Charismatická světlovlasá exministryně zdravotnictví neuspěla v souboji pětice kandidátů o čtyři místopředsednická křesla. V užším vedení strany ji nahradil ministr kultury Daniel Herman. Zuzana Roithová prozradila, že její rodina paradoxně tleskala. Stejně jako ona totiž ví, že to bude znamenat více volného času. Bývalá místopředsedkyně KDU-ČSL se proto chce vrhnout i na jednu ze svých nejoblíbenějších činností, zahrádkaření.

„Došlo k dohodám mezi kraji a většina z nich byla překvapená, protože se domnívali, že moje volba je tak samozřejmá, že ty dohody mezi kraji nejsou potřebné. Není to úplně špatná zpráva pro mě, budu mít trošku více času. Velmi to vítá moje rodina, ta tleskala. Někdy mám čas na svou zahradu až za umělého osvětlení, takže není vyloučeno, že to v tomto kontextu bude určitě lepší,“ poznamenala v rozhovoru pro Blesk.cz.

Podívejte se na celý rozhovor se Zuzanou Roithovou. Jaký názor má na Jiřího Čunka? A není propuštění vraha Jiřího Kajínka podkopáním české justice?

Video
délka: 10:13
1080p 720p 480p 360p 240p

Zuzana Roithová neobhájila post v užším vedení KDU-ČSL. Do prezidentské volby znovu nepůjde, fandí ale Zemanovým protikandidátům Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Odpadne jí tak vstávání v půl páté ráno, kdy jezdila na jednání vedení strany. Zůstane jí naopak šéfování holdingu Jihočeské nemocnice a další angažmá, například ve VZP.

Prezidentkou už být nechce, Zemanovi ale úspěch nepřeje

Svůj klid nechce čtyřiašedesátiletá lékařka měnit ani účastí v další přímé prezidentské volbě. I když ji někteří přemlouvali. „Hodně lidí se o to snažilo, já jsem to zvážila velmi vážně, i s ohledem na mé zdraví, i s ohledem na to, že jsem viditelná tvář KDU-ČSL… Lidé chtějí spíše nestraníky,“ konstatovala.

Její podporu mají prý v tuto chvíli především Jiří Drahoš a Michal Horáček. „Předpokládám, že jeden z nich uspěje a budeme mít prezidenta, za kterého se nebudeme muset stydět. Považuji angažmá Miloše Zemana v této funkci za neudržitelné pro další období. Nikoliv vůči němu, ale to porušování ústavnosti a všech zvyklostí, i slušného chování, je takovou ztrátou autority pro český národ, že nevím, jestli by to další období unesl bez následků,“ míní.

Vadí jí především Zemanovy vulgarity, pohrdání některými skupinami obyvatel, právním řádem a „podlézání“ Rusku a Číně. Za rizikové považuje také možné volební úspěchy hnutí ANO.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ZDE

Fotogalerie
21 fotografií