podle Komínka totiž splňuje některé věci, které Češi od prezidenta požadují, například má politickou zkušenost, umí vystupovat a má vizi. Nevadí ani to, že vedle příznivců má i řadu odpůrců, důležité je, že emoce vyvolává, míní Komínek. Ostatní kandidáti v tomto směru mají proti Topolánkovi nevýhodu.

Video Mirek Topolánek na Národní - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Joachymstál očekává, že by se některý z kandidátů mohl ve zbytku kampaně chopit tématu národních zájmů, postavení ČR v Evropě a ve světě u příležitosti 100. výročí od vzniku Československa. Komínek předpokládá, že se uchazeči budou snažit prezentovat jako lidé s příběhem a kompetencemi. „Kampaně se budou točit kolem jejich životního příběhu, ukazovat, čeho dosáhli,“ uvedl.

Anketa
Komu byste dali hlas v prezidentské volbě?
počet hlasujících: 32517
Anketa
Komu byste dali hlas v prezidentské volbě?
Pavel Fischer (52), bývalý velvyslanec ve Francii
30 %
Miloš Zeman (73), současný prezident
28 %
Jiří Drahoš (68), bývalý šéf Akademie věd
18 %
Mirek Topolánek (61), expremiér
12 %
Michal Horáček (65), textař a producent
6 %
Marek Hilšer (41), lékař
4 %
Jiří Hynek (56), šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
1 %
Vratislav Kulhánek (73), bývalý šéf Škoda Auto
1 %
Petr Hannig (71), skladatel, předseda Rozumných
1 %
počet hlasujících: 32517

SPECIÁL PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018 NAJDETE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

JAK VOLIT S VOLIČSKÝM PRŮKAZEM ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
reposlava ( 23. listopadu 2017 14:59 )

Pan prezident Zeman je člověk na ktereho můžeme být a jsme pyšny celý narod až na pár nepodstatných PRIMITIVNÍCH blbů,jedinců s vymytym mozkem,pokud nějaky měli. Pan Zeman i pan Babiš je to nejlepší co nas jako občany ČR mohlo za 5 mun 12 potkat!!! Od roku 1989 tam totiž vládl jenom lidsky odpad jako je Havel,Klaus,Topolanek,Kalousek,Sobotka a desítky další svoloče,za kterou se národ nemuže nic jineho než stydět..

reposlava ( 21. listopadu 2017 14:16 )

To je podívaná... Křivá drzka Klaus, sám o sobě monstrum... vedle něj Feri cigoš jak noha megastrašidlo a další Bartoš z Pirátů... Benda..Pospíšil buzerant... No potěš koště, pro svět jsme panoptikum komediantů už dávno ale teď to bude s Kalouskem skutečně unikum... A toto shromáždění oblud, zlodějů a intrikánů má vzbuzovat dojem zákonodárců? Maximálně tak pocity odporu, opovržení a hnusu.A teď ještě Pospíšil buzerant!Tupounlanek grazl, zlodej...

1912 ( 20. listopadu 2017 20:40 )

To bylo ale divadlo s tou jeho čubkou .Vzpomínate si na toho magora TOPOLA před volbami kdy s tou celou jeho rodinou i první ženou rráli divadlo jaká jsou dokonalá rodina a opět na scéně ten b..lb !!!

-FBI- ( 20. listopadu 2017 08:22 )

Dítě postižené se vyjadřuje, že tě radši nepotratila ta khurva..

zdenekk_informatik ( 20. listopadu 2017 06:45 )

Jééé, díky moc. Tak to je fakt super, protože lékaři říkali, že mi zbývá pouhých pět měsíců a tahle si to hezky prodloužím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud