„Tato země potřebuje prezidenta, který by účelově nerozděloval společnost a nenálepkoval lidi podle toho, jestli souhlasí s jeho názorem, nebo nesouhlasí. Jsem přesvědčený o tom, že lidé si zaslouží úctu a ne urážky,“ uvedl Drahoš pro Blesk.cz.

Podívejte se na rozhovor s Jiřím Drahošem o milosti pro Jiřího Kajínka, „sluníčkářích“ i podpoře politických stran:

Video
délka: 09:02
1080p 720p 360p

Rozhovor s Jiřím Drahošem: Hra prezidenta Zemana se mi nelíbila Petr Soukup, Václav Lang

Do svého programu hodlá zařadit důraz na tvořivé vzdělávání, pomoc mladým rodinám, seniorům. Pokud by se stal prezidentem, chce na Hradě ukončit bezpečnostní kontroly, které zavedl prezident Zeman a kvůli kterým se často před areálem Pražského hradu tvoří fronty. 

Drahoš se ohradil také proti „napínání“ ústavy současným prezidentem. „Hra pana prezidenta Zemana se mi nelíbila,“ zkritizoval Zemanovu roli v nedávné vládní roztržce, kdy se zdráhal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO). I když uznává, že prezident nemá plnit jen reprezentativní funkci, ani nemá být „automatem na podpisy“.

Zemanovi vytkl Kajínka i Čínu

Se Zemanem se neshodne ani v dalších tématech. Například ohledně milosti pro Jiřího Kajínka. „Milost bych uděloval jenom ze závažných sociálních nebo zdravotních důvodů a nevím, jestli pan Kajínek některou z těchhle podmínek splňuje, určitě bych mu milost jen tak nedal, nesouhlasím s tím,“ řekl. Podobně se vymezil proti „ohýbání“ hřbetu před Čínou nebo jinými zeměmi.

V aktuálním průzkumu Medianu poskočil Drahoš na 24procentní podporu, zatímco Zemanovy preference klesly na 35 procent.

K Drahošovi už se také neoficiálně začínají hlásit některé parlamentní strany. On sám by jejich podporu přijal, i když se odmítá stát stranickým kandidátem. Vymezil se však proti KSČM: „Velmi bych zvažoval podporu od této strany. Zejména z toho důvodu, že její čelní představitelé označují rok 68, okupaci spojeneckými vojsky za bratrskou pomoc, říkají, že Milada Horáková byla popravena po právu, a to jsou výroky, které jsou pro mě nepřijatelné.“ A odmítá také podporu od extremistů.

Video
délka: 00:21

Nový kandidát na Hrad: Akademik Drahoš chce být prezidentem Twitter Jiřího Drahoše

Ovčáček: Nepotřebujeme servilního sluhu

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Drahošovu kritiku odpověděl podobnou mincí: „Tato úžasná země nepotřebuje poníženého sluhu politických stran a byznysových kruhů,“ napsal.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
11 fotografií