Nový prezident může být pro Babiše problém. Kandidáti: Premiér nemůže být stíhaný

Autor: ČTK,ula - 
11. 11. 2017
09:56

Kandidáti na prezidenta by většinou na rozdíl od současného prezidenta Miloše Zemana měli problém pověřit trestně stíhaného člověka sestavením vlády. Někteří by se mu jeho aspiraci na premiérský post snažili vymluvit, další by v žádném případě obviněného do čela vlády neustanovili. Z uchazečů o Hrad, kteří pravděpodobně splnili podmínky kandidatury, by ohledy na trestní stíhání nebral jen hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. 

Trestní stíhání se týká předsedy hnutí ANO a vítěze voleb Andreje Babiše, a to kvůli kauze Čapí hnízdo. Minulá Poslanecká sněmovna ho policii ke stíhání vydala, po nových volbách ale budou muset policisté o vydání znovu požádat a noví poslanci opět hlasovat.

Zeman dal opakovaně najevo, že trestní stíhání Babiše nemůže změnit jeho názor, aby byl předseda vítězného hnutí jmenován premiérem. Už ho také pověřil jednáním o sestavení vlády.

Video Kandidát na prezidenta Drahoš: Vláda bez důvěry, to by nebylo dobré. - Jaroslav Šimáček, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Podobný názor s ním sdílí z relevantních kandidátů jen Hannig, který by pověřil vytvořením kabinetu vítěze voleb bez ohledu na cokoli jiného.
Trestně stíhaného člověka by naopak do čela vlády nejmenovali bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a lékař a podnikatel Marek Hilšer. Drahoš argumentuje pověstí Česka v zahraničí. Myslí si také, že trestně stíhaný člověk se nemůže plně věnovat své funkci, protože se musí zabývat i svým trestním stíháním. Podle Hilšera nemůže prezident riskovat, že se premiérem stane podvodník. Poznamenal, že prezident musí být strážcem politické kultury.

Video Horáček: Zeman má na Hradě mezi poradci bezpečnostní rizika. - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Kandidáti: V sázce je pověst Česka v zahraničí

Trestně stíhaného kandidáta na prezidenta by se snažil textař a podnikatel Michal Horáček přesvědčit, aby na jeho místo jeho strana nominovala někoho jiného. Argumentoval by ohrožením reputace Česka v zahraničí. Když by se mu to nezdařilo, ke jmenování by přistoupil. Podobný názor má i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. I on by kvůli dobré pověsti ČR v zahraničí požádal vítěznou stranu, aby na předsedu vlády navrhla někoho jiného.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer by respektoval princip presumpce neviny, ale u každého případu by posuzoval míru závažnosti činu. I bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek by chtěl konkrétní případ zkoumat na základě znalosti všech detailů. Přímo obviněného člověka by ale sestavením vlády nepověřil.

Video Prezident kandiduje na prezidenta. Hynka podpořili poslanci. - Jakub Veinlich
720p 360p

Zeman ani Topolánek neodpověděli

Na otázky neodpověděli Zeman a bývalý premiér Mirek Topolánek. Oba se přes své spolupracovníky omluvili pracovní vytížeností. Topolánek na středeční debatě na Právnické fakultě Univerzity Karlovy řekl, že by byl opatrný, zda svěřit Babišovi vládu i ve chvíli, když by neuspěl v prvním kole sestavování vlády. Pověřil by toho, kdo má zajištěnu rozumnou většinu bez nesystémových stran.

Na otázku odpověděli i další uchazeči o Pražský hrad, kteří podle svých slov podali kandidaturu. Roman Hladík má na českou justici „svůj názor“, a proto by klidně trestně stíhaného člověka sestavením vlády pověřil. Stratég Josef Toman to nepovažuje za hlavní problém. Poznamenal, že Babiš odsouzen nebyl, ale má ohromné střety zájmů. Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská si myslí, že stíhaný nebo podezřelý může být v ČR „kdekdo“. Předpokládá, že dotyčný trestně stíhaný je dospělý člověk a uvědomuje si dopady svého jednání. Libor Hrančík by trestně stíhaného sestavením vlády pověřil, protože řada lidí podle něj není stíhána jen proto, že na ně nebylo podáno trestní oznámení.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
-FBI- ( 16. listopadu 2017 05:35 )

Tak to se americký web trefil.Asi nechtě. To musela ta Veškrnova bysta sletět z toho katafalku v US senátě. I hodnocení naší pátou kolonou,kavárníky a přáteli Henleinovců je velice odlišné! Když Václav Havel běhal opilý v uniformě vojáka Hradní stráže po Hradě, bylo to roztomilé. Když se Miloš Zeman občas někde napije, hned je ochlasta (v tom lepším případě). Když Václav Havel chodil ošu.kávat Veškrnovou když mu umírala žena,tak to byl bohém. Když Miloš Zeman nazve picu picou, tak je sprosťák bez morálky. Když měl Václav Havel zdravotní potíže, byl to chudinka ,a držely se div ne noční vigílie. Když je nemocný Miloš Zeman, může si za to sám, protože má nemožnou životosprávu a zaslouží si to, a měl by hlavně odstoupit. Když Havel vyzýval k bombardování států a masovému vraždění lidí, do kterých mu nic nebylo, tleskali mu vestoje. Když navrhne Zeman cestu na mírové urovnání sporu, tak po něm plivou. Letošní strejda Brady se už našel. Jmenuje se "Krym a sankce". Jsem zvědav, jak dlouho jim ta hysterie zase vydrží. Pražské kavárenské krysy už se k 17 listopadu formují.mají jednoho fungl nového mecenáše a jednoho starého -židovského kripla a vraha Sorose, který má na rukou krev naivních a zblblých ukrajinců. Ale tady vám pšenka nepokvete. Český Švejk na vás zvysoka se.re.

105105 ( 15. listopadu 2017 10:03 )

A on je nějaký premiér stíhán, že by už na Sobotku došlo, jiný tu není,

janasorry ( 14. listopadu 2017 16:32 )

Zdravim...jake vzrusovani tady..je to naproto jasne,ruka ruku myje,jak se rika,ten podrzi toho a ten zase jeho,to je cele

kalina107 ( 13. listopadu 2017 09:15 )

jak to víš ? To někde řekl bankrotář Kalousek ?

kretenos500 ( 12. listopadu 2017 23:20 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa