„Poté, co jsem oznámil, že nepovedu žádnou vlastní osobní kampaň, moje okolí začalo přemýšlet, kdo vlastně bude vedoucí mého volebního týmu. A rozhodli se, že to bude moje žena, řekl Zeman.

Video
délka: 07:24

Teď tu velím já! První dáma Ivana o tom, jak povede Zemanův volební tým TV Barrandov

Prvním a základním úkolem týmu bude podle prezidenta organizace nominační petice, přičemž první dáma v pondělí podepíše petiční arch jako první.

Zeman dříve uvedl, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani vyhlašovat svůj program pro další funkční období. „Veškeré dotazy na moji volební kampaň adresujte laskavě na moji ženu a mě se ptejte na věci, které se týkají domácí nebo zahraniční politiky,“ řekl prezident ve čtvrtek. Předpokládá, že na financování sběru podpisů pod nominační petici vznikne transparentní účet pro příspěvky od dárců.

Když Miloš Zeman nedávno klopýtl, jeho žena pohotově přispěchala a nazula mu ztracenou botu. Podívejte se na video:

Video
délka: 00:40

Klopýtnutí Miloše Zemana: Při pádu ho chytil bodyguard, prezident ztratil botu. FTV Prima

Volby budou nejpozději 20. ledna

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset od letoška na nominační petici připsat ke jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Změna pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před čtyřmi lety.

Právě Ivana Zemanová prý postrčila prezidenta k další kandidatuře, prozradil Zeman v rozhovoru pro Blesk:

Video
délka: 03:02
1080p 720p 480p 360p 240p

„Přece jim to nenecháš!“ Ivana Zemanová postrčila prezidenta k další kandidatuře. Blesk TV

Z možných kandidátů do volby hlavy státu už sbírá podpisy lékař a aktivista Marek Hilšer a textař a podnikatel Michal Horáček. Další kandidáti termín teprve oznámí. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš už získal pro petiční akci dvě stovky dobrovolníků. Kandidaturu na prezidenta ohlásili také někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, podnikatel Igor Sládek a výtvarník Emil Adamec. Zájem projevili bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl, performer Milan Kohout nebo aktivistka Jana Yngland Hrušková.

První kolo prezidentských voleb by se mělo podle lhůt stanovených ústavou a zákonem konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku. Termín vyhlásí předseda Senátu.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
34 fotografií