ČSSD nemá kandidáta do boje o prezidenta, přiznal Štěch. Sám už ví, koho volit

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
23. 8. 2017
13:35

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v souvislosti s vyhlášením termínu prezidentských voleb přiznal, že už svého favorita má. Vybral by si prý z osobností, které zatím kandidaturu ohlásily. Zároveň podle něj jeho strana zatím žádného stranického kandidáta nevybrala a na jednáních, kterých se účastnil, se o lednových volbách hlavy státu podle něj ani nemluvilo.

Největší vládní strana možná nepostaví svého kandidáta do lednových prezidentských voleb. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha žádné jasné jméno dosud nezaznělo. Pokud by strana skutečně nevybrala nikoho ze svého středu, chtěl by šéf horní parlamentní komory, aby si každý mohl vybrat dle svého uvážení. Oficiálně prý své preference říkat nebude, z jeho výroků lze ale usuzovat, že je mu nejbližší Jiří Drahoš.

„Já jsem schopný si z těch dosavadních známých jmen vybrat,“ řekl Štěch poté, co vyhlásil první kolo prezidentské volby na 12. a 13. ledna. Sám prý nechce jméno favorita říct, protože nově zvolený prezident bude skládat slib právě do jeho rukou.

Překvapivě ale také přiznal, že zatím neví o nikom, kdo by mohl jít do boje z řad jeho spolustraníků. Špičky strany se o tom v jeho přítomnosti prý v podstatě nebavily.

„Diskuze se na těch (jednáních), kde já jsem byl, prakticky nevedla, protože byly k řadě jiných otázek. Můj názor je ten, že pokud sociální demokracie nebude kandidovat svého kandidáta, což mi zatím není známo, tak by měla nechat na členech sociální demokracie i na občanech, koho si sami zvolí. Myslím, že nějaké konkrétní doporučení není nutné,“ dodal Štěch.

Část ČSSD přitom zřejmě bude „kopat“ za svého bývalého předsedu Miloše Zemana, oficiální podpory strany se ale vzhledem k rozbrojům s předsedou a premiérem Bohuslavem Sobotkou zřejmě nedočká. V minulé volbě byl oficiálním kandidátem ČSSD Jiří Dienstbier.

Video Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil termín prezidentských voleb. První kolo proběhne 12. a 13. ledna. - Blesk / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Oficiálně zatím vlastního kandidáta nepředstavila žádná z parlamentních stran. Z řad ODS se do boje chystá senátor Jaroslav Kubera, lidovci zase otevřeně podpořili Jiřího Drahoše, stejně jako hnutí STAN. K bývalému šéfovi Akademie věd se kloní také TOP 09. Naopak Strana práv občanů (dříve Zemanovci) hodlá opět bojovat za Miloše Zemana.

Otázkou je, jak s prezidentskými volbami naloží hnutí ANO, lídr preferencí pro sněmovní volby. Nelze přehlédnout, že i Andrej Babiš má blízko k současné hlavě státu.

Kandidátem reinkarnované ODA je někdejší šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek, za Realisty by měl jít do boje předseda zbrojařské asociace Jiří Hynek. Kandidaturu ohlásil také aktivista a lékař Marek Hilšer či podnikatel a textař Michal Horáček.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
hejhej ( 23. srpna 2017 15:39 )

Socani nemají žádné osobnosti, stejně jako ODS a TOP09. Vekslák Horáček a akademik Drahoš, oba vítači nemají moc velkou šanci. Drahoš sbíral podpisy jako šmejdi, co prodávají deky v domově důchodců, nevěří lidem, odmítá referendum - oba nevolitelní. Jediný, kdo stají za svými lidmi je pan Zeman. A ti pitomečci, co tady pana prezidenta urážejí , dokáží to , co on ?: zná cizí jazyky, dokáže mluvit bez papírku,( ne jako Drahoš), je sečtělý.

socan68 ( 23. srpna 2017 15:09 )

