Přidat na petiční archy čísla občanek se nelíbilo například senátorce Elišce Wagnerové (nestr.), bývalá soudkyně Ústavního soudu navrhla zamítnutí normy. „To je samo o sobě trochu problém v tom, že číslo OP je citlivý údaj, když víme, co se děje, jaké podvody se dějí. Ta ochota občanů dávat v šanc číslo OP nebude jistě veliká. Mohou říct, že si ho pamatují, nevytáhnou OP, a namastí tam číslo, které je napadne,“ zmínila senátorka.

„Sběrači podpisů nejsou vybaveni oprávněním OP požadovat. Je to pak na vůli petenta, která pravděpodobně nebude velká. To povede k tomu, že chybovost podpisů bude mnohem vyšší, než byla při minulé volbě,“ je přesvědčena Wagnerová, podle které jde jen o ztížení procedury pro tzv. občanské kandidáty.

Proti normě se postavil i další nezávislý senátor Václav Láska. „Už současná úprava je nejpřísnější v EU směrem k nezávislým kandidátům. Extrémně jim to stěžujeme. Jsem právník, a když mě osloví někdo v tričku, tak to neudělám, i když je mi třeba sympatický. Pokud to zamítneme, nebude to nic, co by příští prezidentské volby nějak ohrozilo,“ zmínil.

 „Všechny tyto věci jsme měli probírat před tím, než někdo populisticky vystartoval s přímou volbou prezidenta,“ přidal se s kritikou senátor Jaroslav Kubera (ODS). Většina přítomných kolegů v horní komoře ale byla jiného názoru.

ipomeňte si zahájení prezidentské kampaně Michala Horáčka:

Video
délka: 03:45

Horáček chce být prezidentem: Podívejte se na jeho celý projev Petr Soukup

A podívejte se i na zatím poslední díl pořadu S prezidentem v Lánech. Nový pro vás chystáme už na tuto neděli. A Miloš Zeman v něm promluví o své kandidatuře:

Video
délka: 01:03:30

O teroru, Chartě 77 i odchodu Forejta: Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech Blesk

Fotogalerie
12 fotografií