Sobotka věří v Zemanův konec na Hradě. A promluvil o muslimech v Česku

Autor: ČTK,zst - 
25. 8. 2017
13:45

Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že po příštích prezidentských volbách bude mít Česká republika jinou hlavu státu. S tím se podle něj změní i politická kultura na Hradě. Český premiér to řekl v rozhovoru s rakouským deníkem Die Presse, v němž se také vyjádřil například k problému migrace. Podle něj chce Česko pomáhat lidem z východní Evropy, ale když vidí problémy s muslimskou komunitou v jiných zemích, nechtějí Češi muslimy.

Sobotka rakouskému deníku řekl, že výroky prezidenta Miloše Zemana, který mimo jiné nedávno předsedu vlády veřejně označil za „svini“, nevypovídají nic o politické kultuře v Česku, ale spíše o politické kultuře na Pražském hradě. „Věřím, že po příštích prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu. A pak se kultura na Hradě změní,“ poznamenal Sobotka. V předchozí volbě podle něj Zeman získal podporu, protože se sám prezentoval jako outsider. „A protože lidé nevěděli, co je čeká,“ dodal.

Šéf české vlády se rovněž vyjádřil ke spojenectví Zemana a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Zeman podle Sobotky těží z toho, že Babiš nevyslal do prezidentské kampaně žádného kandidáta. „A Babiš bude mít prospěch z toho, že ho Zeman pověří sestavením příští vlády,“ domnívá se nynější premiér.

Ovčáček zmínil podporu „tvárného kandidáta“

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Sobotkova slova reagoval na Twitteru jednou větou: „Souručenství starých politických stran, médií a neziskovek prostě podporuje jiného kandidáta, který je tvárný.“

Sobotka ve středu českým novinářům řekl, že sociální demokracie zatím kandidáta na prezidenta nemá. „Nevím o tom, že by někdo v sociální demokracii měl zájem kandidovat, nebo že by někdo měl zájem o podporu ze strany sociální demokracie,“ řekl a nevyloučil možnost, že ČSSD nakonec svého kandidáta vůbec nevyšle.

„Muslimy v Česku nechceme“

Nízkou podporu své ČSSD v průzkumech si Sobotka vysvětluje i vzestupem populistických hnutí. „A my sociální demokraté jsme nedokázali dostatečně prodat své úspěchy,“ zalitoval v interview.

K otázce přerozdělování uprchlíků Sobotka poukázal na společný postoj visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) odmítající závazné kvóty a vyjádřil přesvědčení, že v evropské azylové politice v budoucnu nebudou hrát „donucovací kvóty“ žádnou roli.

Video Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... - Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

„Velmi bychom ocenili, kdyby Evropa lépe chránila svou vnější hranici,“ zdůraznil. „Přijímání uprchlíků by mělo být vždy v kompetenci národních států. V Evropě příliš často vidíme problémy s integrací lidí, kteří přicházejí z jiného kulturního nebo náboženského prostředí,“ vysvětlil český premiér.

V té souvislosti vyzdvihl, že v České republice je jen malá a nezradikalizovaná muslimská komunita. „Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme. Pomáháme lidem, kteří přicházejí z východní Evropy,“ vysvětlil. Zároveň zdůraznil, že Česko přispívá k řešení migrační krize finanční podporou libyjské pobřežní stráže, uprchlických táborů nebo vysíláním policistů na Balkán.

V rozhovoru přišla řeč i na aktuální otázky týkající se Evropské unie. Sobotka řekl, že Česká republika usiluje o pokrok v oblasti společné unijní obrany. Také pro přijetí eura nevidí žádné ekonomické překážky, ale problémem je, že chybí politická shoda na připojení k eurozóně. „Pokud se budou země platící eurem brzy silněji integrovat, stoupence eura v Česku to určitě povzbudí,“ řekl Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD, vlevo) s manželkou Olgou a prezident Miloš Zeman s chotí IvanouPremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD, vlevo) s manželkou Olgou a prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou | 

Český premiér rozhovor rakouskému listu poskytl při příležitosti návštěvy v Salcburku, kde se tento týden setkal v takzvaném slavkovském formátu s kolegy z Rakouska a Slovenska a také s francouzským prezidentem. Základem regionální spolupráce však podle něj zůstává visegrádský formát. „Problémy v Polsku a Maďarsku nepřekračují úroveň, kvůli níž bychom museli dramaticky reagovat. A když jsme reagovali, nejdřív jsme hovořili se svými partnery,“ odmítl Sobotka přerušení kooperace se zeměmi, které v současnosti čelí kritice kvůli ohrožení právního státu.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
rasheer ( 27. srpna 2017 18:05 )

 Sobotka věří v Zemanův konec, rád bych věřil v Sobotkův konec. Amen.

arne100 ( 27. srpna 2017 10:59 )

Sobotko ty plešoune už bys měl přestat žvanit o Zemanovi.Ten alespoň na rozdíl od tebe umí Anglicky což ty nedokážeš jelikož jsi od malička tupej fracek.Táta měl raděj nařezat dříví než zplodit takového nýmanda

repelos ( 27. srpna 2017 10:50 )

Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka Migrace, kterou Evropa zažívá, je zatím pouze piknik. Malá předehra toho, co může nastat, když nebudeme řešit opravdu podstatné problémy. Jestli nebude V4 držet pohromadě,jestli pražští příživníci a gauneři,honóra a vůbec kavárenská sebranka prosadí na Hrad s pomocí a penězi Sorose toho blba Drahoše,tak je po nás jak po žabách. Otevře vrata,aby se zavděčil a černé krvelačné hyeny nás smetou. Stávající vrchnost,křivák Sobotka,vrah Kalousek a komplet všechny ty ku.rvy budou dávno zašité na Floridě.

va45 ( 26. srpna 2017 21:41 )

Teď si představ,kdyby volby vyhrál senilní hluchý a ušišlaný Schwarzenberg.To by byla sranda.

iFender ( 26. srpna 2017 21:39 )

Ozubená socanská pleš pomlouvá našeho prezidenta! Na něeeeee!Hurááá!

Zobrazit celou diskusi
Další videa