„Sběr podpisů zahájím v pondělí 24. dubna, symbolicky v den svátku svatého Jiří. Vnímám toto datum jako závazek bojovat stejně statečně i čestně jako patron rytířů nebo vojáků,“ sdělil Jiří Drahoš ČTK prostřednictvím své spolupracovnice Karolíny Brennerové. Zároveň poděkoval lidem, kteří mu ve splnění podmínek kandidatury chtějí pomoct.

Video
délka: 07:24

Teď tu velím já! První dáma Ivana o tom, jak povede Zemanův volební tým TV Barrandov

„Dobrovolníci se mohou hlásit prostřednictvím mého webu, kde od pondělí najdou všechny potřebné informace. Hledáme dobrovolníky pro samotný sběr i petiční místa, kde lidé budou moci podepisovat petiční arch – kamenné obchody, restaurace, firmy a tak dále,“ dodal bývalý předseda Akademie věd ČR.

VIDEO: Jiří Drahoš mluví o své kandidatuře

Video
délka: 02:37
1080p 720p 480p 360p 240p

VIDEO: Jiří Drahoš mluví o své kandidatuře na prezidenta. Martin Bartkovský

Začátek sběru podpisů na stejný den oznámil i Zeman, podle kterého jeho volební tým povede manželka Ivana. Ta se chystá podrobnosti zveřejnit na pondělní tiskové konferenci, kdy také do petičních archů připojí první podpis. Podpořit Zemana ve sběru podpisů plánuje i jeho Strana práv občanů. „Sympatizanti čekají na okamžik, kdy se podpisy začnou sbírat. Je zcela jednoznačné, že pomáhat budeme,“ řekl šéf strany Jan Veleba.

VIDEO: Zemanův projev o kandidatuře

Video
délka: 01:17
720p 480p 360p 240p

Miloš Zeman oznamuje kandidaturu. Youtube.com, Jakub Veinlich

Stranický šéf jako organizátor

Se shromažďováním podpisů chce Strana práv občanů začít 2. května. Veleba poznamenal, že zcela určitě získávání podpory pro Zemana nebude úkol pouze pro SPO. „Za SPO říkám, že budeme v tomto aktivní a budeme se snažit pomoct. Jak to bude jeho paní organizovat, o tom zatím informován nejsem,“ řekl.

Veleba dodal, že ve čtvrtek napsal dopis krajským stranickým šéfům. „Představa je taková, že krajští předsedové dostanou petiční archy a sami si v krajích budou organizovat sběr podpisů. Podle toho, jak to bude postupovat v jednotlivých krajích, tak budeme operativně reagovat,“ poznamenal. Strana má podle něj z minulosti různé stánky, které budou znovu v akci.

Vypomoct Zemanovi chce i jeho kancléř Vratislav Mynář. „Pokud mě paní Ivanka požádá o nějakou konzultaci v rámci mého volného času, tak to velmi rád udělám,“ řekl. Dodal, že se sběrem podpisů plánuje jako soukromá osoba také pomoct. Předpokládá, že ve své hospodě zřídí petiční místo.

Horáček tvrdí: Každý den mám tisíc lidí

Sbírat podpisy občanů začal už v neděli Horáček. Lidé mohou podepsat archy na čtyřech stovkách míst po celé zemi, sbírat budou i dobrovolníci mezi svými příbuznými a známými. Spolupracovník Horáčka Jiří Táborský řekl, že podrobnosti o počtu podpisů jeho tým nezná, protože podle dohody se sympatizanty by se měly první podepsané archy vrátit po dvou týdnech. U dvou stánků v Praze ale podle něj každý den Horáčkovu kandidaturu podpoří asi 1000 lidí.

VIDEO: Horáček zahájil sběr podpisů

Video
délka: 01:43
720p 480p 360p 240p

Horáček s manželkou zahájil sběr podpisů. „Poslanci si dali hodně na čas,“ říká. Blesk - Jaroslav Šimáček

Lékař a aktivista Marek Hilšer s podpisovou kampaní začal po schválení novely zákona o volbě prezidenta Senátem v polovině března.

Kandidáti musí nasbírat alespoň 50 tisíc podpisů. Podle novely musí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
18 fotografií