Zemana z členů či voličů ČSSD budou volit jenom hloupí lidé a političtí šmejdi, kteří mění své názory podle toho, co jim to přinese. Čili ti, kteří se nechají koupit. Mezi takové politické šmejdy bezpochyby v první řadě patří F.R.Čech. Na počátku devadesátých let ze sebe dělal pravičáka a sám sebe označoval za největšího pravičáka v republice, v médiích běžely jeho inzeráty, kdy tvrdě tepal levici a prosazoval silně pravicové názory. Pak mu Zeman slíbil politické posty a místo v parlamentu a z největšího pravičáka se přes noc stal největší levičák a jasný Zemanův Lez Prd Elka. Tento šmejd, který proplouval bez problémů všemi režimy, je současně velkým slávistou. Já jako slávista se za tohoto politického šmejda stydím.

zdenek43 ( 23. srpna 2017 14:29 )

Zeman o návrat do politiky skutečně pokusil, když na základě svého vítězství ve vnitrostranickém referendu v roce 2003 kandidoval na funkci prezidenta České republiky. Při volbě prezidenta dne 24. ledna 2003 však neuspěl, byl vyřazen již v prvním kole. V tajné volbě prohrál v souboji s bývalým předsedou ODS Václavem Klausem a senátorkou Jaroslavou Moserovou. Překvapivě nízký počet hlasů dokazoval, že ho nevolili ani někteří zástupci ČSSD. Po tomto fiasku se stáhl a politické dění již pouze příležitostně glosoval. Přesto nadále ovlivňoval politickou scénu zejména prostřednictvím svých stále četných příznivců v ČSSD, např. Zdeňka Škromacha. Ostře kritizoval působení jak Vladimíra Špidly (ačkoliv jej původně doporučil jako svého následovníka), tak jeho nástupce Stanislava Grosse, kterého považoval za hlavního viníka svého neúspěchu při prezidentské kandidatuře. Smír uzavřel až s dalším předsedou ČSSD, Jiřím Paroubkem, a to přesto, že právě Paroubek v minulosti dlouhodobě patřil mezi Zemanovy ostré názorové oponenty. Vztahy mezi ním a Paroubkem však výrazně ochladly po volbách v roce 2006, kdy se Zeman s Paroubkem zásadně rozešli v názorech na nejvhodnější strategii povolebního vyjednávání, zkomplikovaného patovou situací v Poslanecké sněmovně. Rozloučení s Václavem Havlem ve Vladislavském sále 21. prosince 2011 Spory Miloše Zemana s Jiřím Paroubkem se vyhrotily v únoru 2007, kdy Paroubek Zemana obvinil, že v roce 1997 uzavřel nevýhodnou mandátní smlouvu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Předmětem smlouvy bylo zastupování ČSSD ve sporu s Ministerstvem financí o vlastnictví Lidového domu, sídla ČSSD. Altner spor sice v roce 2000 vyhrál, ale později tvrdil, že mu ČSSD neuhradila odměnu sjednanou ve smlouvě. Úroky z údajně nezaplacené odměny mezitím narostly natolik, že svou výší začaly ohrožovat existenci ČSSD jako takové, neboť pravomocné uznání nároku soudem by nejspíše vedlo ke konkursu a následnému pravděpodobnému zániku ČSSD. Konflikt mezi Jiřím Paroubkem a Milošem

zdenek43 ( 23. srpna 2017 14:25 )

soudruzi-pratele z CSSD moc dobre viiii..... ze az pujde do tuheho???? druhe kolo - tak teprve STRANA STAT se postavi??? U K A Z E na toho S P R A V N E H O viteze . . . . . . . . . je to stejne jako u soudruha Milose Z E M A N A - - - i kdyz pro soudruhy-pratele z CSSD Milos ZEMAN do roku 2013 byl taktez u h l a v n i nepritel - - - - soudruzi-pratele z CSSD Milosovi Z E M A N O V I TOOO???? dali S N I S T ??? - kdyz ho nenechali vyhrat volby a raci nechali vyhrat Klause . . . . a presto se ve volbach 2013 rozhodli pro M.Zemana a zabralo to u luzi .....

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa